Tovább dagad a Leader-botrány

Örülni kellene, hogy a vidékfejlesztési programokra hetvenmilliárd forintnyi európai uniós támogatás áll Magyarország rendelkezésére hétéves lebontásban, ám a kormánypárti szervezők visszaélései már akkor tönkretették a Leader-programot az ország 168 kistérségében, amikor még el sem kezdődött – hívta fel lapunk figyelmét Molnár János, a jobboldali többségű gönci önkormányzat polgármestere. Papp Zsolt, az abaúji Leader-akciócsoport MSZP-s vezetője kérdésünkre elismerte, a csoport alapítói hallomásból ismerték meg a lehetőséget, s így jelentkeztek. Ismeretes: a jobboldali vezetésű önkormányzatok itt is kiszorultak a döntéshozatalból.

Tolcsvai L. László
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-abaúji Gönc városának polgármestere, Molnár János úgy véli, az ország minden Leader-akciócsoportját mihamarabb fel kell felszámolni a tudatosan kialakított baloldali túlsúly miatt, majd újra kell szervezni. A határidők ugyan csúsznak, mindazonáltal az Európai Uniónak sem lehet célja megengedni, hogy vidékfejlesztés címén szocialista pénzforrássá váljon a Leader-program. Hetvenmilliárd forint a tét, az ellenzékiek pedig nem véletlenül háborognak. Emlékeztetett: a régiók jobboldali civil szervezeteinek, vállalkozóinak, önkormányzatainak többsége csak a megalakulásról szerezhetett tudomást, következésképpen – a Leader szabályai értelmében – a beérkező milliárdok elosztásába nem szólhatnának bele. Molnár rámutatott: képviselő-testületét csak szeptember 14-én tájékoztatták a fejleményekről, holott az alapítás már szeptember 5-én megtörtént. Így Gönc, hasonlóan az összes jobboldali többségű településhez, tevőlegesen nem vehetne részt abban a munkában, ahol az alapítók jelentős, mintegy háromszázmilliós többlettámogatásban részesülnének az 1,150 milliárd forint elosztásából adódó fáradalmak elismeréséül.
A dühös polgármester úgy gondolja: valószínűleg itt „jön a képbe” Nyakó István, az MSZP szóvivője, aki a fideszes Ódor Ferenccel szemben vereséget szenvedett országgyűlésiképviselő-jelöltként Abaújban, de 2006-ban listán mégis parlamenti mandátumhoz jutott. Molnár hozzátette, érdekes módon az alapítók név szerinti listája alapján egyértelműen megállapítható, hogy Nyakó baráti köre alkotja a huszonhetek társaságát. Állította, jó néhány régió leaderes névsorát látta, s furcsának tartja, hogy a minimum húsz alapítóból álló akciócsoportok között egy-egy személy többször is szerepel hol vállalkozóként, hol civil szervezeti vezetőként, ugyanakkor helyenként a családtagokat szintén beszervezték. Ez – tette hozzá – országos jelenség, s éppen ezért volna célszerű újrakezdeni a Leader-csoportok szervezését. A szikszói csoport tagja, az MSZP-s Molnár István – aki köztudottan Nyakó István jobb keze volt a parlamenti választások idején – vallja, hogy tisztességes keretek között alakult meg a Leader-szervezet. Ugyanakkor elismerte: egyrészt egyéni vállalkozóként, másrészt a Sikeres Abaújért Egyesület illetékeseként dolgozik a programban. Arra nem válaszolt, vajon a neve miként tűnhet fel kétszer is az alapítók között, s a fia honnan szerzett tudomást a szervezkedésről, mivel ő ugyancsak alapító.
Surján László, az Európai Parlament néppárti képviselője szerint nem véletlen, ha Brüsszelben azt beszélik, hogy konszenzuskeresés helyett a magyarok veszekednek a Leader-program megvalósítása kapcsán. Márpedig – fogalmazott – csak a szemben álló felek megegyezése vezethet eredményre.
Szeles András, Encs fideszes alpolgármestere rámutatott, eredetileg városának önkormányzata is szerepelt a szeptemberben összeállított alapítói névsorban, de miután a hét kormánypárti és hét ellenzéki képviselőből álló önkormányzat grémiuma október 4-én úgy döntött, nem asszisztál az MSZP-hez közel álló Bratu László polgármester kulisszák mögötti cselekedeteihez, az alapítók huszonnyolcas létszáma huszonhétre csökkent. Az alpolgármester szerint természetesen jól jött volna a Leader-program plusztámogatása, viszont állítja: a polgármester nem dönthet a képviselők helyett, így a tisztességtelen úton érkező pénzre nem tartanak igényt. Emlékeztetett, az encsi visszautasítást követően alakult meg a Leader-program öttagú stratégiai csoportja, s ebben a csapatban „játszik” Bratu László is.
Mint arról beszámoltunk, a három kistérség alkotta abaúji Leader-akciócsoport vezetője, a korábban ismeretlen, fiatalon gyors karriert befutott szocialista Papp Zsolt lett, aki elismerte, hogy a szeptember 5-i alapítás előtt nem tájékoztatták az önkormányzatokat, civil szervezeteket és magánszemélyeket a lehetőségekről. Kérdésünkre azt válaszolta, hogy az alapítók hallomásból ismerték meg a lehetőségeket, s így jelentkeztek. Papp Zsolt köztisztviselő, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat MSZP-frakciójának külső tagja is, aki pályázati úton közel tizennyolcmillió forintot nyert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.