Miután a múlt heti kétórás figyelmeztető sztrájk ellenére a közlekedési tárca nem kezdett érdemi tárgyalásokat a 38 mellékvonal tervezett megszüntetéséről, jövő hét szerdán már hat órára állítja le a vasúti közlekedést a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete és a Vasutasok Szakszervezete (VSZ).
– Nem hisszük, hogy reform folyik a MÁV-nál, ezért a mellékvonalak bezárásáról szóló tervezet visszavonását és érdemi tárgyalásokat követelünk – közölte Simon Dezső. A VSZ elnöke rámutatott: a 2003-ban elindított „reformot” a veszteségek lefaragásával indokolta a kormány, de míg azóta csaknem tizenegyezer fővel csökkent a dolgozók létszáma és számos mellékvonalat zártak be, az akkori 32 milliárdos veszteség 2006-ra százmilliárd forintra emelkedett. Az adatok tükrében Simon úgy vélte: a minisztérium azért nem akar tárgyalni a szárnyvonalakról, mert a szakmai érvekre nem tud mit mondani.
*
Bár az érdekképviseletek kezdeményezték, egyelőre nem kezdődtek meg az elégséges szolgáltatásokról szóló egyeztetések. Ez már csak azért is fontos lenne, mert az erről szóló megállapodás alapján a sztrájk után gyorsabban helyre lehetne állítani a vasúti közlekedést. A legutóbbi, kétórás munkabeszüntetéskor azért nem született megállapodás az elégséges szolgáltatásokról, mert a MÁV azt akarta, hogy a sztrájk alatt valamennyi járat közlekedjen. A jövő heti munkabeszüntetés előre láthatólag mintegy ezer vonatot érint majd, és 36 óra alatt állhat helyre a forgalom.
Mindeközben újabb érdekképviseletek jelentették be, hogy támogatják a Liga szakszervezetek ugyancsak jövő szerdára meghirdetett, A társadalmi szolidaritás napja nevet viselő demonstrációsorozatát. A konföderáció az egészségbiztosítás privatizációja és a nyugdíjszabályok változtatása ellen tiltakozik a Parlament előtti Kossuth téren. Az akción való részvételt már korábban jelezte a Magyar Orvosi Kamara, illetve a több mint negyvenezer tagot tömörítő Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozok Érdekvédelmi Szövetsége. Tegnap a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete jelentette be csatlakozását, a Rába Munkavállalók Szakszervezete pedig 14.20–15.20 óra között egyórás figyelmeztető, a GYSEV Dolgozók Szakszervezete 6–8 óra között kétórás munkabeszüntetést tart a kormányzati tervek elleni tiltakozásul. Fontosnak tartva, hogy a magyar társadalom meg tudja védeni alapvető érdekeit, Orbán Viktor múlt héten jelentette be, hogy a Fidesz támogatja a társadalmi szolidaritás napját.
Meg sem lepődünk: Magyar Péter legújabb embere is ukránpárti
