A Moszad piszkos háborúja

Izrael a terror elleni harc nevében palesztin civileket is hajlandó feláldozni – derült ki abból a tegnapi interjúból, amelyet a BBC készített Danni Jatommal, a Moszad izraeli titkosszolgálat egykori vezetőjével.

Munkatársunktól
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harci övezetté teszik a palesztin terroristák a civil lakónegyedeket, ezért szednek sok ártatlan áldozatot a terroristák elleni izraeli támadások – mondta a BBC tegnap sugárzott interjújában a korábbi Moszad-főnök. Jatom csak többszöri riporteri kérdésre vallotta be, hogy nem tekinti sikert hozó akciónak a Szalah Sehádé, a Hamasz katonai vezetője ellen a Moszad által végrehajtott támadást, amelyben a célszemélyen kívül 15 civil vesztette életét, amikor 2002-ben egy izraeli F–16-os egy palesztin lakónegyedre mért légicsapást. A közvéleményben világszerte nagy felháborodást keltett akcióról Izrael akkori miniszterelnöke, Ariel Saron a nyilvánosság előtt ennek ellenkezőjét állította. Arra a felvetésre, miszerint az akció csorbította Izrael tekintélyét, Jatom úgy reagált, Izrael nem engedheti meg, hogy ne tegyen megelőző lépéseket az izraeliek meggyilkolására kész palesztinok megállítására. A polgári áldozatokért a volt Moszad-vezér a terroristákra hárította a felelősséget, mondván, azok hadi övezetté teszik a palesztin lakónegyedeket. Jatom elismerte, hogy a nagyszámú civil áldozat miatt a fentihez hasonló támadások csak bosszút gerjesztenek a palesztinok körében, de azzal védekezett, a Hamász támogatottsága még Gázában is folyamatosan csökken. Mint mondta, Izraelnek akkor is folytatnia kell a harcot, ha tudja, hogy teljesen nem pusztíthatja el a terrorizmust, mert a harcnak hosszú távon mégis hatása lesz.
A terror elleni izraeli harcban a cél bevallottan szentesíti az eszközt. Jatom a pontos információszerzéssel indokolta azokat a titkosszolgálati módszereket, amelyek szerint a Moszad többek között magánéletükkel zsarol meg palesztinokat. Cáfolta egyúttal kérdezőjének azt az állítását, miszerint Izrael 25 ezer besúgót kényszerített volna együttműködésre. „A terror elleni háború olyan, mint bármely más háború: nagyon véres és nagyon visszataszító” – vélte válaszában Jatom. Kijelentette, sajnálja az izraeliek által 2000 óta megölt kilencszáz palesztin gyermek halálát.
Jatom titkosszolgálati karrierjét egy kudarcot vallott méregfecskendős akció törte derékba, amelyet a Moszad Háled Mesál, a Hamász politikai vezetője ellen 1997-ben kísérelt meg Jordániában. Az eset hatalmas diplomáciai botrányt kavart, Ammán követelte, hogy Izrael juttassa el az ellenmérget Mesálnak, aki órákra volt a haláltól. Jatom az interjúban azt mondta, ellenezte az erre vonatkozó döntést, de végül átadta az ellenmérget. Tagadta, hogy ennek nyomán azért mondott le, mert megrendült benne a bizalom. „Folytathattam volna, de példát kellett mutatnom” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.