Harci övezetté teszik a palesztin terroristák a civil lakónegyedeket, ezért szednek sok ártatlan áldozatot a terroristák elleni izraeli támadások – mondta a BBC tegnap sugárzott interjújában a korábbi Moszad-főnök. Jatom csak többszöri riporteri kérdésre vallotta be, hogy nem tekinti sikert hozó akciónak a Szalah Sehádé, a Hamasz katonai vezetője ellen a Moszad által végrehajtott támadást, amelyben a célszemélyen kívül 15 civil vesztette életét, amikor 2002-ben egy izraeli F–16-os egy palesztin lakónegyedre mért légicsapást. A közvéleményben világszerte nagy felháborodást keltett akcióról Izrael akkori miniszterelnöke, Ariel Saron a nyilvánosság előtt ennek ellenkezőjét állította. Arra a felvetésre, miszerint az akció csorbította Izrael tekintélyét, Jatom úgy reagált, Izrael nem engedheti meg, hogy ne tegyen megelőző lépéseket az izraeliek meggyilkolására kész palesztinok megállítására. A polgári áldozatokért a volt Moszad-vezér a terroristákra hárította a felelősséget, mondván, azok hadi övezetté teszik a palesztin lakónegyedeket. Jatom elismerte, hogy a nagyszámú civil áldozat miatt a fentihez hasonló támadások csak bosszút gerjesztenek a palesztinok körében, de azzal védekezett, a Hamász támogatottsága még Gázában is folyamatosan csökken. Mint mondta, Izraelnek akkor is folytatnia kell a harcot, ha tudja, hogy teljesen nem pusztíthatja el a terrorizmust, mert a harcnak hosszú távon mégis hatása lesz.
A terror elleni izraeli harcban a cél bevallottan szentesíti az eszközt. Jatom a pontos információszerzéssel indokolta azokat a titkosszolgálati módszereket, amelyek szerint a Moszad többek között magánéletükkel zsarol meg palesztinokat. Cáfolta egyúttal kérdezőjének azt az állítását, miszerint Izrael 25 ezer besúgót kényszerített volna együttműködésre. „A terror elleni háború olyan, mint bármely más háború: nagyon véres és nagyon visszataszító” – vélte válaszában Jatom. Kijelentette, sajnálja az izraeliek által 2000 óta megölt kilencszáz palesztin gyermek halálát.
Jatom titkosszolgálati karrierjét egy kudarcot vallott méregfecskendős akció törte derékba, amelyet a Moszad Háled Mesál, a Hamász politikai vezetője ellen 1997-ben kísérelt meg Jordániában. Az eset hatalmas diplomáciai botrányt kavart, Ammán követelte, hogy Izrael juttassa el az ellenmérget Mesálnak, aki órákra volt a haláltól. Jatom az interjúban azt mondta, ellenezte az erre vonatkozó döntést, de végül átadta az ellenmérget. Tagadta, hogy ennek nyomán azért mondott le, mert megrendült benne a bizalom. „Folytathattam volna, de példát kellett mutatnom” – mondta.
Orbán Viktort támadja egy brüsszeli LMBTQ-fórum
