A szankciópolitika kudarca

Győzelmi tort ült Irán elnöke az Egyesült Államok felett, miután a Washingtonban nyilvánosságra hozott hírszerzési jelentés szerint Teherán már 2003-ban feladta atomprogramját.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán nukleáris programjának ügyében „győzelmi jelentéssel” ér fel az a hírszerzési jelentés, miszerint az ország 2003 őszén felhagyott azzal a törekvésével, hogy atomfegyvert hozzon létre – mondta tegnap Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő több ezer főnyi ünneplő tömeg előtt. Az Egyesült Államok 16 hírszerző ügynökségének hétfőn nyilvánosság elé tárt jelentése megállapítja, hogy Irán négy éve felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával, és semmi nem utal arra, hogy azóta felújította volna.
Újságírói kérdésre Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter nem kívánta kommentálni Ahmadinezsád győzelmi kijelentését, ellenben úgy vélte, a fenyegetés addig fennáll, amíg Irán nukleáris fegyver előállítására is képes eszközökkel kísérletezik. George W. Bush elnök leszögezte, a következő cél elérni, hogy Irán az urándúsító tevékenységével is hagyjon fel. Ahmadinezsád beszédében jelezte, hogy az országnak atomprogramja folytatásához 50 ezer urándúsító centrifugára van szüksége. Hozzátette, a nukleáris fűtőanyag ipari szintű előállítása már elkezdődött. Nyugati félelmek szerint Irán 2009 és 2015 között az urándúsítással szert tehet nukleáris fegyver előállításához szükséges mennyiségű hasadóanyagra. A Fehér Ház ezért arról igyekszik meggyőzni szövetségeseit, hogy a jó nyomásgyakorlási stratégiát követik Iránnal szemben. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter ennek nyomán jelezte, nem változik az Iránnal kapcsolatos német politika, a jelentés pedig esélyt teremt a nemzetközi tárgyalások újraindítására. Washington ezután kénytelen lehet feladni azokat a próbálkozásokat, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában új szankciókört fogadtasson el Irán ellen. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte, Moszkvának nincs olyan információja, hogy Iránnak valaha is lett volna militáris célú atomprogramja.
Az Iránnal kapcsolatos washingtoni retorika több világlap szerint is emlékeztet azokra a szólamokra, amelyek az Irak elleni beavatkozást készítették elő. Emiatt az Egyesült Államokban a Demokrata Párt össztűz alá vette a Bush-kormányzatot. „Ez az elnök nem hagyja, hogy a tények eltérítsék ideológiájától – mondta Barack Obama elnökjelölt-aspiráns egy választási vitafórumon. Fő vetélytársa, Hillary Clinton szerint Bush téved, amikor azt hangoztatja, hogy Iránnal kapcsolatban semmi sem változott, és így nem kell módosítania külpolitikáján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.