Az augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak száma 3,940 millió, a munkanélkülieké 311 ezer fő volt, ami 7,3 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző év azonos időszakához képest a kimutatott munkanélküliségi ráta 0,1 százalékkal csökkent. Ezzel egy időben viszont csökkent a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma is: e körben közel 17 ezer fővel dolgoztak kevesebben augusztus–októberben, mint egy évvel korábban. Vélhetőleg azért, mert sokan a feketegazdaságba menekülnek, így nem jelennek meg sem munkakeresőként, sem dolgozóként a statisztikában, tehát a gazdaságilag inaktívak számát növelik. Mindezt alátámasztani látszik, hogy tavalyhoz képest a gazdaságilag nem aktív népesség aránya 19 százalékkal nőtt.
A vizsgált időszakban a 15–74 éves népesség alig több mint fele, 55,1 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon foglalkoztatottként, vagy munkanélküliként. A munkanélküliek száma a 2007. augusztus–októberi időszakban 311 ezer, a munkanélküliségi ráta 7,3 százalékos volt. Mivel az Európai Unió többi tagállamában, ritka kivételektől eltekintve – mint például Magyarország – már másfél-két éve folyamatosan csökken a munkanélküliség, hazánk rátája mára meghaladja úgy a régi, mint az új tagállamok munkanélküliségi rátájának átlagát. Az unió statisztikai hivatala, az Eurostat által publikált, a regisztrációs munkanélküliségi adatok dinamikája alapján kimutatott ráta az időszak középső hónapját jelentő szeptemberben, a 15 régi tagállamban 6,8, a huszonhét tagországban pedig 6,9 százalékos volt. Egyébként az Állami Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásában az év során hónapról hónapra mintegy 10 százalékkal több regisztrált munkanélküli jelent meg. Így az előző év azonos időszakához képest idén októberre vonatkozóan 35 791 fővel több regisztrált munkanélküliről számolt be, vagyis számuk 412 837 főre emelkedett.
Igen negatív képet festett a KSH a fiatal, 15–24 éves korosztályról is, körükben a munkanélküliségi ráta 18,2 százalékos volt. Emellett az elhelyezkedési nehézségeket jelzi az is, hogy az összes munkanélküli közel fele egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama pedig 16,5 hónapra emelkedett.
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót
