Álságos liberális empátia

Krómer István
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai szellemi polgárháborús légkörben minden gesztusra érdemes odafigyelni; Kis Jánosnak egy közelmúltban tett kijelentésére is, amely első látásra kifejezetten empatikusnak tűnik az ellenoldal szempontjai iránt. Kis szerint a hagyományos jobboldalt nem elszigetelni kell, hanem támogatni abban, hogy végigmenjen az úton, amelyen elindult. A szocialista baloldal is messziről jön, teszi hozzá kiegyensúlyozottan, s még ő sincs az út végén. A baloldal a Kádár-korszak örökségével birkózik.
Messziről jöttünk, s úton vagyunk tehát (majdnem) mindnyájan, jobb- és baloldaliak. Mi, kissé megkésett közép-európaiak, még nem értünk el – hova is? A történelem fukuyamai végére talán, ahol liberális kapitalizmus lesz minden mindenben, s Kis János adja meg az érettségi bizonyítványunkat? A mindkét oldalnak kiosztott elégséges érdemjegy azt sejteti, hogy e Kis-érettségin a megfelelés célszerű módszere az obskúrus elődöktől való elhatárolódás. Mielőtt megvizsgálnánk, kinek mitől kell elhatárolódnia, érdemes feltenni a kérdést a Tanár úrnak: vajon mikor fog ő elhatárolódni például Milton Friedmantól, aki rögeszméi kísérleti laboratóriumaként nem restellt az egyik legvéresebb latin-amerikai diktátor, Pinochet rendszerével kooperálni, avagy a Nobel-díjjal dekorált Henry Kissingertől, aki mindehhez a (nagy)hatalmi feltételeket kínálta?
Válaszát megkönnyítendő leszögezhetjük: úgy látszik, minden ideológiának megvannak a maga, a cél érdekében semmilyen eszköztől viszsza nem riadó fanatikus radikálisai; akikről minden oldal (nem csak a „jobb”, s nem csak a „bal”!) azt gondolhatja, hogy ha elfogadhatatlan módon fejezik is ki törekvéseiket, ugyanaz fáj nekik, mint „szalonképes” megfelelőiknek. Érdemes lenne hát felhagyni az ezekkel egymást keresztül-kasul revolverező propagandával. Ami gyakran tévutakra visz.
Ilyen Kis János ama – téves – feltételezése, hogy a mai jobboldal valami különösebben kötődne a Horthy-rendszer establishmentjéhez. A gyakorta elhallgatott helyzet az, hogy a jobboldal valamennyi előképe, pártok és vezető személyiségek – a kereszténydemokrata Barankovics Istvántól a kisgazda Kovács Bélán át a népnemzeti Németh Lászlóig – a Horthy-rendszer kritikus ellenzékéhez tartoztak, mi több, ellenfelei voltak a Horthy-rendszer szélsőjobb- és szélsőbaloldali radikális ellenzékének is. Egyként bírálták a monopolkapitalista és nagybirtokrendszert és az ezeket erőszakos úton felszámolni kívánó fasiszta és kommunista mozgalmakat. Ha van a zsákutcás magyar történelemben demokratikus örökség, elsősorban éppen e mozgalmak programja és e politikusok életműve képezi azt. S eléggé méltatlan eljárás az ezekre az alapokra építkezni kívánó erőket összemosni az örökhagyók egykori ellenfeleivel.
Kis jóindulatát nincs okunk kétségbe vonni, ám ha komolyan gondolja a jobb- és baloldal fejlődéséről írtakat, az ellenfelei (és szövetségesei) felületes ismeretéről és/vagy a liberális demokrácia egyik sarkköve, a vélemény-sokszínűség semmibevételéről árulkodik. A Kis szavaiból kirajzolódó világkép közepén áll ő, a liberális igazság birtokosa, jobbra-balra pedig a fejlődésre szoruló nagy pártok s azok tömegei, de van remény, hogy Kis és köre jóindulatú kitanításának köszönhetően egyszer majd ők is liberálissá válnak. Az élet azonban ennél bonyolultabb. A liberális ideológiának is megvan bizony a maga fejlődéstörténete, s éppen a manchesteri–weimari–kelet-európai szabad versenyes kapitalizmus súlyos fogyatékosságai, az általa okozott embertelenségek provokálták ki azokat a válaszkísérleteket, amelyek közül nem egy valóban katasztrofális történelmi zsákutcához vezetett. De nem mindegyik.
A szociáldemokrata és a kereszténydemokrata válasz nagyon is termékenynek bizonyult, s a szociális piacgazdaság rendszerében (s az óceánon túl a roosevelti New Dealben) páratlan prosperitást és társadalmi stabilitást hozott. (Magyarország tragédiája, hogy noha 1945 után ezen áramlat reprezentánsai – Vihelics Vidtől és Eckhardt Sándortól Peyer Károlyig és Kéthly Annáig – nálunk is teljes szellemi fegyverzetben cselekvésre készen álltak, a szovjet megszállók és kollaboránsaik letörölték őket a hazai politikai térképről.) A (neo)liberális gőzhenger éppen napjainkban tesz erőfeszítéseket mindeme társadalmi vívmány felszámolására, s éppen e törekvés kezdeti „eredményei”, a jövedelmi, vagyoni és esélykülönbségek gyors növekedése ágyaz meg mindenütt a zsákutcás – jobb- és baloldali – radikális kísérletek újjáéledésének. A XX. század véres történelme éppenséggel azt mutatja, hogy a liberalizmus aligha lehet az a cél- és nyugalmi pont, ahová fejlődni lehet és érdemes, sokkal inkább elmondható ez a mostanában éppen – modernizálás leple alatt – felszámolni próbált keresztény- és szociáldemokráciáról.
S a történelem groteszk fintora, amit a kádári–honeckeri kor utáni erős nosztalgiák, a német balpárt sikereivel párhuzamosan az MSZP mélyrepülése is jelez, hogy a kommunista utódpárt átalakulása mifelénk nem éppen a népek óhaja szerint történik. Mert gondolhatja Kis János, hogy az állam szétverése objektív szükségszerűség, ám demokratikus vélemény-sokszínűség esetén ez csupán egy a lehetséges nézetek közül. Ugyanilyen létjogosultsága van a szociális piacgazdaságot védelmező, a liberálisok által előszeretettel populistának bélyegzett koncepciónak is, mi több, a „minden hatalom egyedüli forrása” közvélemény-kutatásokból jól ismert (elsöprő) többségi álláspontja szerint ennek van csak igazán létjogosultsága…

A szerző újságíró, szerkesztő

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.