Új seprő jól seper – állapították meg kommentátorok, miután Ausztrália frissen megválasztott miniszterelnöke, Kevin Rudd tegnap felszólította az Egyesült Államokat az ENSZ indonéziai Bali szigetén zajló klímakonferenciáján, hogy ratifikálja a kiotói jegyzőkönyvet. Rudd kormánya első hivatalos lépéseként hétfőn írta alá a globális klímaváltozásért felelőssé tett káros gázok kibocsátásának csökkentésére létrehozott egyezményt. Az ausztrál kormányfő szerint a fejlett és a fejlődő államoknak egyaránt részt kell vállalniuk a helyzet globális megoldásában – adta hírül az Associated Press. Rudd nyilatkozata újabb nyomást gyakorolt a konferencia százkilencven országból érkezett több ezer küldöttére, hiszen a kéthetes találkozó célja a 2012-ben hatályát vesztő kiotói jegyzőkönyv utáni időszakra létrehozandó új nemzetközi egyezmény előkészítése. Ausztrália tíz éve, a kiotói dokumentum megszületése óta húzódozott annak ratifikálásától, Rudd miniszterelnök aláírásával azonban Amerika az egyetlen ipari nagyhatalom, amely nem hajlandó az együttműködésre.
Szakértők szerint a konferencián nagy a széthúzás a fejlett és a fejlődő országok képviselői között, utóbbiak szerint ugyanis a szigorú emissziós értékek gátolják iparosodásukat. A 132 felkapaszkodó országot, valamint Kínát tömörítő csoport küldöttei tegnap rámutattak, hogy a kitűzött célok megvalósításához szükségük lenne a gazdag államok környezetbarát és energiatakarékos technológiáira. Mindez nem elég, pénzügyi támogatást is szeretnének, hogy alkalmazkodhassanak a globális klímaváltozás hatásaihoz.
A tanácskozáson amerikai tudósok az egybegyűltek elé tárták új kutatási eredményeiket. Ezek szerint a klímaváltozás következtében az elmúlt harminc évben 2–4,8 szélességi fokkal növekedett a trópusi öv. A tendencia hátrányosan befolyásolja a világ élelmiszerforrásait – figyelmeztettek a kutatók, akik a trópusi öv szélességének öt különféle méretváltozóját vizsgálták. A trópusok 1979 óta tapasztalt terjedése hozzávetőleg ötszáz kilométert jelent – emlékeztetett a National Geographic.
Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottsága (IPCC) az idén egy sor jelentésben hívta fel a figyelmet arra, hogy a közeljövőben számos kedvezőtlen hatással kell számolni. Ezek közé tartoznak a következők: 2020-ra 75–250 millió ember néz szembe a vízhiánnyal Afrika-szerte. Közép- és Dél-Ázsiában 30 százalékkal is csökkenhet a termőföldek területe. Egyes afrikai országokban a csapadékra támaszkodó mezőgazdasági termelés akár a felére is visszaeshet 2020-ra.
„Egy afrikai gyereknek keményebb az élete” – a testvére durván beszólt Zverevnek
