Az Egyesült Államokon a sor

Kevin Rudd, Ausztrália újdonsült miniszterelnöke arra szólította fel az Egyesült Államokat az ENSZ Bali szigetén zajló klímakonferenciáján, hogy – országa példájához hasonlóan – írja alá a károsanyag-kibocsátás csökkentését célzó kiotói egyezményt.

MN-összeállítás
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új seprő jól seper – állapították meg kommentátorok, miután Ausztrália frissen megválasztott miniszterelnöke, Kevin Rudd tegnap felszólította az Egyesült Államokat az ENSZ indonéziai Bali szigetén zajló klímakonferenciáján, hogy ratifikálja a kiotói jegyzőkönyvet. Rudd kormánya első hivatalos lépéseként hétfőn írta alá a globális klímaváltozásért felelőssé tett káros gázok kibocsátásának csökkentésére létrehozott egyezményt. Az ausztrál kormányfő szerint a fejlett és a fejlődő államoknak egyaránt részt kell vállalniuk a helyzet globális megoldásában – adta hírül az Associated Press. Rudd nyilatkozata újabb nyomást gyakorolt a konferencia százkilencven országból érkezett több ezer küldöttére, hiszen a kéthetes találkozó célja a 2012-ben hatályát vesztő kiotói jegyzőkönyv utáni időszakra létrehozandó új nemzetközi egyezmény előkészítése. Ausztrália tíz éve, a kiotói dokumentum megszületése óta húzódozott annak ratifikálásától, Rudd miniszterelnök aláírásával azonban Amerika az egyetlen ipari nagyhatalom, amely nem hajlandó az együttműködésre.
Szakértők szerint a konferencián nagy a széthúzás a fejlett és a fejlődő országok képviselői között, utóbbiak szerint ugyanis a szigorú emissziós értékek gátolják iparosodásukat. A 132 felkapaszkodó országot, valamint Kínát tömörítő csoport küldöttei tegnap rámutattak, hogy a kitűzött célok megvalósításához szükségük lenne a gazdag államok környezetbarát és energiatakarékos technológiáira. Mindez nem elég, pénzügyi támogatást is szeretnének, hogy alkalmazkodhassanak a globális klímaváltozás hatásaihoz.
A tanácskozáson amerikai tudósok az egybegyűltek elé tárták új kutatási eredményeiket. Ezek szerint a klímaváltozás következtében az elmúlt harminc évben 2–4,8 szélességi fokkal növekedett a trópusi öv. A tendencia hátrányosan befolyásolja a világ élelmiszerforrásait – figyelmeztettek a kutatók, akik a trópusi öv szélességének öt különféle méretváltozóját vizsgálták. A trópusok 1979 óta tapasztalt terjedése hozzávetőleg ötszáz kilométert jelent – emlékeztetett a National Geographic.
Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottsága (IPCC) az idén egy sor jelentésben hívta fel a figyelmet arra, hogy a közeljövőben számos kedvezőtlen hatással kell számolni. Ezek közé tartoznak a következők: 2020-ra 75–250 millió ember néz szembe a vízhiánnyal Afrika-szerte. Közép- és Dél-Ázsiában 30 százalékkal is csökkenhet a termőföldek területe. Egyes afrikai országokban a csapadékra támaszkodó mezőgazdasági termelés akár a felére is visszaeshet 2020-ra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.