Borúlátóbb a jegybank

A rossz összetételű kiigazítás miatt a korábban vártnál is alacsonyabb, mindössze 1,6 százalékos lesz idén a gazdasági növekedés üteme, az infláció pedig éves átlagban eléri a 7,9 százalékot – derül ki a jegybank új inflációs jelentéséből. A monetáris tanács tegnap nem változtatott a jegybanki alapkamat 7,5 százalékos szintjén.

Szabó Eszter
2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztusi jelentéséhez képest is pesszimistább prognózist közölt tegnap a magyar gazdaság állapotáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybanki szakemberek már három hónappal ezelőtt is lényegesen rosszabb adatokat tartalmazó előrejelzést tettek közzé májusi jelentésükhöz képest, ám a tegnap nyilvánosságra hozott dokumentum még a legutóbbi prognózishoz képest is borúlátó. Eközben Veres János pénzügyminiszter a parlamentben az államháztartási hiány leszorítását célzó kormányzati erőfeszítések eredményességét bizonygatta, amit az ellenzék kétségbe vont.
Az MNB új jelentése szerint a költségvetési kiigazító intézkedések tovább fékezték a 2005 óta lassuló magyar gazdaságot, miközben a nemzetközi környezet kedvező volt. Az év második negyedében az 1995-ös egyensúlyjavítás óta nem tapasztalt alacsony szintre süllyedt a gazdasági növekedés – állapította meg a jegybank, amely továbbra sem lát fordulópontra utaló jeleket a gazdaságban.
*
Mindezek miatt az MNB szakemberei az augusztusban feltételezett 2 százalékos ütemmel szemben már csak 1,6 százalékos gazdasági növekedésre számítanak idén.
A jelentés szerint egy szerény mértékű fellendülésre is éveket kell még várnia hazánknak: jövőre – a korábban feltételezett 2,7 százalékkal szemben – 2,4 százalékos lesz a dinamika, míg 2009-ben is csak 3,2 százalékra gyorsulhat fel a gazdaság. Ám a jegybanki szakemberek szerint hazánk még ezt az ütemet sem tudja produkálni, ha a jelzálogpiaci válság nyomán a vártnál erőteljesebben mérséklődik majd az európai konjunktúra. Mindez ellentmond a hivatalos kormányzati előrejelzéseknek, amelyek 2009-re már 4 százalékos vagy azt meghaladó fejlődéssel számolnak. Borúlátó a jegybank az inflációt illetően is. Az MNB most arra számít, hogy az éves pénzromlás idén eléri a 7,9 százalékot, szemben a kabinet által erre az évre kitűzött 6,2 százalékkal. Az infláció felgyorsulását a jegybanki elemzők az adó-, járulék- és központi áremelésekkel, majd 2007 nyarától az élelmiszerárak jelentős növekedésével magyarázzák. Szerintük az infláció csökkenése a korábban vártnál csak lassabban következik be: míg a májusi és augusztusi prognózisok jövőre 3,6, illetve 4,5 százalékos pénzromlást jeleztek, a mostani jelentés már 5 százalékos éves drágulást vetít előre.
Ám az MNB nemcsak a gazdasági növekedéssel és az inflációval, de az államháztartás helyzetével kapcsolatban is pesszimista. E szerint a 2009-re vállalt hiánycél eléréséhez további intézkedések lehetnek szükségesek. Az adóemelésekből befolyó többletbevételt idén részben, jövőre nagyobbrészt a kormányzat elkölti, a kiigazítás így a tervezettnél magasabb újraelosztás mellett valósul meg, ez pedig ismét csak fékezheti a gazdaság növekedését. Ha az adóelkerülés mértéke nem csökken tovább, s a jövedelmek kifehéredése sem folytatódik, akkor az adóbevételek GDP-arányos szintje 2009-től már csökkenésnek indul, ami ismét csak a kiadások lefaragásának fontosságára világít rá. A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a kiadások csökkenése jórészt egyszeri tételek kiesésével valósul meg, nem pedig a szerkezeti reformok segítségével.
Mindeközben az MNB monetáris tanácsa a tegnapi ülésén változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 7,5 százalékos szintjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.