Ma – amerikai javaslatra – Budapesten az orosz nagykövetségen tartják az ellentmondásos rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatos orosz–amerikai tárgyalások újabb fordulóját. Bár a Gyurcsány-kormány szóvivője útján kedden tagadott minden érintettséget, a magyar külpolitikát aligha hagyhatja hidegen, hogy Washington szándéka szerint Közép-Európába, Lengyelországba és Csehországba telepítenék a stratégiai rendszer tűzvezető radarját és ellenrakétáit, amire válaszul Moszkva azzal fenyeget, hogy ballisztikus rakétákat irányoz a térségre, és Fehéroroszországba atomfegyvereket telepít.
Oroszország szerint az amerikai rendszer ellene, stratégiai nukleáris erői semlegesítésére irányul. Az amerikaiak szerint ezzel szemben Irán rakétafejlesztése indokolja a telepítést: tíz ellenrakéta ugyanis teljességgel elégtelen lenne az orosz rakéták megállítására. Egyes szakértői vélemények szerint a Kreml nem annyira a rakétáktól, mint a növekvő amerikai jelenléttől tart abban a térségben, ahol befolyását éppen most erősítené meg újra.
Az amerikaiak Vlagyimir Putyin orosz elnök ajánlatait eddig megfontolandónak nevezték, válaszukban felvetették a rendszer üzembe helyezésének halasztását addig, amíg az iráni rakétafenyegetés nem bizonyosodik be.
Az amerikai delegációt a fegyverzet-ellenőrzésért és a nemzetközi biztonságért felelős megbízott államtitkár, John C. Rood vezeti, orosz tárgyalópartnere Szergej Kiszljak külügyminiszter-helyettes lesz.
Jelentős mozgástér nyílik meg a kormány előtt
