(Újvidék)
Túl derűlátó célkitűzésnek tűnik, hogy Szerbia egy éven belül rákerülhet az úgynevezett fehér schengeni listára, ami azt jelentené, hogy polgárai vízummentesen utazhatnának az övezet országaiba. Ez egybeesne Szerbia uniós tagjelölt státusával. Ám a vízummentesség nemcsak az Európai Bizottságtól függ, hanem az EU tagállamainak belügyminisztereitől, de főképpen Szerbiától: képes lesz-e meggyőzni az uniót, hogy nem jelent már veszélyt rá nézve. A vízummentességig aligha hónapokban kell mérni az időt. Addig maradnak a vízumkedvezmények, amelyekkel január elsejétől lehetne élni, feltéve, ha jogosult e kedvezményekre a polgár.
December 21-én lebontják a sorompókat Magyarország szlovákiai, ausztriai és szlovéniai határátkelőin, ugyanakkor Szerbia felé szigorú rezsim lép életbe. A szigorodást a szerbiai polgárok az utóbbi hetekben már megérezték mind a határon, mind vízumigényléskor. Ennek a helyzetnek a legnagyobb kárvallottjai a vajdasági magyarok. Tovább nehezedik e nemzetrész tagjai számára a kapcsolattartás az anyaországgal. Sokan máris belefáradtak az utánajárásba, s inkább lemondtak arról, hogy a még áthághatatlanabbnak tűnő akadályokat leküzdjék. Még ha meg is lenne hozzá a pénz, a 35 euró (8800 forint). A vízum ugyanis már csak egy beutazásra érvényes, s jóval rövidebb időre szól, mint korábban, legfeljebb kilencven napra. S egy sor dokumentum kell hozzá – attól függően, mi a beutazás célja, amit szintén okmánnyal kell bizonyítani –, köztük az egészségügyi biztosítás és a hitelesített meghívólevél. Ez utóbbi nem kis gondot okoz a vajdasági magyaroknak.
A szabadkai magyar főkonzulátus tagjai – maga Nagy Ferenc főkonzul is – már hónapok óta járják a Vajdaságot, tájékoztatják az embereket a vízumok típusairól, hogy melyikhez milyen okmányok kellenek, de bátorítják is a magyarokat, hogy a vízumigénylés nem olyan összetett, mint amilyennek látszik, s felhívják figyelmüket, hogy éljenek a kedvezményekkel. Ecsetelik a nemzeti vízum előnyeit, a megszerzéséhez szükséges feltételeknek azonban csak kevesen tudnak megfelelni. A főkonzul szerint Schengen előrelépés, nem vasfüggöny, s az utazás nem válik sokkal nehezebbé, mint amilyen eddig volt. Csak egy kicsit tovább kell a vízumra várni. S fizetni kell érte. Igaz, nem hatvan eurót, amennyit eredetileg előirányoztak, hanem csak 35 eurót, a polgárok egyes kategóriái pedig mentesülnek a fizetés alól. Megbeszélések kezdődtek arról is, hogy a vízumra költött pénzt a vajdasági magyaroknak megtérítsék a Szülőföld Alapon keresztül. Az Országgyűlés jövő évi költségvetésében 720 millió forintot különítettek el az úgynevezett kapcsolattartási támogatásra.
A vajdasági magyarok képviselői továbbra is állítják: az igazi megoldás számukra csakis a letelepedés nélküli magyar állampolgárság lehet. Éppen ezért megelégedéssel fogadták a Fidesz programját, amelyben célként szerepel a kettős állampolgárság, s a délvidékiekre vonatkozóan szocialista oldalról sincs teljes elzárkózás az ügyben.

Hallgat a drag queen, aki meggyalázta a magyar nemzeti jelképet a Pride-on – videó!