(Pozsony)
A szlovák és a magyar rendőrség szerdán délután csapott le a Perbenyik–Lácacséke határátkelőhelyen arra a három férfira, akiknél két csomagban összesen 481,4 gramm dúsított uránt találtak. A 40 éves ukrán, 49 éves ukrajnai magyar és az 51 éves magyar állampolgárságú személy – ez utóbbit a magyar rendőrség fogta el a magyar oldalon – egyelőre ismeretlen megrendelésre csempészte a volt Szovjetunió tagországainak valamelyikéből a radioaktív anyagot, amelyet egyelőre vizsgálnak, hogy megállapítsák a dúsítás mértékét. Az azonban már kiderült, hogy az áru alkalmas piszkosbomba előállítására – tájékoztatta a sajtó képviselőit tegnap Pozsonyban Michal Kopcik, Szlovákia országos rendőr-főparancsnokának helyettese. Az eseményen jelen volt a magyar rendőrség küldöttsége is, amelyet Samu István, az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti főigazgatója, főkapitány-helyettes vezetett.
A szlovák rendőrség szervezett bűnözés elleni hivatala szeptemberben kapott hírt arról, hogy a nógrádi Fülek városában dúsított uránt kínáltak eladásra, grammonként 3500 dollár értékben, s a szállítmánynak a források szerint Magyarországról kellett volna Szlovákiába érkeznie. Azonnal felvették a kapcsolatot a magyar hatóságokkal, majd szorosan együttműködve, szakértők bevonásával figyelték a fejleményeket, folyamatosan informálva egymást – részletezte az akció kezdeteit és hátterét Michal Kopcik. Ennek eredményeként tudták meg azt is, hogy októberben Eduard K. szlovák állampolgár, a szervezett bűnbanda negyedik tagja kétgrammnyi mintát vitt Szlovákiába, de mert a megrendelő nem jelent meg a találkozón, Csehországba folytatta útját, ahol elfogták.
A két csomag, csaknem fél kilogramm dúsított urán november 20-án érkezett meg Szlovákia területére, az üzletet a nyomozók hírei szerint 24-én vagy 26-án akarták lebonyolítani. Szinte percre pontos információkat cserélt a magyar és a szlovák hatóság, akkor már tudták azt is, hogy a radioaktív anyag igen veszélyes, mert por formájában hozták be, tehát nagy volt a sugárzás lehetősége. Mivel a megrendelő egyik napon sem érkezett meg, a csempészek Magyarországra akartak távozni, de az említett sugárveszély miatt úgy döntöttek a nyomozók, hogy az áru szállítóit inkább elfogják, s a vásárlót a későbbiekben azonosítják.
A radioaktív anyaggal való visszaélés büntetési tétele 15-től 20 évig terjedő börtön.
Szánthó Miklós: 2026-os választás, avagy állítólagos jobboldali erőfölény
