A minimumfeltételeket meghatározó rendelet kiegészül azzal a ponttal, hogy az eddig is kötelező éjjeliszekrény mellett elektronikusan zárható széfet is el kell helyezni minden kórházi ágy mellé – jelentette be Horváth Ágnes egészségügyi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. – Azért van szükség elektronikus zárra, mert a kulcs is ellopható – jegyezte meg. A tárcavezető közölte: a széfek beszerzését az intézményeknek kell megoldaniuk. Egy széf ára nyolc-kilencezer forint, hetvenezer ágygyal számolva ez összesen hatszázmillió forintos kiadást jelent, amit a kórházak még az idén megkapnak. A bejelentett kórházi lopások értéke évente meghaladja a százmillió forintot. A tolvajok a leggyakrabban mobiltelefonokat, ékszereket, órákat és készpénzt visznek el a betegektől.
– Többek között a vizitdíjnak és a napidíjnak köszönhető megtakarításból az étkezés minőségét már javítani tudtuk, most lehetővé válik, hogy a betegek értékeire is jobban tudjunk vigyázni anélkül, hogy a látogatási időt szűkítenénk – fogalmazott Horváth Ágnes.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke nem tudja, hogyan lehet majd mindenhol betartani a minisztérium előírását. – Az éjjeliszekrényre kell tenni a széfet, vagy be kell építeni a falba? – tette fel a kérdést. Az éjjeliszekrényre rakott széf nem ér semmit, hiszen azt könnyen el lehet lopni. Falba építeni pedig sok helyen nem lehet, hiszen ott futnak a betegellátáshoz szükséges szerelvények, vezetékek. Ráadásul a mozgásképtelen betegek nem is tudnák használni azokat – hívta fel a figyelmet a problémákra. Kérdés az is, hogy ha nem kulccsal, hanem mondjuk számkóddal működő széfeket kell beszerezni, akkor azokat miként használják majd a mentálisan zavart, vagy műtét utáni kábulatban lévő páciensek. Varga Ferenc hangsúlyozta: jelenleg is kötelező az intézményekben az értékmegőrzés, ezért a minisztériumnak inkább ennek betartását kellene ellenőriznie. Az értékmegőrzés kivitelezését a kórházi menedzsmentre kellene bízni – tette hozzá.
A Fidesz szerint a minisztérium jobban tenné, ha az egészségügy valódi problémáival foglalkozna. Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője azt mondta: a szaktárca struccpolitikát folytat, úgy tesz, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, holott soha nem tapasztalt válságba sodorta az egészségügyet. A minisztérium megpróbál pozitívnak tűnő híreket bedobni a köztudatba, például ötvenmillió forintért a kórházi étkeztetésről jelentet meg hirdetéseket, vagy a kórházi széfekről beszél, ezekkel azonban nem lehet ellensúlyozni, hogy a kormány szinte teljes mértékben teret engedett az üzleti érdekek érvényesülésének az egészségügyben.
A kórházi széfek nem jelentenek gyógyírt a vizitdíjra, a kórházi napidíjra és arra sem, hogy innentől kezdve az orvosoknak nem a betegek gyógyulását, hanem a kiválasztott kezelés olcsóságát kell szem előtt tartani – állítja az ellenzéki párt.
Meghosszabbították a másodfokú hőségriasztást, tartós kánikulára figyelmeztetnek
