Elszaporodtak a Tátrában a medvék

Elszaporodtak a Magas-Tátrában a barna medvék, sok környezetvédő ezzel magyarázza, hogy élelem után kutatva a falvakba is bemerészkednek. Kilövésük ellen azonban tiltakoznak, inkább exportálnák az állomány egy részét az EU országaiba.

Neszméri Sándor
2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Tavasszal figyeltek fel először a Magas-Tátra kis falvaiban élők, hogy egész medvecsaládok jelentek meg a házak közelében, és szó szerint kukáznak, ételmaradékot keresnek a házak elé kirakott szemeteszsákokban. Bár békések voltak az állatok, nagy riadalmat keltettek, így az erdészek első reakciója az volt, hogy ki kell lőni őket.
Az ötlet óriási felháborodást váltott ki a természetbarátok körében, akik azzal vádolták meg a környék lakóit, hogy ellopják a medvék eledelét, a természetben termő szamócát, áfonyát, ezért kényszerülnek a vadak ételmaradékot keresni a falvakban. Az állatvédők valósággal megszállták a környéket, s megállapították, hogy részben igaza van az erdészeknek. Valóban elszaporodott a tátrai medveállomány, megbillent a természet önszabályozó egyensúlya. Azt azonban túlzásnak tartják, amit az erdészek állítanak, miszerint legalább 800 medve él a Tátrában, vagyis az ideálisnak tartott 350 darab több mint kétszerese. Úgy vélik, hogy körülbelül ötszázra tehető a számuk.
A természet- és környezetvédők nemrégiben konferenciát hívtak össze, hogy megvitassák, mi legyen a vadak sorsa. A tanácskozáson képviseltette magát a környezetvédelmi minisztérium és az Állami Természetvédelmi Alap is. Ez utóbbi szervezet állt elő azzal az ötlettel, hogy egyfajta népszámlálást tartsanak a medvék körében. Mérjék fel, mennyien vannak, állapítsák meg korösszetételüket, nemüket és „családi állapotukat”, vagyis hányan élnek egy-egy barlangban, s milyen köztük a vérségi kapcsolat. Az ötlet az állatvédőknek is tetszett, így a minisztérium is támogatta az elképzelést. Remélhetőleg a jövő évi költségvetésből a tárca több millió koronát zárol a „medvenépszámlálás” lebonyolítására.
Az állatvédők azonban nem elégedtek meg ennyivel. Szerették volna tudni, hogy mi lesz akkor, ha a számlálás eredményeként kiderül: valóban túl sok medve él a Tátrában. Erre is a természetvédelmi alap képviselői találták meg a választ: a többletet felkínálják az Európai Unió tagországainak és exportálják a felesleges állományt. Az alap szakemberei szerint óriási lesz az érdeklődés a szlovák barna medvék iránt, mert állítólag vannak olyan régiók, ahol ez a fajta teljesen kiveszett. Ezeken a helyeken – a Tátrával ellentétben – éppen ezért borult fel a természet rendje. Ez utóbbi megállapítást ugyan semmilyen konkrét információval nem támasztották alá, de vállalták, hogy szükség esetén lebonyolítják a medveexportot.

Mackóbaleset. A szlovákiai Stary Smokovec és a Csorba-tó között közlekedő villamos elütött egy barna medvét. Az állat megsérült, de saját lábán menekült el a baleset helyszínéről. A villamosvezetőt annyira meglepte az állat megjelenése a síneken, hogy fékezni is elfelejtett, de a jármű utasai közül senki nem sérült meg. Nem ez az első ilyen baleset a környéken: májusban egy észak-szlovákiai autópályára rohant ki egy medve, amit halálra gázolt egy autó. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.