Erdélyi változás

Pataky István
2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők, felmérők, megmondóemberek hada maradt tátott szájjal a vasárnapi romániai urnazárás után, amikor az exit poll eredmények alapján kiderült: Tőkés László és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyaránt jelen lesz az Európai Parlament padsoraiban. Pedig „csak” annyi történt, hogy a belpolitikai civakodásba beleunt, az uniós kérdések iránt teljesen érdektelen román szavazókkal szemben a motivált, végre nemcsak voksolásra, hanem igazi választásra készülő erdélyi magyar közösség fontosnak érezte a politikai véleménynyilvánítást. Megbukott Markó Béla RMDSZ-elnök sokat ismételt matematikai érve, miszerint a hatszázalékos romániai magyarság képtelen olyan eredményt elérni, amellyel a szövetség listája és a független jelölt is mandátumhoz jutna, s csődöt mondott a megosztottság vádjának szajkózása. Elmentek szavazni azok, akik elégedetlenek voltak az RMDSZ tevékenységével, de eddig csak távolmaradásukkal tudtak büntetni, és fontosnak tartották a voksolást azok is, akiknek Tőkés László neve fogalomnak számít. Ott voltak az urnáknál a református püspök politikáját elutasítók, akik most demonstratívan szavaztak Markóékra. Tulajdonképpen nem más ez, mint maga a pluralista demokrácia, a választás szabadsága.
A helyzet vasárnaptól világos: a Tőkés László köré tömörült jobboldali tábor mintegy negyvenszázalékos támogatottságnak örvend az erdélyi magyar szavazóbázis körében. A református püspök mostantól erős politikai legitimációval rendelkezik, azaz mellőzése lehetetlen. A frissen megválasztott EP-képviselő máris tárgyalásokat ajánlott az RMDSZ-nek a jövőről. A szavazási arányok megágyaztak egy, a felvidéki Magyar Koalíció Pártja (MKP) mintájára létrehozott új érdekvédelmi szervezet létrehozásának. Szlovákiában három magyar párt választási támogatottsága alapján történt meg az MKP-ban megtestesülő igazi demokratikus egység, amiről Markóék egyelőre nem akarnak tudomást venni. Bármilyen nehéz is a feladat, a megoldásra alig több, mint egy évük van a szemben álló feleknek, hiszen jövő decemberben parlamenti megméretést rendeznek Romániában, ott pedig már nagy a tét. A bukaresti képviselet elvesztése ugyanis súlyos károkat okozhat az erdélyi magyaroknak.
A labda – ahogyan idén nyáron is – az RMDSZ vezetésének térfelén pattog. Teljes megújulás vagy süllyedés? Igazi érdekképviselet, avagy taktikázó pártocska? Alapvető változások szükségesek az erdélyi magyar politikában, a vezető RMDSZ-es tisztségviselők választások utáni sértődött és arrogáns nyilatkozatai mégis azt jelzik, hogy Markó Béláék a vasárnapi történésekből sem az önvizsgálat elkerülhetetlenségét szűrték le tanulságként.
Tény, miután a kormánykoalíció egyértelmű támogatásáról biztosította az RMDSZ-t, Orbán Viktor pedig szerepet vállalt Tőkés kampányában, a romániai EP-választás részben belpolitikai kérdéssé vált. A szocialisták, a szabad demokraták és médiájuk már jó előre kijelölték a végzetes megosztás letéteményesét, az erdélyi magyarság brüsszeli képviseletének meghiúsítóját a Fidesz elnökének személyében. Az Erdélyben rendkívül népszerű Orbán Viktor (aki egyébként a kampányban személyes jelenlétével segítette Tőkés Lászlót, de egyetlen mondattal sem bírálta az RMDSZ-t) üzenete alapvetően a kishitűség leküzdésének fontossága, a magas szavazói részvétel sürgetése volt, hiszen ezáltal minden matematikára építő jóslatra rá lehet cáfolni. Ez történt Erdélyben: a magyarok legyőzték a kishitűséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.