Elemzők, felmérők, megmondóemberek hada maradt tátott szájjal a vasárnapi romániai urnazárás után, amikor az exit poll eredmények alapján kiderült: Tőkés László és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyaránt jelen lesz az Európai Parlament padsoraiban. Pedig „csak” annyi történt, hogy a belpolitikai civakodásba beleunt, az uniós kérdések iránt teljesen érdektelen román szavazókkal szemben a motivált, végre nemcsak voksolásra, hanem igazi választásra készülő erdélyi magyar közösség fontosnak érezte a politikai véleménynyilvánítást. Megbukott Markó Béla RMDSZ-elnök sokat ismételt matematikai érve, miszerint a hatszázalékos romániai magyarság képtelen olyan eredményt elérni, amellyel a szövetség listája és a független jelölt is mandátumhoz jutna, s csődöt mondott a megosztottság vádjának szajkózása. Elmentek szavazni azok, akik elégedetlenek voltak az RMDSZ tevékenységével, de eddig csak távolmaradásukkal tudtak büntetni, és fontosnak tartották a voksolást azok is, akiknek Tőkés László neve fogalomnak számít. Ott voltak az urnáknál a református püspök politikáját elutasítók, akik most demonstratívan szavaztak Markóékra. Tulajdonképpen nem más ez, mint maga a pluralista demokrácia, a választás szabadsága.
A helyzet vasárnaptól világos: a Tőkés László köré tömörült jobboldali tábor mintegy negyvenszázalékos támogatottságnak örvend az erdélyi magyar szavazóbázis körében. A református püspök mostantól erős politikai legitimációval rendelkezik, azaz mellőzése lehetetlen. A frissen megválasztott EP-képviselő máris tárgyalásokat ajánlott az RMDSZ-nek a jövőről. A szavazási arányok megágyaztak egy, a felvidéki Magyar Koalíció Pártja (MKP) mintájára létrehozott új érdekvédelmi szervezet létrehozásának. Szlovákiában három magyar párt választási támogatottsága alapján történt meg az MKP-ban megtestesülő igazi demokratikus egység, amiről Markóék egyelőre nem akarnak tudomást venni. Bármilyen nehéz is a feladat, a megoldásra alig több, mint egy évük van a szemben álló feleknek, hiszen jövő decemberben parlamenti megméretést rendeznek Romániában, ott pedig már nagy a tét. A bukaresti képviselet elvesztése ugyanis súlyos károkat okozhat az erdélyi magyaroknak.
A labda – ahogyan idén nyáron is – az RMDSZ vezetésének térfelén pattog. Teljes megújulás vagy süllyedés? Igazi érdekképviselet, avagy taktikázó pártocska? Alapvető változások szükségesek az erdélyi magyar politikában, a vezető RMDSZ-es tisztségviselők választások utáni sértődött és arrogáns nyilatkozatai mégis azt jelzik, hogy Markó Béláék a vasárnapi történésekből sem az önvizsgálat elkerülhetetlenségét szűrték le tanulságként.
Tény, miután a kormánykoalíció egyértelmű támogatásáról biztosította az RMDSZ-t, Orbán Viktor pedig szerepet vállalt Tőkés kampányában, a romániai EP-választás részben belpolitikai kérdéssé vált. A szocialisták, a szabad demokraták és médiájuk már jó előre kijelölték a végzetes megosztás letéteményesét, az erdélyi magyarság brüsszeli képviseletének meghiúsítóját a Fidesz elnökének személyében. Az Erdélyben rendkívül népszerű Orbán Viktor (aki egyébként a kampányban személyes jelenlétével segítette Tőkés Lászlót, de egyetlen mondattal sem bírálta az RMDSZ-t) üzenete alapvetően a kishitűség leküzdésének fontossága, a magas szavazói részvétel sürgetése volt, hiszen ezáltal minden matematikára építő jóslatra rá lehet cáfolni. Ez történt Erdélyben: a magyarok legyőzték a kishitűséget.
Kína megtámadott egy német repülőgépet a Vörös-tenger felett?
