Erő és egység a szolidaritás napján

Országszerte sztrájkok, tüntetések, útlezárások – eddig nem tapasztalt erővel tiltakoztak tegnap, a Liga által meghirdetett szolidaritás napján érdekvédelmi és civil szervezetek a Gyurcsány-kormány „reformjai” ellen. A Fidesz támogatta a tiltakozást, amelyet a kormány politikai akciónak és hatástalannak minősített.

Munkatársainktól
2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt-húszezer ember töltötte meg teljesen a fővárosban a Kossuth tér kordonokkal el nem zárt részét a Liga Szakszervezetek tegnap esti demonstrációján. A Parlament előtti nagygyűlésen a szolidaritás napja zárásaként az egészségbiztosítás privatizációja, a nyugdíjrendszer szigorítása és a vasúti szárnyvonalak bezárása ellen tiltakoztak 136 szervezet támogatásával. – A sztrájkolók a rombolás ellen álltak ki – jelentette ki Gaskó István, a Liga elnöke a tüntetők előtt. Miután a békés demonstráció hivatalosan véget ért, több százan a téren maradtak; a tömeget az Oktogonig szorította és feloszlatta a rendőrség. Több tüntető barikádot próbált emelni, és dobálta az egyenruhásokat. Este vidéken is több helyszínen tüntettek békésen a kormány tervezett lépései ellen.
Incidens nélkül zajlottak le tegnap a sztrájkok. A vasúti közlekedés délelőtt (a GYSEV vonalain pedig hat és nyolc óra között) gyakorlatilag teljesen megbénult, a menetrend helyreállását ma hajnalra várják. Sok ezren tiltakoztak munkabeszüntetéssel más ágazatokban is. Két Volán-társaságnál, százötven iskolában, Ferihegyen, a győri Rába gyárban és több erőműben sem vették fel a munkát. Az ország több pontján részleges vagy teljes útelzárással tiltakoztak a kormány politikája ellen. A szakszervezetek sikeresnek ítélték a munkabeszüntetést, és további tiltakozó akciókat ígértek arra az esetre, ha a követeléseik nem teljesülnek.
– Az emberek többsége nemcsak ugyanúgy végezte a munkáját, mint máskor, de a sztrájk hatásából lényegében semmit sem érzett – állította Budai Bernadett kormányszóvivő. Az MSZP pedig politikai tüntetésnek nevezte az esti demonstrációt, amiért a Fidesz előzőleg egyetértéséről biztosította a tüntetőket, és bejelentette: az aktivistáik is segítik a rendezvényt.
Közben kiderült: nem várható, hogy Tóth Károly szocialista képviselő kezdeményezésére az Országgyűlés eltörli a kórházi napidíjat és a vizitdíjat. Gyurcsány Ferenc kormányfő és Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője is úgy nyilatkozott, hogy szükség van a betegek befizetéseire, s Tóth javaslatát az SZDSZ is határozottan elutasítja. A Medián felméréséből ugyanakkor az olvasható ki, hogy egyre többen mennének el a Fidesz népszavazására. Vizsgálták a lakosság sztrájkkal kapcsolatos véleményét is. Az emberek többsége (52 százalék) hatékony eszköznek tartja a sztrájkot.
A közvélemény-kutató intézet felmérése szerint tovább nőtt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben, s a vezető ellenzéki párt prominensei – köztük Orbán Viktor – leszorították a népszerűségi lista dobogós helyeiről Dávid Ibolyát (MDF) és Szili Katalint (MSZP).
Továbbiak a 2., a 3. és a 4.,
vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.