Fordulat Ausztráliában

Nagy-Britannia után másik kulcsfontosságú szövetségesét is elveszítheti az Egyesült Államok, miután a Kevin Rudd fémjelezte ellenzéki Munkáspárt magabiztos győzelmet aratott az ausztrál parlamenti választáson. A leendő kormányfő iraki csapatkivonást és a kiotói egyezmény aláírását ígéri.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elődjéhez képest több ponton is homlokegyenest ellenkező politikára készül az Ausztráliában tartott hétvégi választásokon győztes Munkáspárt, amely a szavazatok 53 százalékát nyerte el John Howard távozó miniszterelnök pártja, a konzervatív Ausztrál Liberális Párt vezette konzervatív koalíció 46,5 százalékos támogatottságával szemben a voksok háromnegyedének összesítése után. A Munkáspárt döntő többséget, 83 képviselői helyet szerzett a 150 tagú parlamenti alsóházban, míg ellenfelének mindössze 47-tel kell megelégednie. A választáson a 76 tagú szenátus felét is újraválasztották.
A fordulattal így az Egyesült Államoknak új keserű pirulát kell lenyelnie. Míg a kampányban Howard a Kína és India energiaszükséglete által folyamatosan tüzelt gazdasági fejlődésre helyezte a hangsúlyt, Rudd a világpolitika égető kérdéseit tette előtérbe, és a Washington törekvéseit feltétel nélkül támogató Howard ötlettelenségét bírálta. George Bush elnök telefonon gratulált Kevin Ruddnak a választási győzelemhez, és kölcsönösen hitet tettek „történelmi szövetségük” mellett, amelynek első próbakövét az Irakban szolgáló 1500 ausztrál katona tervezett kivonása jelentheti. Brisbane-ben tartott győzelmi beszédében a pártelnök és leendő kormányfő, Kevin Rudd ezenkívül azonnali cselekvést ígért a klímaváltozás területén. Rudd még a választás előtt leszögezte, hogy elsőrendű feladatának tekinti az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozására vonatkozó kiotói jegyzőkönyv aláírását. Ha ez bekövetkezik, az Egyesült Államok marad az egyedüli nyugati nagyhatalom, amely még nem ratifikálta az egyezményt.
A választási fiaskó a távozó miniszterelnök több mint egy évtizedes – négy megmérettetésen is diadalmaskodó – hatalmának vet véget. Howard elismerte pártja választási vereségét, ráadásul valószínűleg személyes kudarc sem kíméli. Közel áll ahhoz, hogy még a parlamentbe se kerüljön be munkáspárti kihívójával szemben, noha választókörzetében, a Sydneyhez közeli Bennelongban a szavazók az elmúlt 33 évben már tizenháromszor biztosították bizalmukról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.