Értesüléseink szerint komoly kihívást jelenthet a kormányfőnek, hogy Szili Katalin házelnök csatlakozik a Szocialista Platformhoz, így a második legnagyobb MSZP-szerveződést is emblematikus, nem feltétlenül Gyurcsány Ferencet támogató alak fémjelezheti. Ismeretes, hogy a szocialista párt legnagyobb szerveződésének, a Baloldali Tömörülésnek Kiss Péter kancelláriaminiszter az elnöke.
Tegnap a Népszava arról adott hírt: kormányzati stílusváltást sürgetnek az MSZP vezető politikusai: úgy érzik, hogy a csatázó kedvből vissza kellene venni, szerintük nem újabb kezdeményezésekre, hanem a régiek menedzselésére van szükség. A cikk szerint a vezető szocialista politikusok ugyan nem akarnak kormányfőváltást, de Gyurcsánnyal is érzékeltették: a jelenlegi politika nem folytatható tovább.
A magyar miniszterelnök szorongatott helyzetben címmel közölt ugyanakkor tegnap írást a magyarországi belpolitikai helyzetről a Der Standard. Az osztrák liberális napilap felvezetőjében megállapította, hogy a csökkenő népszerűségi mutatók, a szakszervezetek munkabeszüntetési tervei és a szocialista párton belüli ellenállás jelzi: Gyurcsány kormányfő defenzívába került a reformprogramjával. Az országban rossz a hangulat, a szocialista–liberális koalíció által útnak indított reform- és takarékossági program nyomasztóan hat a gazdaságra és a fogyasztásra. Az osztrák lap egy nyomás alatt lévő kuktafazékhoz hasonlította az MSZP helyzetét. Bár senkinek sincs alternatív elképzelése, szorgalmasan fűrészelgetik a kormányfő-pártvezető székének lábát; a cikk a számba jövő „ellenfelek” között említette Szili Katalint.
A miniszterelnök szerdán közleményben foglalkozott azzal, hogy a Bloomberg amerikai hírügynökség vele készített és kedden közzétett interjúja „néhány fontos ponton már olyan idegenül cseng”, mintha a leírtakat nem is ő mondta volna. Gyurcsány Ferenc példaként azt a sok médium által átvett mondatot említi, miszerint azt nyilatkozta volna, hogy 2010-ben biztosan ő lesz pártja miniszterelnök-jelöltje.
„Az (…) eredeti szövegből kiderül, hogy ilyet egyetlen egyszer sem mondtam az interjú során, ilyen, vagy ehhez hasonló mondat kizárólag a riporter szájából hangzott el, többnyire kérdés formájában” – írta közleményében. A Miniszterelnöki Hivatal közzétette az amerikai hírügynökség tudósítójával folytatott beszélgetés állítólag eredeti, szerkesztett leiratának részleteit. E szerint a kormányfő a szocialista párton belüli utódait firtató felvetésre azt is közölte: „nem számítok arra, hogy valaki a párton belül kihívást intéz a politikámmal és a személyemmel szemben.” Gyurcsány leszögezte, hogy „természetesen nem kér” helyreigazítást.
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót
