Az együttműködés hasonló fóruma Németország, Franciaország, Olaszország vagy Finnország és Oroszország között már létezik, most a közép-európai régió országai közül elsőként budapesti felvetésre Magyarország is bekerült ebbe a körbe. A megbeszélések utáni sajtótájékoztatón a magyar kormányfő a közös pontokra helyezte a hangsúlyt, kiemelve, hogy nem a múlt árnyaival kíván viaskodni, inkább a jövő lehetőségeit vizsgálja. Aláhúzta, hogy a tárgyalásokon kerülték a külpolitikai kérdéseket, így az sem derülhetett ki, hogy mi a magyar álláspont az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek közép-európai telepítéséről. Gyurcsány kínosan ügyelt arra is, hogy a magyar– orosz viszonyt összhangba hozza hazánk uniós és NATO-tagságával. Moszkva elszigetelése és kioktatása inkább árt, mint segít, hazánk a bizalomra építi Oroszországgal a kapcsolatait – mondta.
*
A magyar kormányfő fejtegetésével szöges ellentétben cselekedett a kisebbik koalíciós partner. Míg Gyurcsány azt hangoztatta, hogy osztja ugyan az oroszországi választásokkal kapcsolatos uniós aggodalmakat, ám ez a tény nem befolyásolja a pragmatikus együttműködést, addig a szentpétervári kormányzóval találkozva Demszky Gábor előadást tartott a demokráciáról. A főpolgármester az oroszországi parlamenti választások tisztaságát kifogásolta, majd a közelmúlt budapesti zavargásairól beszélt, amikor a kormányzó egy másik rendezvényre hivatkozva félbeszakította a főpolgármestert, és „faképnél hagyva” Demszkyt, távozott a városházáról. Ezt megelőzően Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti képviselője is arról írt közleményében, hogy nem volt szabad és tisztességes sem az oroszországi parlamenti választás, sem az azt megelőző kampányidőszak. A politikus azt is megjegyezte, hogy az antidemokratikus átrendeződés és az alapvető emberi jogok sorozatos, súlyos megsértése komoly aggodalomra ad okot Oroszország jövőjét illetően.
Fenntartásait hangoztatta a Fidesz is. Balla Mihály elmondta, hogy a Fidesz szerint magyar szempontból sikertelenül végződött a magyar–orosz kormányközi konzultáció. – A Fidesz azt követeli, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő adjon hiteles beszámolót, mennyibe került a magyar embereknek az egynapos felesleges mosolyvizit – közölte az Országgyűlés külügyi bizottságának tagja.
Gyurcsány Ferenc eközben arról beszélt, hogy az erejére, nemzeti büszkeségére ébredő, a világban új helyet kérő, az eseményeket alakítani kívánó Oroszország kormányfőjét köszönthette Budapesten. Mint fogalmazott, mindannyian tanuljuk ezt az Oroszországot, amelynek kapcsolatai az Európai Unióval és a NATO-val meglehetősen differenciáltak. Miközben a gazdasági együttműködés egyre szélesedik és mélyül, a kereskedelmi forgalom az elmúlt nyolc évben megháromszorozódott, addig a társadalmi kérdésekben vitákkal kísért a párbeszéd, a regionális és biztonságpolitikát illetően pedig egyenesen régi időket idéző verseny a jellemző. – Magyarország az EU értékválasztását osztva pragmatikus viszonyra törekszik, s tudomásul veszi a két gondolkodás közötti különbséget – hangoztatta Gyurcsány.
Újabb siker a Demján Sándor Programban
