Gyurcsány a bizalomra épít

A kényes kérdéseket kerülve, a stratégiai partnerséget demonstrálva, a pragmatikus együttműködés jegyében zajlott le tegnap az első magyar–orosz kormányközi konzultáció. Miközben a kisebbik kormánypárt és a Fidesz látványosan fenntartásait hangsúlyozta, Gyurcsány Ferenc szerint a Németországot és Franciaországot jellemző szintre kerültek a magyar–orosz kapcsolatok.

2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az együttműködés hasonló fóruma Németország, Franciaország, Olaszország vagy Finnország és Oroszország között már létezik, most a közép-európai régió országai közül elsőként budapesti felvetésre Magyarország is bekerült ebbe a körbe. A megbeszélések utáni sajtótájékoztatón a magyar kormányfő a közös pontokra helyezte a hangsúlyt, kiemelve, hogy nem a múlt árnyaival kíván viaskodni, inkább a jövő lehetőségeit vizsgálja. Aláhúzta, hogy a tárgyalásokon kerülték a külpolitikai kérdéseket, így az sem derülhetett ki, hogy mi a magyar álláspont az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek közép-európai telepítéséről. Gyurcsány kínosan ügyelt arra is, hogy a magyar– orosz viszonyt összhangba hozza hazánk uniós és NATO-tagságával. Moszkva elszigetelése és kioktatása inkább árt, mint segít, hazánk a bizalomra építi Oroszországgal a kapcsolatait – mondta.
*
A magyar kormányfő fejtegetésével szöges ellentétben cselekedett a kisebbik koalíciós partner. Míg Gyurcsány azt hangoztatta, hogy osztja ugyan az oroszországi választásokkal kapcsolatos uniós aggodalmakat, ám ez a tény nem befolyásolja a pragmatikus együttműködést, addig a szentpétervári kormányzóval találkozva Demszky Gábor előadást tartott a demokráciáról. A főpolgármester az oroszországi parlamenti választások tisztaságát kifogásolta, majd a közelmúlt budapesti zavargásairól beszélt, amikor a kormányzó egy másik rendezvényre hivatkozva félbeszakította a főpolgármestert, és „faképnél hagyva” Demszkyt, távozott a városházáról. Ezt megelőzően Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti képviselője is arról írt közleményében, hogy nem volt szabad és tisztességes sem az oroszországi parlamenti választás, sem az azt megelőző kampányidőszak. A politikus azt is megjegyezte, hogy az antidemokratikus átrendeződés és az alapvető emberi jogok sorozatos, súlyos megsértése komoly aggodalomra ad okot Oroszország jövőjét illetően.
Fenntartásait hangoztatta a Fidesz is. Balla Mihály elmondta, hogy a Fidesz szerint magyar szempontból sikertelenül végződött a magyar–orosz kormányközi konzultáció. – A Fidesz azt követeli, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő adjon hiteles beszámolót, mennyibe került a magyar embereknek az egynapos felesleges mosolyvizit – közölte az Országgyűlés külügyi bizottságának tagja.
Gyurcsány Ferenc eközben arról beszélt, hogy az erejére, nemzeti büszkeségére ébredő, a világban új helyet kérő, az eseményeket alakítani kívánó Oroszország kormányfőjét köszönthette Budapesten. Mint fogalmazott, mindannyian tanuljuk ezt az Oroszországot, amelynek kapcsolatai az Európai Unióval és a NATO-val meglehetősen differenciáltak. Miközben a gazdasági együttműködés egyre szélesedik és mélyül, a kereskedelmi forgalom az elmúlt nyolc évben megháromszorozódott, addig a társadalmi kérdésekben vitákkal kísért a párbeszéd, a regionális és biztonságpolitikát illetően pedig egyenesen régi időket idéző verseny a jellemző. – Magyarország az EU értékválasztását osztva pragmatikus viszonyra törekszik, s tudomásul veszi a két gondolkodás közötti különbséget – hangoztatta Gyurcsány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.