Hadjárat Bokor Attila ellen

Los Angelesben december hetedike óta zajlanak az Oscar-díjra jelölt filmek bemutatói. Vetítik a legjobb külföldi film díjára jelölt magyar alkotást, a Taxidermiát, és vetítik a 14 díjra jelölt 56 csepp vér című magyar művet is. Az elmúlt néhány hét sajtóterméséből az derül ki, Magyarországon az utóbbi filmet ért megtiszteltetésnek – a siker lehetőségének – nem mindenki örül.

Varga Klára
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vagy pedig nincs mindenki tisztában az alapvető információkkal, akik nálunk filmügyekről írogatnak. Az 56 csepp vér más úton került a jelöltek közé, mint a magyar filmes szervezetek képviselői által delegált Taxidermia.
Bokor Attila rendező még a nyolcvanas években az UCLA egyetem hallgatójaként, Amerikában tanult rendezést, musicalfilmjét idén ősszel meghívták Los Angelesbe, a magyar filmek fesztiváljára, ahol elnyerte a közönség díját. Az alkotás szerepelt a Golden Globe-vetítésen is. A film magyar származású amerikai forgalmazója a sikeren felbuzdulva úgy döntött, hogy nem csupán tovább utaztatja az amerikai nagyvárosok mozijaiba a kópiát, hanem több kategóriában Oscar-díjra is benevezi az alkotást. Tehette, hiszen az amerikai filmtörvény szerint ha egy filmet hivatalos programban legalább egy héten át vetítenek Amerikában, akkor a legrangosabb filmdíj kategóriáira jelölhető. Így például a legjobb férfi főszereplő díjára (Kaszás Attila), a legjobb női mellékszereplő (Keresztes Ildikó), a legjobb betétdal, a legjobb musicalfilm és más további díjakra. A legjobb kaszkadőrprodukció díjára a Magyar Kaszkadőrszövetség kívánja nominálni a filmet, Piroch Gáborék bravúros, zárt térben készült lángolós jelenete alapján. A nem különösebben tájékozott, de gyaníthatóan nem is túl jó indulatú médiahuhogók többek közt azzal támadták a film reménybeli karrierjét, hogy maga a rendező, Bokor Attila szándékozik Oscarra jelölni a közös produkciót, holott ezt a forgalmazó teszi, szándékukat pedig a nevezési határidő lejártával, vagyis október elseje után jelentették be hivatalosan.
Csakhogy az október elseje csupán a külföldi filmek nevezési határideje, míg az amerikai forgalmazó által megjelölt kategóriákban december másodikáig lehetett jelentkezni.
Bokor Attila rendező épp az Oscar-vetítések helyszínén tartózkodott, amikor telefonon beszéltünk vele. Mint mondta, a filmjét és Oscar-jelölését ért támadások nem csupán a magyar nyelvterületre korlátozódnak: a varsói székhelyű Európai Filmmagazin internetes oldalán megjelent egy cikk a magyar sajtóból már ismeretes csúsztatásokkal, majd a lap szerkesztőjével történt beszélgetés után levették onnan. Ugyanez az írás aztán Emmanuel Levy filmes honlapján újra felbukkant, mint Levy saját cikke. Bokor Attila úgy látja, egy kör tudatosan akarja ellehetetleníteni, és a támadások a személyének szólnak. De nem csak a médián keresztül érik kellemetlenségek. Kovács Gábor producer is megpróbálta felelősségre vonni amiatt, hogy úgymond szembe megy az állami mechanizmussal és egy filmes kör szokásjogával, mivel a film forgalmazója a saját kezébe vette az alkotás további sorsát.
Nagy Endre, a film producere lapunknak elmondta, nem érti, mire jó, hogy valakik dezinformációkat terjesztenek a filmmel kapcsolatban – és nem is csak Magyarországon. Kinek nem jó az, hogy az 56 csepp vér című filmmel tekintélyes amerikai magazinok foglalkoznak ezekben a hetekben? – tette fel a kérdést. Mint mondta, a jelölés óta folyamatosan kapcsolatban állnak az Oscar-díjhoz kapcsolódó stábokkal. Nemrégiben a film forgatókönyvét kérte el tőlük az Oscar-díj könyvtára angol fordításban, később a kottát a lefordított dalszövegekkel együtt kellett átküldeniük. Arra is rákérdeztek az amerikaiak, eredeti zenei alkotás-e a musical, vagy van netán valamilyen zenei előzménye is. Ott egészen másképp zajlanak az ilyen események, mint Magyarországon, nem úgy megy, hogy beadjuk a pályaművet, azután hónapokig nem történik semmi. Folyamatosan tartják velünk a kapcsolatot – összegezte mondandóját a film producere.

Sárba döngölték Amerikában a Taxidermiát. „Elsöprő fölénynyel szerezné meg a legtrágárabb filmnek járó Oscart; az amerikai filmművészeti akadémia tagjai menekülnek a vetítésekről” – írta a Los Angeles Times szakírója Pálfi György Taxidermia című filmjéről, amelyet az Oscarra legesélytelenebb filmek közé sorolt. A lap szerint a magyar alkotás a nyers valóságot kedvelő filmrajongók körében már kultuszfilm, a filmakadémia másféle, szirupos filmeket kedvelő tagjai azonban menekülnek a vetítésekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.