Hiller látja, de titkolja az Erkel jövőjét

A kultusztárca az Erkel Színház jövőjével kapcsolatban még 2008 elején kormányhatározat-tervezetet készül benyújtani a kabinet elé – jelentette be az Országgyűlés kulturális bizottságának szerdai meghallgatásán Hiller István. A miniszter e tárgykörben sem árult el további részleteket, inkább a tárca sikertörténetét vázolta fel.

Tölgyesi Gábor
2007. 12. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van jövője az Erkel Színháznak, a kultusztárca még 2008 elején kormányhatározat-tervezetet készül benyújtani a kabinet elé – jelentette be Hiller István miniszter, de további részleteket nem volt hajlandó elárulni az Országgyűlés kulturális bizottságának. A mintegy öt és fél órás szerdai meghallgatáson a szaktárca vezetője hoszszasan beszélt a globalizáció lehetőségeiről, a reneszánsz művelődéstörténeti mozzanatairól, ám több konkrét problémafelvetésre csak érintőlegesen válaszolt.
Így azt sem tudhatták meg a kulturális bizottság tagjai, a minisztérium miként képzeli el az Erkel Színház jövőjét. Mint ismeretes, még 2005 elején PPP-konstrukciós előpályázatot írtak ki a teátrum újjáépítésére, amelyre három tervezet érkezett. Eredményhirdetés nem volt, a minisztérium pedig úgy nyilatkozott, az előpályázatra azért volt szükség, hogy felmérjék, a magántőke részéről van-e érdeklődés az újjáépítés iránt. A jelek – és a háttérben folyó lobbiharcról szóló hírek – szerint van, ám az Erkel Színház jövője ettől a ponttól ködösebbé vált. Annyi mindenképpen biztos, hogy a teátrumot multifunkciós kulturális központtá kívánják átalakítani, az Operaház vezetője, Vass Lajos akkori nyilatkozata szerint mintegy 15 milliárd forint értékben. A pályázat koordinálására mindenesetre létrehozták az Erkel Projektirodát, amely 2006-ban 65 millió forint támogatást kapott. Ám hogy az iroda milyen munkát végzett, arra inkább csak következtetni lehet. Mégpedig a magáncégtől 6,8 millióért szaktanácsadást igénylő PPP tárcaközi bizottság idei jelentéséből, amely az elmúlt évek kulturális tárgyú fejlesztéseit is vizsgálta. Nemcsak véleményezőként, hanem szakmai konzulensként is, mivel közreműködött a projekttervek készítése során. A jelentésből az derül ki, hogy a 22,3 milliárd forint bekerülési értékre tervezett projekt megvalósítását a tárcaközi bizottság nem támogatta, mivel az Erkel rekonstrukciós programjában alapvető problémaként a közcélúság kérdése vetődött fel – ami pedig a PPP-konstrukciók alapkövetelménye. A PPP-modell esetében ugyanis az állam hangsúlyozottan a közszolgáltatás hosszú távú biztosítását rendeli meg a magánszférától.
Mindez azért is figyelemre méltó, mert Hiller István miniszter a kulturális bizottság szerdai meghallgatásán többször is hangsúlyozta a művészeti és az üzleti szféra együttműködését, bár a részletekről kevesebb szó esett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.