Jelentősen drágulhat a víz

Jövőre 10-12 százalékkal kell többet fizetnünk a vízért – legalább ekkora emelést tart ugyanis szükségesnek a Magyar Víziközmű Szövetség ahhoz, hogy az „EU-célok megvalósításának esélyei megmaradjanak”. A víz tarifájának kialakítása önkormányzati feladat, ám a szakmai szövetség szerint állásfoglalásukat szinte teljes egészében figyelembe veszik.

Dékány Lóránt
2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az áram és a gáz, de a víz is a jövő évi pénzromlásnál nagyobb mértékben drágulhat. A Magyar Víziközmű Szövetség (MVSZ) ugyanis 10-12 százalékos emelést ajánl az önkormányzatoknak, miközben a jövő évi inflációs várakozás a kormány szerint 4,8 százalékos. A szakmai szervezet egyfelől azért tart szükségesnek ilyen mértékű drágítást, mert – mint arról már többször írtunk – a csőhálózatok az egész ország területén katasztrofális állapotban vannak. Az amortizáció költségét viszont általában nem, vagy csak részben építik be az önkormányzatok a vízdíjba, 2010 után viszont az unió irányelve szerint ezt mindenhol tartalmaznia kell az árnak. – Ha 2010-ben egy összegben próbálnák meg a települések beépíteni az amortizáció költségét, akkor akár 50 százalékos drágulás következhetne be. Ezért kell elkezdeni lépcsőzetesen megfelelni az uniós irányelvnek – mondta megkeresésünkre Ányos József, az MVSZ elnöke. A jövő évi árak kiszámításánál a szövetség bekalkulálta azt is, hogy a tavalyi kormányzati inflációs és egyéb makrogazdasági előrejelzések jóval alacsonyabbak voltak, mint a tényleges. Ezáltal pedig az árirányjelzést is alábecsülték, amit viszont az idén kell megfizetni.
Jövőre tovább nőnek a közművek működési költségei is, amit jól jelez, hogy míg tavaly az MVSZ 17-18 százalékos áramárdrágulással számolt, az idén már 31–50 százalékkal. A javasolt emelés egyébként országosan 10–40 forint közötti drágulást jelentene köbméterenként. Az eltérés annak köszönhető, hogy az ország szinte minden szegletében eltér a víz díja, van, ahol 100, van, ahol 400 forintot fizetnek köbméterenként. Ányos József szerint a 100 forintos díjban valószínűleg még a működtetési költségek sincsenek benne, nemhogy az amortizációé. Úgy véli, a 250–260 forintos árszint az, amelynél már van némi fedezet a felújításokra.
– Sok helyen nincsenek tisztában a szakmai kérdésekkel, így jóformán szubjektív alapon alakítják ki az árat – emelte ki a szakember. Az általa irányított szervezet három éve kezdett el ajánlást készíteni, más ugyanis – beleértve a szakminisztériumokat is – nem tesz ilyet. Ányos az eddigi tapasztalatokra hivatkozva megjegyezte, az önkormányzatok átlagban az ő megállapításaikat veszik figyelembe azóta. (Erre jó példa a főváros, ahol 2008-ban 10 százalékkal kerül majd többe a víz.) Ugyanakkor úgy véli, megfelelő megoldást az jelentene, ha a jövő szeptemberre ígért víziközműtörvényben lefektetnék azt is, hogy milyen költségelemeket kötelező belefoglalni a víz tarifájába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.