(Pozsony)
A nyugati-európai országokat joggal nyugtalanítja a szlovák–magyar határon lefoglalt radioaktív anyag. Ismét bebizonyosodott ugyanis, hogy a volt szovjet tagországokban beszerezhető az urán, és kereskednek vele. Aggodalomra ad okot az is, hogy az Ukrajnán keresztül csempészett veszélyes anyagok a schengeni övezet bővítése után Szlovákián és Magyarországon át bármelyik nyugat-európai országba eljuthatnak. Csak megrendelőkre van szükség – nyilatkozta a pozsonyi Sme napilapnak Maria Powell, a terrorizmust vizsgáló washingtoni intézet munkatársa.
A szakértő ezért nem érti a szlovák és a magyar sajtó magatartását, amely szinte nevetség tárgyává tette a nyomozó hatóságok munkáját, miután kiderült, hogy csak kis mennyiségű (481 gramm) alacsony szinten dúsított uránt foglaltak le. Powell hangsúlyozza: pozitívan kell értékelni az esetet. Jó jel ugyanis, hogy a szlovák és a magyar rendőrség már augusztus óta figyelte és ellenőrizte az eseményeket. Tehát nem egy véletlen akcióról volt szó, amikor a határon veszélyt jelezve sípol valamilyen berendezés. Az intézet munkatársa hozzátette: ez bizalomra ad okot, mert tudatosítani kell, hogy az uráncsempészet már nem egyedi eset, a gond mindanynyiunkké, s mindenkinek oda kell rá figyelni. Jó tudni, hogy a magyar és a szlovák hatóságok komolyan veszik a veszélyt – állítja Powell.
A szakértő azt is hibának tartja, hogy sokan csak az urán mennyiségére és a dúsítás mértékére koncentrálnak, holott maga a jelenség a veszélyes. Powell szerint a terroristák sok esetben „csak” félelmet és káoszt akarnak előidézni, ahhoz pedig elégséges a sugárzó anyag, függetlenül annak valós veszélyességétől. Amennyiben a lefoglalt uránt bárhol felrobbantják, kórházak telnek meg emberek ezreivel, mert preventív vizsgálatokat kell elvégezni rajtuk. Az a térség, ahol a támadás történik, elértéktelenedik, megszűnik rajta a termelés, és turisztikai célokra sem használható – magyarázza Maria Powell.
A szlovák hatóságok a hírre nem reagáltak. Mindössze a pozsonyi atomenergia-felügyeleti hivatal adott ki nyilatkozatot, amely szerint a radioaktív anyag vizsgálata időigényes feladat, ezért a zárójelentés előtt nem kívánják minősíteni a csempészett anyag veszélyességi szintjét.
Deák Dániel: Magyar Péter egy magamutogató ripacs
