Keleten a helyzet változatlan

Bár hét csoportban még a jövő hétre marad az utolsó forduló a labdarúgó Bajnokok Ligájában, a D jelű kvartett előre hozott zárása után világossá vált, hogy megint nem lesz kelet-közép-európai gárda a kieséses szakaszban. A címvédő Milan legyőzte a Celticet, a Sahtar Doneck így megkapta az utolsó esélyt, de nem élt vele.

2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs új a nap alatt, avagy a kelet-közép-európai futballklubok az idén sem rúgnak komolyan labdába a Bajnokok Ligájában. Erről leginkább a sportszakmai szempontok helyett a pénzügyi hasznot előtérbe helyező lebonyolítási rendszer tehet. A négy angol, spanyol és olasz induló évről évre uralja a terepet, nemhogy a keletieket, de még a franciákat vagy a németeket sem nagyon engedik a csúcs közelébe. Az idén már biztosan továbbjutott a Milan, az Internazionale, a Roma, a Chelsea, a Manchester United, az Arsenal, a Sevilla, a Barcelona és a Celtic, utóbbi a kakukktojás, hiszen skót. Jövő héten a Barca mögött a Rangers vagy a Lyon, az Inter mögött a Fenerbahce vagy a PSV, a Chelsea mögött a Rosenborg vagy a Schalke kerülhet a 16 közé. Az A és a C csoportban még bármi lehet, tehát a Liverpool és a Real Madrid is beállhat a sorba, az uralkodó nemzetbeliek közül egyedül a Valencia esélytelen, a Lazio pedig kevés sansszal bír.
Az viszont már egészen bizonyos, hogy egyetlen kelet-közép-európai gárda sem lesz tagja a nyolcaddöntős mezőnynek. A régiót a csoportküzdelmekben öten képviselték, az ukrán Sahtar Doneck és Dinamo Kijev, az orosz CSZKA Moszkva, a cseh Slavia Praha, valamint a román Steaua Bucuresti. Utóbbi kettő hamar kibérelte az utolsó két helyet a H csoportban. A Dinamo és a CSZKA is már a zárókör előtt búcsúzott, egyedül a Sahtarnak volt esélye.
Egészen kedd késő estig. Ekkor a címvédő Milan megtette azt a szívességet, hogy 1-0-ra legyőzte a Celticet. A gólt Filippo Inzaghi szerezte, aki bizonyos számítások szerint az európai kupaporond legeredményesebbje lett, mások szerint még nem előzte meg a német Gerd Müllert, maradjunk annyiban, hogy már 63 találatnál tart. A felkínált lehetőséggel az ukránok nem éltek, pedig „csak” le kellett volna győzniük otthon a Benficát. Ehhez képest a 22. percben 0-2-re álltak, mert addig a portugálok paraguayi csatára, Cardozo kétszer is betalált. Az olasz Lucarelli szerencsés büntetőből még szépített (1-2), de másra már nem maradt erő, a Sahtar nemcsak a BL-ről, hanem az UEFA-kupáról is lemaradt. „Két ajándékot adtunk az ellenfélnek! Képtelenek vagyunk sikert elérni a Bajnokok Ligájában” – dohogott az ukránok román szakvezetője, Mircea Lucescu. A világ egyik leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov által pénzelt csapat igazán nemzetközi, akad benne rengeteg brazil, aztán olasz, lengyel, cseh, szerb, horvát, román légiós is a hazaiak mellett, de magyarázat nincs a fiaskóra.
Az idei öt kelet-közép-európai BL-képviselő jó számnak mondható, 1993 óta eddig egyszer szerepeltek többen a sorozatban, tavaly, de a hatból senki nem jutott a tizenhatba. Kevesen emlékezhetnek rá, hogy 1995–96-ban – amikor a Fradi is a BL-ben vitézkedett – a Szpartak Moszkva százszázalékos teljesítménnyel nyerte a csoportját. Abban az idényben és a 2003–2004-esben fordult elő, hogy a régióból két csapat is megélte az egyenes kieséses szakaszt (Szpartak, Legia Varsó, illetve Lokomotiv Moszkva, Sparta Praha). A legtovább 1999-ben a Dinamo Kijev jutott, egészen az elődöntőig, ahol végül a Bayern parancsolt neki megálljt. Most se Bayern, se keletiek…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.