Ki privatizálna, ki nem

Nem minden igazgatósági tag foglalt állást a privatizáció mellett az új vagyonkezelő szervezetet irányító tanács tegnapi bemutatkozóján, bár elhangzott: konkrét szándék még nincs, de értékesítések bizonyára lesznek. A csúcsszerv vezetői főként az átláthatóság növelését fogalmazták meg célként az állami vagyonnal kapcsolatban.

Dékány Lóránt
2007. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már biztos, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és az azt irányító Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) hivatalosan január elsején, gyakorlatilag viszont a jövő év második napján elkezdi működését. Az NVT tagjai között állításuk szerint az eddigi három hónapos előkészítő munka során egyetlen olyan kérdés sem akadt, amelynél ne egyhangúlag szavaztak volna. Ugyanakkor tegnapi bemutatkozásukkor nem minden esetben hangzott el egybehangzó vélemény a privatizációval kapcsolatban.
A múltja alapján SZDSZ-hez köthető Baranyi Imre, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet Kht. igazgatója egyértelműen kijelentette: a privatizáció áll hozzá a legközelebb. Ebben már gyakorlatot is szerzett, ő volt ugyanis korábban a Dunaferr, a Hungexpo, a Malév és a Budapest Airport, valamint a Mol értékesítéséért felelős igazgatósági tag az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt.-nél. Mindemellett Baranyi kiemelte, az elkövetkezendő piacnyitásokra (energia, posta) fel kell készíteni az állami cégeket.
Erdei Tamás viszont, aki NVT-tagsága mellett az MKB Bankot és a bankszövetséget vezeti, arról beszélt, hogy a bankárfilozófiától távol áll a privatizáció, helyette ugyanis fontosabbnak tartja az állami vagyonnal való gazdálkodást, annak fialtatását. Hozzátette: az ÁPV munkájában nem vett volna részt. – Vannak jól működő állami vállalatok is – hangsúlyozta.
Markó Andrea a Pénzügyminisztérium (PM) szakállamtitkáraként a kormányzati kapcsolatokért felel majd. Ő azt emelte ki, hogy a döntéseket elsősorban pénzügyi szempontok szerint hozzák majd. A PM-ből érkezett másik államtitkár, Tátrai Miklós – aki egyben az MNV vezérigazgatója is – úgy fogalmazott, lesz majd lehetőség más elvek alapján is dönteni, de ebben az esetben pontosan ki kell mutatni ezeknek az egyéb más szempontoknak az árát. Közölte, az átláthatósághoz elengedhetetlenül fontos, hogy minden állami vagyonelemet megfelelően hasznosítsanak – utalva arra, hogy jövő évtől a kormányzati épületek használatáért is bérleti díjat kell majd fizetni, még a minisztériumoknak is. Roóz József, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora arra mutatott rá, hogy nem eladni kell mindent, inkább gazdálkodni kell a meglévő elemekkel. – Nem igaz, hogy az állam nem tud jól gazdálkodni – emelte ki, Varga Gusztáv, a Ganz Acélszerkezet Zrt. vezetője pedig a piaci tulajdonosi szemléletet állította a középpontba.
Nagy János, a frissen felállt vagyontanács elnöke elmondta, hogy jelenleg a középtávú stratégia kidolgozása zajlik, 2008 végére pedig elkészül az egyesített vagyonkataszter. Utóbbi megalkotása nem tűnik könnyű feladatnak, hiszen az ÁPV-n kívül a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), valamint a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) nyilvántartását kell összefésülni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.