Meglehetősen eseménydús napok vannak Kovács Ágnes és az ő különös doppingügyének valamennyi érintettje mögött. Kedden a Magyar Antidopping Csoport (MACS) munkatársai a Kőér utcai uszodában jártak, hogy ellenőrizzék az úszónőt. A balsikerű október 30-i mintavétel óta Kovács Ágnesnek harmadszorra kellett ezen követelménynek eleget tennie. (Az előző kettőt a magyar szövetség rendelte el.) A keddi eset két okból is különös volt. Ezúttal vért is akartak venni Kovács Ágnestől, ám ez a selejtes szerkezet – és talán az ellenőrök nem kifogástalan felkészültsége – miatt háromszor sem sikerült.
Az eset találgatásokra adott okot. Tudvalevő, hogy az idei, melbourne-i világbajnokságon egyetlen sportolótól sem vettek vért. A MACS eljárása ebből kiindulva mindenképpen demonstratív jellegű. S azt már tényleg nincs értelme boncolgatni, hogy a szervezet Kovács Ágnes tisztaságát, netán a saját állhatatosságát kívánta igazolni ezzel. Az viszont tény, hogy a háromszori sikertelen próbálkozás hullámokat kavart. Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke kínosan ügyelt arra, hogy diplomatikusan fogalmazzon, ám az iróniát így is ki lehet érezni a szavaiból: „Ha kell, úszóink negyedszerre, sőt ötödszörre is nyújtják a karjukat. Tisztában vagyok a MACS tevékenységének súlyával, értékével, mégis elgondolkodtató, hogy néhány nappal a december 13-án rajtoló debreceni Eb-t megelőző vizsgálatok legnagyobb eredménye, a sikertelen próbálkozások után, csak az lehet: a majdani megnyitón a magyar csapat nem csak arról lesz felismerhető, hogy egységes piros-fehér-zöld melegítőben jelenik meg, hanem a felkötött karokról is…”
Természetesen nem maradhatott el a MACS válasza sem: nem vadásznak senkire, különösen nem magyar sportolóra, állami megrendelésre végzik feladatukat. Az ügyben megszólalt Elbert Gábor sportszakállamtitkár is: „Nem értem, mi szükség van arra, hogy minden doppingellenőrzésből folyamatosan botrányt csináljanak.”
Ezek után a feszültség váratlanul, de rendkívül örömtelien oldódott fel. A nemzetközi szövetség tegnap hivatalos levélben tájékoztatta a magyar szövetséget, hogy elfogadja a MÚSZ fegyelmi bizottságának döntését, miszerint Kovács Ágnes nem követett el doppingvétséget és ezen határozatot a FINA a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál nem fellebbezi meg. Cornel Marculescu, a FINA igazgatója levelében nem csupán azt állapította meg, teljesen valószínűtlen, hogy Kovács Ágnes a mintavétel elkerülése érdekében talált ki ürügyet, továbbá az eljárás első felében együttműködő volt, hanem még bírálatot is megfogalmazott a MACS felé, mondván a mintavételi eljárás nem követte a nemzetközi szabályok szokásos rendjét. „Elvárható lett volna, hogy egy kísérőt nevezzenek ki a sportoló mellé, aki a találkozót követően visszakíséri a sportolót a mintavételi eljárás színhelyére. Mindezt a nemzetközi mintavételi szabvány 5.4.4 paragrafusa rögzíti” – olvasható a levélben, amelynek zárórészében Marculescu arra kérte a Magyar Úszószövetséget, hogy a fent említett aggodalmakat továbbítsa a magyar dopping-ellenőrzési hatóság számára. Ezzel a kiegészítéssel Kovács Ágnes és a MÚSZ már túlnyerné magát, talán ezért is zárul úgy a levél, hogy az eset semmiképpen sem szolgálhat precedensként. A FINA a továbbiakban is szigorúan elvárja, hogy a mintavételt mindenkor fejezzék be, és annak időleges megszakítását csak egészen különleges esetekben tartják elfogadhatónak.
Nem csak erre alapozva állítjuk, hogy Kovács Ágnes esete egészen különleges volt. Gyárfás Tamás tegnap már nem akarta tovább bonyolítani, nyilatkozat helyett csupán annyit mondott: végre lezárult az ügy. Kovács Ágnest tegnap este egy Mikulás-ünnepségen értük utol. „Természetesen nagyon örülök a döntésnek. Mindvégig biztos voltam abban, hogy nem hibáztam, örvendetes, hogy ez a nemzetközi szövetség számára is bebizonyosodott.”
Az ügyet mostantól csak a MACS folytathatná – jogi úton. Ám az a pörlekedés már mentes lenne mindenféle sportvonatkozástól.
Már úton vannak a zivatarok, jön a hidegfront + videó
