Legutóbbi számában is színvonalasan kidolgozott helytörténeti témáknak ad teret az 1933-ban alapított, kéthavonta megjelenő tudományos és kulturális folyóirat, a Vasi Szemle: Dohnányi Ernő szombathelyi koncertjeinek számbavételétől a Várvidék erősségeit ismertető könyv bírálatáig. Pánczél Hegedüs János Várjuk a királyt! című munkájában a magyar legitimizmus politikai küzdelmeit foglalja össze, kitérve annak vasi vonatkozásaira. Hangsúlyozza Andrássy Gyula szerepét, aki a két világháború között vallotta: a Szent Korona a királyt és a nemzetet egyaránt magában foglalja, ugyanakkor képviseli az ország integritását és területi állandóságát. A gróf indította útjára a korszak legitimista programalkotóját, Pethő Sándort, aki A magyar Capitoliumon – A magyar királyeszme a Duna völgyében című művében fejtette ki nézeteit. Andrássy egy népszerű, elsősorban a művelt középosztályt megcélzó újságot is javasolt, így Pethő megalapította a Magyarságot, később pedig lapunkat, a Magyar Nemzetet. Pánczél Hegedüs tanulmányát Deme László Legitim Királyság nevű sajtóorgánumának bemutatásával és a Nemzeti Legitimista Néppárt 1935-ös választási vereségének tanulságaival zárja.
Az Évforduló rovatban első alkotmányosan megválasztott miniszterelnökünk, a kétszáz éve született Batthyány Lajos előtt tiszteleg Sill Aba Ferenc, elénk tárva a gróf vértanúságának körülményeit, a holttest sorsát és ünnepélyes újratemetését. Idén azt is megérhettük, hogy a Belvárosi Ferences Templom Batthyány-kriptáját a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánították. Kövér István írása az 1956-os forradalom vasi kötődésű mártírjait, vértanúit, hőseit és áldozatait nevezi meg, nyomatékosítva e kifejezések különbségét. Tanulságos Simola Ferenc határőr Ügyeletes tiszt voltam a megyeházán 1956-ban című szubjektív visszaemlékezése.
Az érdekesebbnél érdekesebb munkák közül még Garzuly Ferenc és Dancs János a karitatív mozgalmak magyarországi, különös tekintettel Vas megyei megkapaszkodását taglaló dolgozatát emeljük ki, mely a Mikor Nősülünk Asztaltársaságtól a szabadkőműves páholyokon át a Kolping-családokig kalauzolja az olvasókat.
A Vasi Szemle vállalkozása példaértékű: arra hív bennünket, hogy mindenekelőtt saját házunk táján szemlélődjünk és tegyünk – aztán jöhet az ország- és világmegváltás, ha ugyan nem ez az… Missziója nem köldöknéző: szerzői a helyi érdekű eseményeket tágabb kontextusban vizsgálják. Igazi polgári értékrendet képviselnek, bizonyítván, hogy lokálpatriotizmussal lehet leginkább szeretni és szolgálni a hazát. Végezetül egy szokatlan információ a „vidéki” szemléletet ecsetelve: a szerkesztők a kéziratokat megőrzik, és kérésre visszaküldik.
(Vasi Szemle. A Vas Megyei Közgyűlés tudományos és kulturális folyóirata, Szombathely. 2007/5. szám. Ára: 300 forint)

Ezért tartotta különlegesnek Ferenc pápa a magyarokat