Lokálpatrióták vasi otthona

Major Anita
2007. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbbi számában is színvonalasan kidolgozott helytörténeti témáknak ad teret az 1933-ban alapított, kéthavonta megjelenő tudományos és kulturális folyóirat, a Vasi Szemle: Dohnányi Ernő szombathelyi koncertjeinek számbavételétől a Várvidék erősségeit ismertető könyv bírálatáig. Pánczél Hegedüs János Várjuk a királyt! című munkájában a magyar legitimizmus politikai küzdelmeit foglalja össze, kitérve annak vasi vonatkozásaira. Hangsúlyozza Andrássy Gyula szerepét, aki a két világháború között vallotta: a Szent Korona a királyt és a nemzetet egyaránt magában foglalja, ugyanakkor képviseli az ország integritását és területi állandóságát. A gróf indította útjára a korszak legitimista programalkotóját, Pethő Sándort, aki A magyar Capitoliumon – A magyar királyeszme a Duna völgyében című művében fejtette ki nézeteit. Andrássy egy népszerű, elsősorban a művelt középosztályt megcélzó újságot is javasolt, így Pethő megalapította a Magyarságot, később pedig lapunkat, a Magyar Nemzetet. Pánczél Hegedüs tanulmányát Deme László Legitim Királyság nevű sajtóorgánumának bemutatásával és a Nemzeti Legitimista Néppárt 1935-ös választási vereségének tanulságaival zárja.
Az Évforduló rovatban első alkotmányosan megválasztott miniszterelnökünk, a kétszáz éve született Batthyány Lajos előtt tiszteleg Sill Aba Ferenc, elénk tárva a gróf vértanúságának körülményeit, a holttest sorsát és ünnepélyes újratemetését. Idén azt is megérhettük, hogy a Belvárosi Ferences Templom Batthyány-kriptáját a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánították. Kövér István írása az 1956-os forradalom vasi kötődésű mártírjait, vértanúit, hőseit és áldozatait nevezi meg, nyomatékosítva e kifejezések különbségét. Tanulságos Simola Ferenc határőr Ügyeletes tiszt voltam a megyeházán 1956-ban című szubjektív visszaemlékezése.
Az érdekesebbnél érdekesebb munkák közül még Garzuly Ferenc és Dancs János a karitatív mozgalmak magyarországi, különös tekintettel Vas megyei megkapaszkodását taglaló dolgozatát emeljük ki, mely a Mikor Nősülünk Asztaltársaságtól a szabadkőműves páholyokon át a Kolping-családokig kalauzolja az olvasókat.
A Vasi Szemle vállalkozása példaértékű: arra hív bennünket, hogy mindenekelőtt saját házunk táján szemlélődjünk és tegyünk – aztán jöhet az ország- és világmegváltás, ha ugyan nem ez az… Missziója nem köldöknéző: szerzői a helyi érdekű eseményeket tágabb kontextusban vizsgálják. Igazi polgári értékrendet képviselnek, bizonyítván, hogy lokálpatriotizmussal lehet leginkább szeretni és szolgálni a hazát. Végezetül egy szokatlan információ a „vidéki” szemléletet ecsetelve: a szerkesztők a kéziratokat megőrzik, és kérésre visszaküldik.
(Vasi Szemle. A Vas Megyei Közgyűlés tudományos és kulturális folyóirata, Szombathely. 2007/5. szám. Ára: 300 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.