A római katolikus egyház liturgikus hagyománya szerint kilencnapos gyászt rendelnek el a Vatikánban a szentatya temetését követően. A konklávé május 5. és 10. között kezdődhet el. A katolikus egyház liturgikus szabályzata szerint a pápa halálától számított 15-20 napon belül a Bíborosi Kollégium tagjainak össze kell ülniük az új pápa megválasztására.

A széküresedési időszak alatt az egyház életét és az új egyházfő megválasztását az Universi Doinici Grecis apostoli konstitúció szabályozza. II. János Pál pápa 1996-ban szerkesztette, majd XVI. Benedek pápa 2013-ban hat nappal lemondása előtt módosította. A konklávé lebonyolításának folyamatáról, a szavazások menetéről egy nagy tapasztalatú Vatikán-szakértő nyilatkozott lapunknak, aki élete harmadik konklávéját követi.
Andrea Gagliarducci olasz újságíró, az ACI Stampa és a Catholic News Agency Vatikán-szakértője a konklávéról beszélt lapunknak.
A konklávé folyamata a XII. század óta létezik az egyház életében, nincs más formája a pápa megválasztásának. A konklávé tulajdonképpen a bíborosok kongregációja, legalábbis azon bíborosoké, akiknek szavazati joguk van az új pápa megválasztásához. Azok a bíborosok, akik még nem töltötték be a 80. életévüket. A konklávé szó szerint az jelenti: kulccsal lezárt, mely a Sixtus-kápolnára utal
– mondta.
Ez ezt jelenti, hogy a választás teljes időtartalma alatt a bíborosok nem léphetnek kapcsolatba a külvilággal és arról sem tudhatnak semmit, hogy mi történik kívül, hiszen ez befolyásolhatja őket.
Belépnek a Sixtus-kápolnába, és elkezdődik az úgynevezett extra omnes. A bíborosok a konklávé időszakában együtt élnek, a Szent Márta-házban laknak. Külön buszokkal szállítják majd őket Szent Márta-házból a Sixtus-kápolnába, és mindaz, ami történik, ami elhangzik, azt szigorú titok fedi. A nap végén a szavazócédulákat elégetik, minden feljegyzést elégetnek. Ha összefogás van egy bizonyos személy megválasztására, az kiközösítéssel jár, akkor is, ha valaki megszegi eskütételét. Ez egy rendkívül zárt körű egyházi esemény
– részletezte a Vatikán-szakértő.
Ez azonban, hogy nemcsak egy szűk körű esemény, hanem igen fontos egyházi szertartás.
A bíborosok minden reggel szentmisén vesznek részt, majd megreggeliznek és a Sixtus-kápolnába mennek. Ott együtt elmondják a reggeli zsolozsmát, ezt követően kerül sor a nap első szavazására. Ezután tízóraiznak és elkezdődik a második szavazás. Később együtt ebédelnek, majd újra szavaznak. A nap a zsolozsma vesperásával zárul, majd a bíborosok visszatérnek a Szent Márta-házba
– fogalmazott a szakértő, hozzátéve:
A konklávé az extra omnes rítussal kezdődik, de ezt a Missa Eligendo Romano Pontefice szertartás előzi meg, amelyen a Bíborosi Kollégium összes tagja részt vesz, a választó és a nem választó bíborosok egyaránt. Ezt a bevezető ünnepi szentmisét a Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja celebrálja, ezt követően ünnepi körmentben érkeznek meg a bíborosok a Sixtus-kápolnába, miközben litániákat énekelnek.