Ma temetik Ferenc pápát

Szombat délelőtt 10 órakor kezdődik Ferenc pápa temetési szertartása. A katolikus egyház néhai vezetőjét végakarata szerint nem a hagyományos pápai sírhelyen, hanem a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra. Ferenc pápa temetésére példátlan biztonsági készültség mellett, több mint kétszázezer ember, köztük uralkodók, államfők és egyházi vezetők érkeznek Rómába, hogy leróják kegyeletüket. A gyászliturgiát Giovanni Battista Re bíboros vezeti, a temetési szertartás végén az elhunyt pápát Isten gondjaira bízzák az Ultima commendatio és a Valedictio imádságokkal.

2025. 04. 26. 9:09
Ferenc pápa koporsója Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vatikán húsvéthétfőn, április 21-én jelentette be, hogy elhunyt Ferenc pápa, az első latin-amerikai egyházfő, aki 88 éves korában tért meg Teremtőjéhez. A hírt követően a Vatikán azonnal megkezdte a pápa halálára vonatkozó eljárásrendet. A Szent Márta-ház második emeleti lakását, ahol a pápa lakott, és az Apostoli Palota kijelölt helyiségeit lepecsételték. A bíborosi kollégium tagjai április 23-án kezdték meg tanácskozásaikat, amelyek során döntöttek Ferenc pápa temetésének időpontjáról is.

Ferenc pápa a Santa Maria Maggiore-bazilikában tér örök nyugalomra
Ferenc pápát a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra (Fotó:  AFP)

Az egyházfő 2013 márciusa óta, több mint tíz éven át vezette a katolikus egyházat. Ferenc pápa a római katolikus egyház 266. pápája volt. Hivatali ideje alatt többször ellátogatott Magyarországra, modern gondolkodásával nemcsak a felnőtteket és időseket, de a fiatalokat is sikerült megnyernie. Az utóbbi években rendszeresen felszólalt a globális béke érdekében, amelynek értelmében az orosz–ukrán háború, valamint az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háború beszüntetésére szólított fel – emlékező cikkünkben még többet olvashat Ferenc pápáról.

Ferenc pápa temetése végrendelete szerint zajlik

Végrendeletében Ferenc pápa világosan fogalmazott. Szerény temetést kívánt, nem a Szent Péter-bazilikában, hanem a római Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol hivatali évei alatt rendszeresen imádkozott. 

Kívánsága szerint koporsóját a bazilika Borghese- és Sforza-kápolnái közötti mellékfolyosón, egyszerű földbe süllyesztett fülkében helyezik el. A síremlékre csupán ennyi kerül: 

Franciscus

A síremlék Liguriából származó márványból készül, és egy titokzatos jótevő fedezi annak költségeit. Erre maga a pápa adott utasítást végrendeletében.

Tízezrek búcsúztak a ravatalnál

Ferenc pápa koporsóját április 24-én, szerda délelőtt helyezték át a Szent Márta-házból a Szent Péter-bazilikába. A nyitott koporsót, amelyben vörös miseruhába öltöztetve, püspöki süveggel, kezében rózsafüzérrel feküdt a pápa, a bazilika központi oltára elé, a kőpadlóra helyezték.

A hívők szerdától péntek estig róhatták le kegyeletüket, naponta több tízezren várták ki a hosszú sorokat. Csak az első napon közel 50 ezren látogatták meg a ravatalt, péntekig pedig már több mint 130 ezer főnél járt az oda látogató ívők száma.

Rómában magas fokozatú biztonsági készültség van érvényben

A temetésre való készülés során példátlan biztonsági intézkedéseket vezettek be. A római polgári védelem először alkalmazta az IT-Alert rendszert. 

Péntek délután 13.11-kor minden, a Grande Raccordo Anulare közelében lévő mobiltelefon vészjelzést kapott, figyelmeztetve, hogy a Szent Péter teret 17 órakor lezárják. A lakosságot olasz, angol, francia és spanyol nyelven tájékoztatták. A közlekedést drónokkal és helikopteres megfigyeléssel biztosítják, a környéken minden járműforgalmat korlátoznak, és a temetés idejére külön vasúti járatokat is indítottak.

Államfők és uralkodók gyűlnek a Szent Péter térre

A gyászszertartásra 130 delegáció, ötven államfő és tíz uralkodó érkezik a hívek tömegeivel egyetemben. Részt vesz Ferenc pápa szülőhazájából Javier Milei argentin elnök, valamint Donald Trump amerikai elnök, Emmanuel Macron francia elnök, Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, Frank-Walter Steinmeier német elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Antonio Guterres ENSZ-főtitkár. 

Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Sulyok Tamás köztársasági elnök is részt vesz a pápa temetési szertartásán a Szent Péter-bazilikában.

 

A brit királyi családot Vilmos herceg képviseli. VI. Fülöp spanyol király, Letizia királyné, valamint a belga, svéd, norvég és monakói uralkodók is jelezték részvételüket.

Lezárták a koporsót

Péntek este nyolc órakor Kevin Farrell bíboros kamarás vezette azt az ünnepélyes liturgiát, amely során lezárták a pápa fakoporsóját. Ezzel a római pápák temetési szertartásrendje, az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis előírásai szerint lezárult a virrasztás időszaka. A Szent Péter-bazilika kapuit este hét órakor bezárták, a ravatalhoz való bejutás már este hat órától nem volt lehetséges.

Róma püspökét, a katolikus egyház fejét örök nyugalomra helyezik

A szombati temetési liturgia délelőtt tíz órakor kezdődik a Szent Péter téren, ahol óriási tömeg, mintegy kétszázezer ember, vesz búcsút az egyházfőtől. A szertartást Giovanni Battista Re bíboros vezeti, több magas rangú egyházi személy koncelebrálásával. A Vatikán hangsúlyozta, hogy ez nem egy uralkodó, hanem egy pásztor temetése, utalva ezzel Ferenc pápa mindig alázatos, pompától tartózkodó személyiségére. 

A temetés záró mozzanataként elhangzik az Utolsó ajánlás és a Búcsú, amelyekkel a pápa lelkét Isten oltalmába ajánlják. A liturgia után Ferenc pápa testét átszállítják a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahol végső nyugalomra helyezik, ahogy azt végrendeletében kérte. A temetést a világ minden részén élőben közvetítik.

Ferenc pápa rendkívül aktív egyházfő volt, 12 éves pápasága alatt csaknem ötven apostoli utazást tett külföldre. Az idős egyházfő a Covid–19-járvány miatti korlátozások és romló egészségi állapota ellenére is folytatta útjait az utolsó években. Ferenc pápa 47 apostoli útja során több mint 65 országot járt be, ezek között pedig számos történelmi jelentőségű látogatás is volt. Útjai sok esetben megerősítették a helyi, gyakran kicsiny keresztény közösségeket, és ökumenikus találkozókon, valamint nem katolikus vallási vezetőkkel folytatott párbeszéd által hoztak kézzelfogható eredményeket a hívők számára.

Ferenc pápa három alkalommal is meglátogatta a magyarokat. Először 2019-ben, a csíksomlyói búcsún mutatott be szentmisét, majd 2021 szeptemberében Budapestre látogatott, ahol a 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjét vezette. Második hivatalos magyarországi útja 2023 áprilisában volt, amikor háromnapos apostoli látogatása során többek között a Kossuth téren is misét celebrált. Ferenc pápa akkor úgy fogalmazott, hogy szívesen visszatérne, hogy több időt szenteljen a magyaroknak. Budapesti látogatása alkalmával felelevenítette első találkozását a magyar közösséggel, amely még a hatvanas években történt Chilében. 

Magyarországról mindig elismerően nyilatkozott, kiemelve az ökumenikus nyitottságot, az ökológiai tudatosságot és a családpolitikai törekvéseket. A szentatya és Orbán Viktor miniszterelnök között közös értékekre épülő kapcsolat alakult ki. Találkoztak Budapesten és a Vatikánban is, beszélgetéseik középpontjában pedig a béke, a családok védelme és a keresztény örökség megőrzése állt.

Ferenc pápa halálával egy olyan korszak zárul le a katolikus egyházban, amelyet a szerénység, a párbeszéd és a béke keresése jellemzett. Egyházfők, hívek és nemzetek vezetői együtt kísérik utolsó útjára a 266. pápát, Jorge Mario Bergogliót.

Borítókép: Ferenc pápa koporsója (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.