Megállíthatatlanul csökken a közbizalom

Kerékgyártó T. István
2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az értékrendi torzulást manapság semmi más nem jelezheti jobban, mint hogy végletekig elszabadult a késztetés a mértéktelen haszonszerzés és a statisztikailag kevéssé számszerűsíthető élvezeti esélyek iránt. Miközben persze az ügyeskedésre irányuló hajlamok szemmel láthatóan erősödnek, ezzel egyidejűleg a tradicionális értékek (mint például a tisztesség, a megbízhatóság presztízse) egyre inkább csökken. Látni valóan végzetesen megrendült a törvény és a humánus erkölcsi rend iránti elkötelezettség, s inkább érzékelhető sorvadását vehetjük észre. Kezdve a miniszterelnökkel, aki az alkotmányos törvényeket minden módon igyekszik kijátszani. Így korántsem véletlenszerű, hogy a szociálisnak tekinthető értékek meg nem szűnő relativizálása és bizonytalanná tétele, a hazugságok következmények nélküli tűrése vagy felmagasztalása a médiumok segítségével nyilvánvalóan veszélyes lejtőre visz. A legnagyobb képmutatás eközben, hogy a társadalmi többségtől szinte maximális normakövetést igyekeznek kikényszeríteni éppen azok, akik minduntalan megsértik azokat.
Kérdés természetesen, hogy a társadalmi értékrend megállíthatatlan kiürülése s ezzel összefüggésben az állampolgárok belső morális vezéreltségének a megszűnése (így a reménytelen céltalanság, az élet értelmének gyakori megkérdőjelezése) hova vezet. Mert a kitapintható elbizonytalanodás a népesség testi és lelki bajainak vég nélküli szaporodását idézi elő. Legalább a lakosság kétharmada egyáltalán nincs meggyőződve arról, hogy gyermekeire többé-kevésbé elfogadható jövő vár, holott a jövőbe vetett hit a társadalmi bizalom szerves része lenne. Jóllehet igaz, hogy a sokszor emlegetett korrupciós ügyek nagy része minden tekintetben a hatalmon lévőkhöz köthető, de önmagában ez is negatív viselkedési mintát nyújt a társadalom tagjainak. Egyre inkább az tapasztalható, hogy – többek között – a tisztesség vagy a megbízhatóság kendőzetlen felrúgásával bárki lehet sikeres. Aminthogy napról napra megfigyelhető, hogy nemcsak a politikai intézmények, hanem ezektől elválaszthatatlanul a politikai szereplők általános tekintélyvesztése is felgyorsult. Már nem csupán tettetett zűrzavarról, hanem sokkal inkább átlátható és megmásíthatatlan tényekről beszélhetünk. Elegendő a reformzűrzavarról, a kriminális botrányok zűrzavaráról szót ejteni.
Így nem is annyira meglepő a társadalmi háló folytonos szétesése, amely egyszerre nyilvánul meg a szociális értékrend elleni kendőzetlen támadásban s a már említett tradicionális eszmék és érzelmek nyilvánvaló elutasításában. Ám bármennyire igyekeznek is a jelenlegi hatalom képviselői szalonképessé tenni a hazugságot, vagy a normaszegésben mindahányunkat cinkosként feltüntetni, a kezdeti siker elkerülhetetlen kudarcot vall. Mert kétségtelen igazság, hogy a közbizalom megteremtését hosszú távon mindenképp a szociális késztetések és a morális értékrend kialakult viszonyai befolyásolják. A közbizalom csakis az állampolgárok felelős politikai és erkölcsi tettei révén formálódik. Hiszen egy pillanatra sem feledkezhetünk meg arról, hogy nem pusztán a rossz gazdasági irányítás, hanem az ezzel mindinkább nyilvánvaló morális értékrombolás hatása miatt válik elfogadhatatlanná a mostani helyzet.
De a közbizalom tragikus állapota szociológiai szempontból úgy is értelmezhető, hogy a többi állampolgárban bízók statisztikailag hány százalékot érnek el. Figyelmeztető jel, hogy mindez jelenleg alig haladja meg a húsz százalékot. Éppen ezért az emlegetett társadalmi tőke különféle összetevőinek hiánya (vagyis a közbizalomé, a kölcsönösségé és az egymás segítésére való készségé) minden szempontból egyre nagyobb teret nyer. Amíg azonban a társadalom szöveteként jelentkező tőkeforma szociális normák, tradíciók és identitásszimbólumok rombolásaként állandósul, végső fokon az önpusztító stratégiák kerekednek felül. Mindemellett az állampolgári eladósodottság – az államit, az önkormányzatit és a családit is beleértve – láthatóan egyre veszélyesebb méreteket ölt. A kivédhetetlenül szűkülő gazdaság miatt csakis az újabb hitelfelvételek spirálja érvényesülhet. Azaz mindenki eladósodik: az ország, az önkormányzatok és a családok egyaránt. A teljességgel vagyontalanná váló magyar gazdaság ennélfogva valóban csak külső erőforrásokra hagyatkozhat, aminek az az ára, hogy az amúgy is mindinkább virtuális középosztály menthetetlenül elszegényedik. S a harmadik világot idéző tömeges nyomor megjelenése – kivált Európa közepén – egyáltalán nem anakronizmus. Megint csak arra kell utalnunk, hogy csaknem egymillió nyugdíjas él ötvenezer forintot meg nem haladó összegből, s nagyjából 2,8 millióan tengődnek a hivatalosan megállapított létminimum alatt!
Kérdés az, hogy igazából még meddig viselhetők el a társadalmi feszültségek, a napról napra halmozódó egzisztenciális bizonytalanságok. Míg például az egy főre jutó magyar GDP az uniós átlag hatvan százalékát sem éri el, az emberi erőforrások fejlettségi szintje pedig csak csökken, addig a kormányzat a látszatintézkedések sorát vezeti be. S jóllehet lépten-nyomon a tudásalapú társadalomról beszélnek, ezen a területen sem történik semmi. Merthogy a társadalom lemaradása ott a legnagyobb, ahol a legerőteljesebb a versenyképesség követelménye. És ha hazánkban drasztikusan csökkent a közbizalom, ebben mindenképp szerepet játszik, hogy az egyes társadalmi csoportok között a szolidaritás halvány szikrája sem jelenik meg. A kölcsönös bizalom fenntartásának technikái éppúgy hiányoznak, mint a közösségi élet belátáson és bizalmon nyugvó korlátozásai. Pedig mindezekre égetően szükség lenne.

A szerző szociológus, egyetemi előadó

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.