Január elseje óta az adóhivatal hatáskörébe tartozik a magánnyugdíj-pénztári díjak beszedése, ám a pénzek személyre szabott azonosítása az év első felében igen körülményesen indult. Bár a befizetések időben megérkeztek a pénztárakhoz, a kasszák az adóbevallásokhoz csak több hónapos késéssel férhettek hozzá, így nem tudták személyre szólóan szétbontani a beérkező tagdíjakat. Az azonosítatlan összegek, az úgynevezett függő tételek meghaladták a 80 milliárd forintot. Míg a szeptemberi adatok szerint 5-6 milliárd forint talált gazdára, mára ez az összeg meghaladja az 50 milliárdot. Jelenleg a több mint 2,5 millió tag befizetéséből kevesebb mint félmilliót nem sikerült azonosítani. Lehoczky László, az MKB Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint az év második felében látványosan javult a helyzet. Úgy tűnik, a rendszer kezd összecsiszolódni – nyilatkozta.
A függő tételek a választható portfóliós rendszer bevezetése után játszanak igazán fontos szerepet. Ennek keretében a tagok három befektetési csomag közül választhatnak, aki nem akar dönteni, azt a pénztárak a törvénynek megfelelően, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveinek száma alapján sorolják be a megfelelő portfólióba. Az öt éven belül nyugdíjba vonulóknak legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó csomagot ajánlanak, akiknek 15 évnél kevesebb van hátra a nyugdíjig, azoknak 10 és 40 százalék közötti részvényarány a legcélszerűbb, a fiataloknak pedig a 40 százalék részvényarány fölötti portfóliót érdemes választaniuk.
A befizetett tagdíjak azonosítása ebben a rendszerben azért játszik nagyon fontos szerepet, mert az összegek azonosításáig a befizetett pénz nem kerülhet bele a választott csomagba, így a tagnak le kell mondania a befizetés és a befektetési csomagba kerülés közötti, portfólióbeli nyereségéről. Az új rendszer esetén körülbelül másfél-két hónapos késéssel lehet majd számolni, vagyis körülbelül ennyi időt tölt majd a befizetett tagdíj a függő tételek között.
Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár elnöke úgy véli, a háromféle portfólió megfelelően alkalmazkodik a különböző korcsoportok kockázati elvárásaihoz. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy a 47 és az 57 éveseknek érdemes utánanézniük a hozamoknak, mert őket automatikusan másik befektetési csomaggal látják el a pénztárak. A kassza elnöke az átsorolás előtt állóknak azt ajánlja, hogy nézzenek utána a hozamaiknak, s ha úgy látják, érdemes megmaradni a korábbi konstrukciónál, jelezzék a pénztáraknak, hogy nem kívánnak átlépni a másik kategóriába.
Ennél látványosabb kezezés nincsen, mégsem járt érte büntető a döntőben + videó
