Válogatottunk szerda reggel elindult északnak, ha a térképet nézzük, felfelé. Hogy sportszakmai szempontból is ez lesz-e a követendő irány, most még nem tudni. Bár a spanyolok ellen látottakhoz képest lefelé aligha haladhat, hiszen a hajrában az elcsigázott ellenfél megverte volna saját magát, de a mieink nem hagyták neki. Ebből sült ki az a játék képe alapján hervatag, ám matematikailag egyáltalán nem értéktelen döntetlen. Hisz a képlet még mindig a régi: ma meg kell verni a lengyeleket, és akkor sem ők, sem a spanyolok nem valószínű, hogy elénk kerülnének, tehát még mindig nyitott a negyeddöntő felé vezető út. Legfeljebb ösvény lett belőle, de messze nem járhatatlan. Nem is kellene semmi rendkívüli, csak annyi, hogy a társaság elkezdjen kézilabdázni. Hátul lépjen ki, ütközzön, elöl keljen életre a jobbszárny – Mehlmann kedd éjszakai két bombagólja a hajrában erre reményt ad –, Tóth Tímea és Görbicz hozza a felét annak a sziporkázásnak, mint a Bajnokok Ligájában, és a többiek legalább az ajtó-ablak ziccereket értékesítsék. A lengyelek ellen ennyi is bőven elég lenne.
Később persze nem, de a csapat máris spontán fogadkozik. Amikor tegnap begördült a dijoni szálloda elé a busz, és a németek éppen pakolásztak befelé, a tavalyi Eb-vereséget idézve harcias félmondatok hasítottak a levegőbe. „Már megint itt vannak?”, „Most elkapjuk őket!”, „Bosszút állunk!” – hallatszott hátulról, mire Kirsner Erika mindezt szalonképesebb formába öntötte: „Úgy számolok, hogy csütörtökön legyőzzük a lengyeleket, a németek pedig a spanyolokat, ettől mi végre megnyugszunk, ők viszont indokolatlanul magabiztossá válnak, és akkor szombaton meglephetjük őket.”
Igen, fordult a kocka, most már nekünk kellene meglepni a németeket. Együttesünk eddigi legjobbja, a nimes-i közönség kedvence – „kórusban skandálták a nevét, még az „r” hangot is megpróbálták magyarosan ropogtatni –, Pálinger Katalin számára világos, ez hogyan sikerülhet: „Támadásban eddig balszerencsések voltunk, egyéni pecheken, hibákon múlt minden, de a védekezésünket sürgősen össze kell raknunk, mert hátulról olyan aggasztó dolgokat láttam, hogy az elég ritka.” És ezt maga a leghitelesebb szemtanú állítja; ha úgy tetszik, a védekezés áldozata.
Bár a keddi meccset Vérten Orsolya szenvedte meg leginkább, megsérült a combhajlító izma. „Pontosan nem is emlékszem, mikor, hogyan történt, az biztos, hogy nem ütköztem senkivel. Talán egy visszafutásnál, amikor picit felugrottam, akkor rántottam meg. De most már jobb, a lépcsőn is simán le tudtam jönni vele” – újságolta tegnap délelőtt, hozzátéve, bízik benne, nem miatta kell élni az első kör után adódó két cserelehetőség egyikével. Dijonba érve aztán rögvest ultrahangos vizsgálatra vitték, és megszületett a diagnózis: szakadás szerencsére nincs, csak a tegnapi edzést és a mai meccset kell kihagynia.
Itt tartottunk tegnap este, és kapaszkodóként a múltat idéztük. Nem a közelit, a valamivel távolabbit. Azt, hogy válogatottunk az 1997-es és 1999-es vb csoportmérkőzésein is remekelt, aztán előbb a nyolcba, utóbb a négybe nem jutott be, 2001-ben és 2003-ban ellenben már az első körben botlott egy nagyot, mégis mindkétszer a dobogóig menetelt. Még most is minden megfordítható. Úgy tűnhet, a lengyelek elleni mérkőzés az utolsó alkalom, de sokkal inkább az első.
Amelyen végre megmutathatja igazi képességeit a csapat.
Bevezetik a sziesztát egy magyar fürdővárosban
