Ötből négy vállalkozás pesszimista

2007. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját vállalkozásuk helyzetét még az egész nemzetgazdaság esélyeinél is jóval negatívabban értékelik a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) – derül ki az Ecostat gazdaságkutató intézet tegnap közzétett konjunktúra-előrejelzéséből. A kkv-szektorra vonatkozó felmérés szerint a fizetőképes kereslet szűkülése, a gazdasági fejlődés nagyon alacsony üteme s a magas infláció miatt a hazai vállalatok közül csupán minden ötödik tekint optimistán a jövőbe, míg a háromnegyed részük rövid távon inkább romlónak vagy stabilnak ítéli gazdasági lehetőségeit. Rendkívül lecsökkent azon vállalkozások köre, amelyek tevékenységük bővülésével számolnak, s mindössze háromszázalékos azoknak az aránya, akik dinamikus működést feltételeznek. A piac beszűkülése mellett a kkv-k másik gondja az új, tőkeerős versenytárs megjelenésének veszélye, illetve a beszállítói lehetőségeik zsugorodása: a nagyvállalatokkal való együttműködés lehetőségében a cégeknek csak a 18 százaléka bízik. A termelési feltételekkel kapcsolatban a megkérdezettek kilátásai – mind a belföldi, mind a külföldi piacra dolgozók esetében – romló tendenciát mutatnak. Az egész szektor tevékenységét meghatározó tényezők közül a fent említetteken kívül a legnagyobb súllyal szerepel a gazdasági környezet bizonytalansága, az alacsonyabb kapacitáskihasználtság és a tőkehiány.
A kkv-k pénzügyi helyzetének átfogó javítására a megszorító intézkedések miatt még nem lesz lehetőség. A tanulmány leszögezi: a cégek jövedelmezőségének csökkenése és magas hiteltartozása rontja a tőkeellátottságukat. A borúlátást tükrözi, hogy októberhez viszonyítva 22 százalékról 37-re emelkedett a pénzügyi nehézségek kialakulásával számoló cégek aránya, ami ellen a legtöbben hitelfelvétellel vagy beruházásaik elhalasztásával próbálnak védekezni.
Rövid távon a belföldi kereslet élénkülését még a nagyobb cégeknek is csak 23 százaléka várja, míg a változatlanságot kétharmaduk jósolja. A belföldi értékesítésben javulást a nagyvállalatok csoportjának mindössze egynegyede remél, a pesszimista válaszok aránya a korábbi 35 százalékról 24-re változott.
A külföldi kereslet megítélése október óta ebben a szektorban is romlott: akkor minden második nagyvállalat növekvő rendeléssel kalkulált, novemberben ez az arány már csak 38 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.