Posztot kaptak az erőműtől

Fegyelmi vizsgálatot kezdeményez Rónavölgyi Endréné, Szerencs szocialista polgármestere, miután kiderült, hogy a BHD Hőerőmű Zrt.-ben felügyelőbizottsági tagságot vállalt Bíró László, címzetes főjegyző, valamint Csanádi Béla városfejlesztési osztályvezető – közölte a Hegyalja kapujának nevezett város első embere. Közben megtudtuk, a hőerőmű megépítésével a tokaj-hegyaljai világörökségi státus is veszélybe kerülhet.

Tolcsvai L. László
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rónavölgyi Endréné közölte: Bíró László és Csanádi Béla megválasztásukat követően tájékoztatták arról, hogy a BHD Hőerőmű Zrt. felügyelőbizottságában, illetve igazgatóságában tisztséget vállaltak. Mint kiderült, a jegyző tájékoztatása arra is kitért, miszerint a két tisztség nem öszszeférhetetlen, majd emlékeztette a polgármestert, erről írásban nyilatkoztak a BHD Hőerőmű Zrt.-nek is.
– Amikor számomra világossá vált – fogalmazott Rónavölgyi Endréné –, hogy a tájékoztatás nem felelt meg az érvényben lévő összeférhetetlenségi jogszabályoknak, felhívtam a jegyző és az osztályvezető úr figyelmét az összeférhetetlenség megszüntetésére. Tőlük tudtam meg, a felszólításom előtt már intézkedtek az összeférhetetlenség feloldásáról, s lemondtak a cégnél vállalt tisztségükről.
A közleményben leírtak alapján a polgármester állította: a BHD Hőerőmű Zrt. által Szerencsen épülő első szalmatüzelésű erőmű építési engedélyeztetését nem a szerencsi építési hatóság adta ki, hanem az erre illetékes Magyar Kereskedelmi Hatóság. E tárgyban végzett főügyészségi vizsgálat megállapította, hogy az engedélyezési eljárás törvényes volt, Szerencs városa minden tekintetben szakszerűen járt el.
Ugyanakkor a cég vezetése megerősítette, a két városi hivatalnok távozása ellenére igényt tart az igazgatóságban és a felügyelőbizottságban a város képviseletére a beruházás megvalósításáig, de Rónavölgyi Endréné hangsúlyozta, erről az önkormányzat később dönt, előtte ugyanis alapos vizsgálat szükséges e tárgykörben.
Miként arról lapunk már beszámolt, Hujber Ottó vezetésével (információink szerint ukrán közreműködéssel) BHD Hőerőmű Zrt. néven megkezdte a szerencsi szalmaerőmű építését a Tokaj-Hegyalja szimbolikus városkapuja mellett. Az 50 megawatt teljesítményű erőmű alapjainak előkészítésénél tartanak a kivitelezők, s ígéreteik szerint Európa legnagyobb ilyen jellegű objektuma 133 embernek ad munkát a beüzemelés után. Orosz Gábor, a Tokaj Renaissance Környezetvédő Egyesület aktivistája szerint veszélyben a világörökségi státus, mert – mint mondta – a beruházóknak fontosabb a profit a környezet érintetlenségének megőrzésénél. Kiemelte: energiát bárhol, tokaji aszút azonban csak Tokaj-Hegyalján lehet termelni, ráadásul ekkora teljesítményű erőművet sem Dániában, sem a Benelux államokban, sem pedig az általa fejlődő országoknak nevezett Nagy-Britanniában, Franciaországban nem építettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.