Reformok a szavak szintjén

Rendkívül gyengén teljesíti Magyarország nemzeti reformprogramját – figyelmeztet legfrissebb jelentésében az Európai Bizottság. Brüsszel arra szólítja fel hazánkat, hogy az eddigieknél jobban csökkentse az állami kiadásokat, javítsa a költségvetés helyzetét, és folytassa az államigazgatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer és az oktatás reformját.

Szabó Eszter
2007. 12. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen kevés előrehaladást mutatott Magyarország a gazdasági reformok terén az elmúlt egy évben – mutat rá az Európai Bizottság legújabb jelentése, amely szerint hazánk a 27 tagú EU egyik sereghajtója az átalakulás folyamatában. Brüsszel mindezt abban az éves kiadásában állapította meg, amelyben értékelte a gazdasági növekedést célzó lisszaboni stratégia végrehajtását. A Bruxinfó által közzétett összefoglaló szerint a legtöbb tagállam „jelentős”, illetve „kiegyensúlyozott” előrehaladást ért el a gazdaság átalakításában, hazánk azonban mindössze „korlátozott” fejlődésről tett tanúbizonyságot. A testület elemzésében elsősorban a kulcsfontosságú szerkezeti reformok elmaradására hívja fel a figyelmet hazánkkal kapcsolatban. Nem sikerült kellően előrelépnünk például a költségvetési helyzet javításában, a hátrányos helyzetű csoportok munkavállalásának segítésében és a foglalkoztatás terén fennálló egyenlőtlenségek csökkentésében. Brüsszel a sürgős teendők közé sorolta a túlzott mértékű államháztartási hiány megszüntetését, valamint az oktatási és képzési rendszerek reformját is.
Mindezek fényében a bizottság számos ajánlást fogalmazott meg hazánk számára. A legfontosabb javaslatok egyike szerint a magyar kormánynak úgy kell mérsékelnie az államadósságot és a deficitet, hogy abban az eddigieknél sokkal nagyobb szerepet kapjon az állami kiadások mérséklése. A kabinetnek haladéktalanul folytatnia kell az államigazgatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer és az oktatás reformját. Javítani kell az EU egyik legalacsonyabbnak számító foglalkoztatásán is, a jelenlegi magyar rendszer ugyanis nem ösztönzi kellően a munkavállalást. A bizottság már tavaly decemberben is súlyos bírálatokat fogalmazott meg hazánkkal szemben a reformok lassúsága miatt. Az akkori kritika ugyancsak arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány nem orvosolta a szerkezeti problémákat, különösen a nagyra duzzadt és alacsony hatékonyságú állami szférát.

Füstbe ment terv. Alig valósult meg néhány intézkedés a kormány február 15-én nyilvánosságra hozott munkatervéből – állapítja meg az Origo internetes portál legfrissebb felmérésében. Az internetes portál a munkatervben szereplő ígéretekkel szembesítette a minisztériumokat, amelyek válaszából kiderül: a legtöbb intézkedés csak késve vagy egyáltalán nem valósult meg. A portálnak Gyurcsány Ferenc miniszterelnök múlt hónapban még azt állította, hogy a kabinet havonta ellenőrzi, miként áll a munkaterv teljesítése. Ehhez képest a Kormányszóvivői Irodának önmagában csak az egy hónapjába telt, hogy jelentést adjon arról, hogy melyik jogszabály éppen hol tart. Az eredeti tervekhez képest a legnagyobb lemaradásban az oktatási reform és a bürokrácia csökkentése van, de a közszolgáltatások átalakítására, a környezetvédelem fejlesztésére tett ígéretek sem valósultak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.