Szabadulnának a gyenge dollártól

A világ ismert olajkészletének negyvenöt százalékát tulajdonló Arab-öböl menti országok szabadulnának saját valutáik dollárhoz kötöttségétől, és készek nemzeti fizetőeszközük felértékelésére – derül ki a Reuters által közölt legfrissebb nyilatkozatokból. A főként olajat exportáló országokban a gyenge dollárhoz rendelt árfolyamok két számjegyű inflációt okoznak, megdrágítva az importot, és megnövelve a külföldi befektetők helyi költségeit.

2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzpiacok egyre inkább számítanak az Arab-öböl Menti Országok (GCC) nemzeti valutáinak felértékelődésére, annak ellenére, hogy a GCC-hez tartozó mind a hat tagállam – Szaúd-Arábia, Bahrein, Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kuvait és Omán – saját fizetőeszköze évtizedek óta az amerikai dollárhoz kötött. A várakozások oka, hogy a szervezet egyre nyíltabban hangoztatja: nem egyetlen fizetőeszközre, hanem egy valutakosárra támaszkodva lenne célszerű megállapítani a valutáik árfolyamát, annál is inkább, mert 1999 óta a dollár csaknem ötven százalékot veszített értékéből. A zöldhasúhoz való kötöttség így a tagállamokban is kivédhetetlen inflációt gerjesztett, mivel a jelenleg csak dollárban jegyezhető nyersolajból származó bevételeik is az amerikai fizetőeszközben jelennek meg. A GCC jegybankelnökei és pénzügyminiszterei ezért újra felvetették: még azelőtt érdemes eltávolodni a zöldhasútól, mielőtt 2010-ben közös, öböl menti valutát hoznának létre. A leválást sürgetők azzal érvelnek, hogy a jelentős mértékben importra szoruló olajállamok a pénzromlás miatt egyre többet kénytelenek fizetni a külföldi termékekért. Másik szempont, hogy az energiaárak szárnyalásából befolyt óriási összegek hatalmas ingatlanfejlesztéseket tesznek lehetővé, amelyhez külföldi befektetőket is várnak. A potenciális beruházókat azonban szintén sújtja a helyi infláció. Az infláció meglódulásával a robbanásszerűen fejlődő térségbe csábított, magasan képzett munkaerőnek adott fizetések is kevesebbet érnek. A mérleg másik serpenyőjében ugyanakkor hatalmas dollárkészletek vannak: amennyiben a GCC leválna a dollárról, az újabb romlással járna, így a becslések szerinti a 3500 milliárdos jegybanki tartalékok is súlyos veszteséget szenvednének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.