SZDSZ-es tansegédlet: így kell lopni!

A kiskunhalasi közgyűlés költségvetési vitájához a helyi SZDSZ is hozzászólt, de egy „kis” hiba csúszott közlendőjükbe: a képviselőknek kiosztott szabad demokrata javaslathoz véletlenül csatoltak egy háttéranyagot is. A dokumentum egy része lényegében arról szól, hogy a közvagyonban részesedést szerző, 49 százalékot birtokló kisebbségi tulajdonos hogyan tudja kilopni a vagyont. A napvilágra került eset azért is tanulságos, mert az SZDSZ elképzeléseinek megfelelően az állami egészségbiztosítási vagyonnak szintén a 49 százaléka kerül magánbefektetők kezébe, ha megszavazza a törvényjavaslatot a parlament.

Bodacz Balázs
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritka alkalmak egyike, amikor nyilvánosságra kerül olyan dokumentum, amelyben politikusok, illetve tanácsadóik nyíltan beszélnek a pénzlopási technikákról. A lapunkhoz került anyagban többek között ez olvasható. „Ennek az a módja, hogy pl. a zrt.-be be kell vonni 49 százalékban magánbefektetőt, aztán meg kell bízni (lehetőleg mindenféle közbeszerzés meg versenyeztetés nélkül) a céget a városi vagyon kezelésével. (Kicsit macerás, legfeljebb kell csinálni egy nagyon cinkes közbeszerzést, annak költségeit meg a büntetéseket majd a város kifizeti.) A város az általa apportált vagyontárgyak után szépen befizeti az államnak a hatalmas adókat, de ez ne zavarjon, aztán a zrt. már megképezheti az amortizációt, az abból vásárolt, fejlesztett vagyon az ő tulajdonát fogja képezni, ennek 49 százalékát a magáncég vagy -személy szépen hazaviheti. Ha a városi vagyontárgyakat értékesíti, és az árából vásárol más vagyont, az már tisztán az övé (a magánbefektetőé – a szerk.). Esetleg el is lehet téríteni a tulajdonosi arányoktól az osztalékot, így még szebb dolgokat lehet alakítani. Megvan ennek is a módja.”
Az idézett, megdöbbentő mondatok, a kiskunhalasi SZDSZ-elnök, Komáromi Szilárd dokumentumaiban szerepelnek. A városatya december 3-án tárta a közgyűlés elé a város költségvetésével és vagyongazdálkodásával kapcsolatos SZDSZ-es javaslatot, de a kinyomtatott és szétosztott iratok között véletlenül szerepelt az az anyag is, amelyben az egyik SZDSZ-es tanácsadó fejti ki nézeteit a vagyon kilopásának lehetőségeiről. Többször is kerestük Komáromi Szilárdot, hogy megtudjuk: ki az a titokzatos tanácsadó, aki a fenti javaslatokat tette neki. (Komáromi egyébként – ezt a közgyűlés több tagja is megerősítette lapunknak – sokszor és szívesen hivatkozik a közte és Kóka János pártelnök közötti jó viszonyra.) A szabad demokrata politikust azonban nem tudtuk elérni, telefonja – amikor csak kerestük – folyamatosan ki volt kapcsolva.
Kiskunhalason egyáltalán nem egyszerű a városvezetés helyzete:
az önkormányzati választásokat ugyanis a jobboldal nyerte, a közgyűlési többséget is ők adják. Polgármesternek viszont az MSZP-s Várnai Lászlót választották meg a város lakói. A jobboldali többségű közgyűlés azonban – hiába szocialista a város polgármestere – meg tudta akadályozni, hogy az önkormányzati vagyont kezelő céget irányítása alá vonja a szocialista–liberális szövetség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.