Tájkép szavazás után

Kormánybiztost neveznének ki a szocialisták az egészségbiztosítási reform utolsó részleteinek kidolgozására és a végrehajtás irányítására. Ezzel megpróbálják kivenni a tárca irányítása alól a hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvénnyel járó több mint száz végrehajtási utasítás megalkotását. A kormánybiztos feladata volna a tárcák együttműködésének koordinálása, a pénztárak megalapításának felügyelete is. Úgy tudjuk: már egy korábbi frakcióülésen döntött erről az MSZP, de teljes hírzárlatot rendeltek el, így még az SZDSZ előtt is sikerült titokban tartani az ötletet.

Munkatársunktól
2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az MSZP saját emberét ültetné a posztra. Vajon mit szól ehhez a kisebbik kormánypárt? – tettük fel a kérdést. Egy neve elhallgatását kérő szocialista politikus úgy fogalmazott: mindegy, hiszen a költségvetést elfogadták, ezzel már nem zsarolhatnak a szabad demokraták. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szerint azonban még az sem dőlt el, hogy kormánymegbízott vagy miniszteri megbízott felügyeli majd az átalakítások végrehajtását. – A végső szót a kormány mondja ki, de előtte a két koalíciós párt egyeztetni fog – mondta a tárcavezető a kormányszóvivői tájékoztatón. Hozzátette: roadshow-val próbálják majd elmagyarázni az embereknek a pénztárak működését, és bízik abban, hogy a lakosság – most még nem túl jó – véleménye is megváltozik, és nőni fog az átalakítás támogatottsága.
Perjési Klára, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista tagja is szóvá tette, hogy az emberek szinte semmit nem tudnak a változásokról, s javaslata szerint akár rajzfilm formájában is tájékoztathatnák őket.
*
Mint ismeretes, az Országgyűlés hétfőn fogadta el az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt. Hiába „lebegtette” tucatnyi szocialista képviselő az utolsó pillanatig, hogy esetleg nem szavazza meg a tervezetet, végül minden jelen lévő kormánypárti politikus igent mondott. Az ellenzékiek nemmel szavaztak, míg egyetlen honatya, a független Gyenesei István tartózkodott.
Sólyom László köztársasági elnök december 27-ig dönt arról, hogy aláírja-e a törvényt. Közben egyetemi oktatók kérték az államfőt, éljen azzal a jogával, hogy az egészségbiztosítási törvény ügyében előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól. A Bod Péter Ákos, az Orbán-kormány pénzügyminisztere, Granasztói György egyetemi tanár, Lányi András, az Élőlánc Magyarországért elnöke, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Zlinszky János volt alkotmánybíró által jegyzett levélben az olvasható, hogy a törvény számos pontja alkotmányossági szempontból vitatható. A levélírók alkotmányellenesnek tartják, hogy a törvényben a biztosítóknak kínált nyereséggarancia terhei az egészségügyi ellátás eszközeit csökkentik. Úgy látják, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint a piacosodó egészségbiztosítási rendszer háttérbe szorítja a prevenciót, akadályozza az új technológiák, gyógyító eljárások bevezetését, csökkenti az emberek jobb egészségügyi ellátásának esélyeit. – Mindez drámai mértékben rontja a társadalom egészségi állapotát – fogalmaztak.

Megkönnyebbülés. Fellélegeztem az egészségügyi törvény elfogadásakor – mondta Gyurcsány Ferenc az MTV Híradó Extra című műsorának adott interjúban tegnap este, ahol a kormányfő elsősorban a frissen elfogadott egészségbiztosítási törvényről és a közelgő népszavazásról beszélt. A miniszterelnök szerint a parlamentnek és a kormánynak az a dolga, hogy nagyon sok konzultációval, érveléssel maga mellé állítsa az országot az egészségbiztosítás átalakításának ügyében. Kifejtette, nem fordult meg a fejében, hogy a törvényt leszavazzák, mert úgy gondolta, a több hónapos egyeztetési folyamat végére a szocialista képviselők megértik a törvény lényegét. Szerinte jövőre még nem érzékelhető semmi az egészségbiztosítás átalakításából.

Orbán: Szemben az országgal! A Fidesz elnöke fércmunkának nevezte a hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvénytervezetet, amiről Orbán Viktor az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt. A kormány szerinte nyíltan szembefordult az országgal, amikor nem vette figyelembe a tervezet kapcsán megnyilvánuló egyértelmű társadalmi akaratot. Orbán arra számít, hogy az előkészítés hiánya miatt az új rendszer már 2008-ban káoszba fullad. Nem zárta ki, hogy pártja az Alkotmánybírósághoz fordul a törvény kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.