Vége a kioktatásnak a magyar–amerikai kapcsolatokban

Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium szakértője szerint történelmi lehetőség előtt áll a magyar diplomácia, mivel a konzervatív értékek mentén újra szorosabbra fűzhetők a politikai és gazdasági kapcsolatok az Egyesült Államokkal. A magyar–amerikai kapcsolatok új aranykora kezdődhetett meg Donald Trump visszatérésével.

2025. 07. 04. 5:20
Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök
Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök Fotó: HANDOUT Forrás: X ACCOUNT OF HUNGARY'S PRIME MIN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az magyar–amerikai kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait. Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten. 

Vége a kioktatásnak a magyar–amerikai kapcsolatokban
 Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium diplomáciai műhelyének vezetője
Fotó: MCC

Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium diplomáciai műhelyének vezetője lapunknak elmondta, hogy a demokrata adminisztrációnál és az előző nagykövetnél megtapasztalhattuk a nyilvános kritikát és a bírálatot, ami szembemegy a kétoldalú diplomácia alapvetéseivel:

A fogadó ország kormányát és polgárait egy diplomata soha nem bírálhatja. De ezt az előző nagykövet már megtette, mielőtt elfoglalta állomáshelyét Magyarország fővárosában, Budapesten.

Azzal folytatta, hogy ez a diplomáciában még amerikai részről – a világ első számú gazdasági és politikai nagyhatalma részéről – sem elfogadható, hiszen nem kötelező Magyarországra jönni, de érezhető volt, hogy az amerikai külügyminisztérium és a Biden–Harris demokrata adminisztráció olyan mandátumot adott a nagykövetnek, hogy az lesz a feladata, hogy nagyon kormánykritikus hangot üssön meg. A Magyar Nemzet is többször beszámolt róla, hogy David Pressman minden alkalmat megragad, hogy beleszálljon Magyarországba és valótlan dolgokat állítson.

A műhelyvezető hangsúlyozta, hogy ez folyamatosan érezhető volt, amit csak fokozott az orosz–ukrán konfliktus, majd az orosz–ukrán háborúnak a következményei. A volt amerikai nagykövet ugyanúgy beállt a nyugati politika mögé, ami nem a békére, nem a tűzszünetre koncentrált.

Magyarország elsőként – már 2022 februárjában – javasolta az Európai Unió országai közül a tűzszüneti tárgyalások fontosságát. A magyar kormányfő és Ferenc pápa volt az egyetlen, aki tűzszünetet és béketárgyalásokat kezdeményezett.

Kiss Rajmund azzal folytatta, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok a korábbi adminisztrációk alatt is nagyon jól működtek, hiszen a kormány stratégiai partnerei között jelentős számú amerikai nagyvállalat szerepel. Azonban a diplomáciai és politikai párbeszéd helyett a nyilvános kritika és bírálat jellemezte a Budapestre akkreditált David Pressmann nagykövet munkásságát, ami elfogadhatatlan.

Vége a kioktatásnak a magyar–amerikai kapcsolatokban
Kiss Rajmund hangsúlyozta, hogy történelmi lehetőség áll a magyar diplomácia és a magyar politika előtt
Fotó: MCC

Donald Trump elnöksége alatt újra rendeződik a magyar–amerikai viszony

A magyar kormány sosem rejtette véka alá, hogy Donald Trump elnöksége alatt kiemelkedően jó kapcsolatot ápoltak Amerikával, egészen 2020-ig. Majd jött a Covid és az amerikai választások, amit teljesen más hangulatú négy év követett. A magyar kormány nyíltan kiállt az értékeink mellett a családvédelem terén, a migráció ellen és a kétoldalú gazdasági kapcsolatok erősítése mellett is. 

És nem véletlen, hogy Donald Trump az Egyesült Államokban a kampány alatt több mint száz alkalommal hivatkozott Magyarországra és barátjára, Orbán Viktorra, Magyarország miniszterelnökére, de ezt ugyanúgy megtette már a milwaukee-i konferencia után, július 16. után J. D. Vance alelnökjelölt is, aki a magyar családpolitikát mint példát említette többször a kampány alatt is.

 

A szakértő szerint egy új fejezet, egy történelmi lehetőség áll a magyar diplomácia és a magyar politika előtt, ami kölcsönös tiszteleten, bizalmon, a klasszikus történelmi értékeinken alapszik, és ezen kell tovább dolgoznunk gazdasági, kulturális, diplomáciai és politikai területen. Azt is bebizonyította a kis Magyarország, hogy példával tud szolgálni Amerikának, hiszen láthattuk, hogy az elmúlt években például Budapest adott otthont a legnagyobb konzervatív amerikai kezdeményezésű rendezvénynek, a CPAC-nek, ahol republikánus és patrióta gondolkodók nemcsak az Amerikai Egyesült Államokból, de Európából is érkeztek. 

Nyugodtan mondhatjuk, hogy a Biden-adminisztráció alatt a patrióták fellegvára Budapest volt 

– fejtette ki álláspontját Kiss Rajmund.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.