Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az magyar–amerikai kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait. Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Fotó: MCC
Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium diplomáciai műhelyének vezetője lapunknak elmondta, hogy a demokrata adminisztrációnál és az előző nagykövetnél megtapasztalhattuk a nyilvános kritikát és a bírálatot, ami szembemegy a kétoldalú diplomácia alapvetéseivel:
A fogadó ország kormányát és polgárait egy diplomata soha nem bírálhatja. De ezt az előző nagykövet már megtette, mielőtt elfoglalta állomáshelyét Magyarország fővárosában, Budapesten.
Azzal folytatta, hogy ez a diplomáciában még amerikai részről – a világ első számú gazdasági és politikai nagyhatalma részéről – sem elfogadható, hiszen nem kötelező Magyarországra jönni, de érezhető volt, hogy az amerikai külügyminisztérium és a Biden–Harris demokrata adminisztráció olyan mandátumot adott a nagykövetnek, hogy az lesz a feladata, hogy nagyon kormánykritikus hangot üssön meg. A Magyar Nemzet is többször beszámolt róla, hogy David Pressman minden alkalmat megragad, hogy beleszálljon Magyarországba és valótlan dolgokat állítson.
A műhelyvezető hangsúlyozta, hogy ez folyamatosan érezhető volt, amit csak fokozott az orosz–ukrán konfliktus, majd az orosz–ukrán háborúnak a következményei. A volt amerikai nagykövet ugyanúgy beállt a nyugati politika mögé, ami nem a békére, nem a tűzszünetre koncentrált.
Magyarország elsőként – már 2022 februárjában – javasolta az Európai Unió országai közül a tűzszüneti tárgyalások fontosságát. A magyar kormányfő és Ferenc pápa volt az egyetlen, aki tűzszünetet és béketárgyalásokat kezdeményezett.
Kiss Rajmund azzal folytatta, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok a korábbi adminisztrációk alatt is nagyon jól működtek, hiszen a kormány stratégiai partnerei között jelentős számú amerikai nagyvállalat szerepel. Azonban a diplomáciai és politikai párbeszéd helyett a nyilvános kritika és bírálat jellemezte a Budapestre akkreditált David Pressmann nagykövet munkásságát, ami elfogadhatatlan.

Fotó: MCC