A helyi, térségi szinten történő települések közötti együttműködés nélkül elképzelhetetlen a magyar vidék fejlődése Hanusi Péter, Mátészalka polgármestere szerint. A politikus, aki egyben a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke, saját bevallása szerint már 2006-ban az első polgármesteri ciklusa alatt, Nyírcsaholy polgármestereként is érzékelte a járási együttműködés szükségességét, így különösen támogatja a Versenyképes járások program létrehozását.
2006-os polgármesterré választásom után elsőként a mátészalkai polgármestert kerestem meg, hogy világossá tegyem: elengedhetetlen az együttműködés. Hiába fejlesztem Nyírcsaholyt, ha a járásszékhely nem fejlődik – és ez fordítva is igaz
– mondta el a polgármester. Hozzátette, már 2006-ban úgy gondolta, hogy mindenképpen szükség van olyan jellegű támogatásokra, forrásokra, amik a települések közötti együttműködést javítják. – 2014-ben, amikor Mátészalka polgármestere lettem, Kovács Sándor országgyűlési képviselővel közösen létrehoztuk a 44 települést tömörítő Szabolcs 05. Önkormányzati Területfejlesztési Társulást.
Több mint tíz éve igyekszünk együtt képviselni a térséget. Természetesen más a lobbiereje egy falunak, városnak és a százezer fős lakosságú, 44 településből álló településfejlesztési társulásnak. Éppen ezért voltam rendkívül boldog, hogy ezt a térségi gondolkodást választotta egyik fő célkitűzéséül Navracsics miniszter úr. Ez testesül meg a Versenyképes járások programban
– emelte ki Hanusi Péter. Kijelentette, sokan voltak, akik azt mondták, hogy a polgármesterek úgysem tudnak egymással megállapodni, de a visszajelzések, alapján a TÖOSZ tagságába tartozó települések 80-90 százalékában példamutató módon sikerült az együttműködés, az együttgondolkodás. A polgármester szerint a visszajelzések szerint voltak olyan járások, ahol voltak fennakadások, de ezek nagy része az adott térségre jellemző problémákban testesült meg.
Hanusi Péter szerint a program legnagyobb előnye, hogy – a többi fejlesztési programmal ellentétben – nemcsak előre meghatározott célokra lehet forrásokat lehívni.
Nagyjából mindenki tudja azt, hogy a térségében milyen fejlesztésekre van szükség. a program lényege pedig, hogy nézzük meg, tudnak-e a települések közös fejlesztési programokat létrehozni és végrehajtani. A TÖOSZ részéről a javaslatunk éppen ezért az volt, hogy ebben az esetben a kormány ne mondja meg, mit lehet csinálni a forrásokból, a polgármesterek elengedhessék a fantáziájukat, mert teljesen biztos, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye keleti részén másra van szükség, mint Vas vagy éppen Fejér vármegyében
– emelte ki Mátészalka polgármestere. A Mátészalkai járásban például demencia-mintaprogram indul szociális szakemberek bevonásával, valamint demenciával élőket támogató központokat hoznak létre, amely az egész térségben jelentős mértékben javíthatja a szépkorúak életminőségét, esélyét a demencia megelőzésére.