Támad a madárinfluenza

A baromfi- és tojásimport további tilalmára számít Lengyelország, mivel a hét végén újabb 30 ezer madárinfluenzával fertőzött szárnyast találtak az ország középső részén, és 110 ezret kényszervágásra kellett küldeni. A lengyel mezőgazdasági miniszter komoly gazdasági problémáktól tart – okkal, mert több ország tiltotta be átmenetileg a Lengyelországból származó élő baromfi, illetve valamennyi baromfitermék importját.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelország arra számít, hogy az Európai Bizottság a jövő évre is kiterjeszti a lengyel szárnyas- és tojásimport-tilalmat annak nyomán, hogy a hét végén újabb 30 ezer madárinfluenzával fertőzött állatot találtak az ország középső részén, ötven kilométernyire a korábban felfedezett madárinfluenza-góctól – adta hírül a távirati iroda. A vírust először december elején azonosították Lengyelország középső részén, két pulykafarmon, ekkor tizenegyezer szárnyas jószágot küldtek kényszervágásra. Most több mint száztízezer baromfit vágtak le, a fertőzött terület körül pedig egy tíz kilométeres biztonsági zónát is kialakítottak a hatóságok a hét végén. A karanténtól azt remélik, hogy sikerül megakadályozni a fertőzés továbbterjedését.
Lengyelország az Európai Unió egyik legnagyobb szárnyas termelője, tavaly összesen 230 ezer tonna baromfit exportált az uniós országokba. Mint Marek Sawicki lengyel mezőgazdasági miniszter nyilatkozott, komoly gazdasági problémákat okozhat a kialakult helyzet, de – mint ígérte – igyekeznek teljes mértékben kárpótolni az érintett gazdákat. Nagy kérdés, hogy ez vajon mennyibe kerül majd, mert egy pénteki bejelentés szerint Litvánia, Ukrajna és Fehéroroszország után már Oroszország is átmenetileg betiltotta a Lengyelországból származó élő baromfi, illetve valamennyi baromfitermék importját, és beviteli tilalmat rendelt el az állatok tartására, valamint feldolgozására szolgáló berendezésekre is a lengyelországi madárinfluenza-fertőzések miatt. Hústermékeket lengyel szállítók egyébiránt már 2005 óta nem vihetnek be Oroszországba, mert az ottani egészségügyi hatóságok azt állítják, hogy Lengyelországban nem megfelelő az élelmiszer-biztonság. A vádat Lengyelország azzal utasította vissza, hogy Moszkva a tilalmat politikai fegyverként kezeli, tekintettel a két országnak az 1989-es rendszerváltás óta tartó, helyesebben azóta újra kiéleződő feszült viszonyára. A tilalom miatt az előző, Jaroslaw Kaczynski vezette lengyel kormány 2006 novemberében megvétózta, hogy megkezdődjenek a tárgyalások Oroszország és az Európai Unió között az új partneri viszonyról, és mereven ellenezte Oroszország OECD-tagfelvételi tárgyalásait is, amelyek ez év elején indultak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.