Új szakaszba lép a koszovói válság

Ma véget ér a Koszovó dél-szerbiai tartomány státusáról szóló, hónapokig tartó tárgyalási folyamat. A tárgyalások kudarcot vallottak: sem Belgrád, sem Pristina nem tett engedményt. Valószínűsíthető, hogy Koszovó hamarosan kikiáltja függetlenségét, amely felforgathatja az egész balkáni régiót.

Sebestyén Imre
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Letelik ma a koszovói rendezés egy újabb szakasza. Véget ér ugyanis az a 120 napos tárgyalási folyamat, amelyre szerb követelésre és pristinai beleegyezésre került sor az előző, Martti Ahtisaari ENSZ-főmegbízott vezette tárgyalások kudarca után. Ám ez a mostani tárgyalási ráadás sem hozott eredményt.
Az összekötő csoport által létrehozott közvetítő trojka – Wolfgang Ischinger (EU), Frank Wisner (Egyesült Államok) és Alekszandr Bocan-Harcsenko (Oroszország) – Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak átadott jelentésében közli, hogy sem a szerbek, sem az albánok nem tettek engedményt Koszovó jogállásának kérdésében, ezért nem sikerült megállapodásra jutni.
Az okmánynak a sajtó által legidézettebb pontja a 13., amely emlékezteti és figyelmezteti Belgrádot és Pristinát a tárgyalásokon vállaltakra, hogy nem alkalmaznak erőszakot. A dokumentumnak ezt a részét a fegyveres konfliktusra vonatkozó találgatások, a terepen tapasztalt feszültség, nemkülönben a gyakran kétértelmű és mind harciasabb belgrádi retorika miatt emelték ki az újságírók.
*
Az EU-ban nem számítanak erőszakra 10-ét követően, ezt Javier Solana főképviselő nyilatkozatban is megerősítette, a nemzetközi katonai és rendőri erők mindazonáltal készültségben vannak. Zdravko Ponos szerb vezérkari főnök szerint a hadsereg terveket dolgozott ki minden lehetséges forgatókönyvre.
A tárgyalások eredménytelensége után a koszovói válság mindenképpen egy veszélyesebb szakaszába jutott. Nincs ugyanis szilárd biztosíték arra, hogy Koszovó függetlenségének kihirdetésével a fejlemények nem vesznek olyan kedvezőtlen fordulatot, ami felbolygatná a Balkán e részének békéjét és biztonságát. Pedig csak idő kérdése, hogy mikor válik Koszovó sok évtizedes harc után független állammá. Pontosabban csak a legalkalmasabb időpontot keresik e lépés megtételére. A Koha Ditore pristinai lap szerint a nyugati hatalmak azt szeretnék, ha a döntés meghozatalával a koszovói vezetés megvárná a szerb választásokat. Tehát nem várható az idénre. Arra is idő kell, hogy az EU-ban kialakulhasson a konszenzus Koszovó elismeréséről. Most ugyanis egy féltucatnyi uniós ország jórészt hasonló okokból nem kívánja elismerni „az egyoldalúan kihirdetett függetlenséget”. A „nagyok” körében megvan az egyetértés, s már kezdettől úgy gondolták, hogy Koszovó függetlenségének nincs alternatívája.
Az Egyesült Államok együttműködést vár el az Európai Uniótól Koszovó elismerésének kérdésében, de kész egyedül is lépni. Példáját – vélik Washingtonban – biztosan követnék európai szövetségesei. Az esetleg kisebbségben maradó EU-tagok nem akadályozhatják meg a folyamatot.
Gyakorlatilag tehát a válságkezelés visszajutott az Ahtisaari-féle tervhez, amely felügyelt függetlenséget irányoz elő Koszovónak, s amely jóval előnyösebb a szerbek számára is, mintha a „rendezés” kikerülne az ellenőrzés alól. A szerb vezetés orosz egyetértéssel a tárgyalások folytatását szorgalmazza váltakozó – koszovói és belgrádi – helyszínnel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.