A télen a világörökség részét képező Andrássy út közelében fekvő Király utca 40. szám alatti, Hild József irodája által tervezett épület csak az utolsó pillanatban közbelépő civil szervezeteknek köszönhetően menekült meg a buldózerek rombolásától. A nagy visszhangot kiváltó eset kapcsán kiderült: Terézváros szocialista vezetése kötött szerződést a Constractic Kft.-vel (ma Király 40. Kft.), hogy az épület helyén a cég lakóházat építésen. A régóta tartó huzavona most, úgy tűnik, újabb visszás állomáshoz érkezett, mivel a kerület szocialista vezetése aláírta az eredeti beruházóval a projekt folytatását.
– A Király utcai szerződésből az önkormányzat nem tud kihátrálni, mert előszerződés köti a tendergyőztes vállalkozóhoz – nyilatkozta lapunknak Verók István, Terézváros szocialista polgármestere. Ha ugyanis a testület felbontaná a kontraktust, többmilliárdos kártérítést kellene fizetni a beruházónak, amibe „belehalna”. A terveknek megfelelően a Vasvári Pál utca 6. és a Király utca 40. szám alatti egybefüggő telken egy többemeletes lakóházat húznának fel, amelyből az önkormányzat 1000 négyzetmétert kapna, ahol idősek otthonát alakítana ki. – A Király utcai ház homlokzata megmarad, ahogy a civilek szerették volna, a romos épület megtartásához viszont már a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) sem ragaszkodik – mondta a polgármester. Teljesen másképp tudja viszont a KÖH. Amint azt lapunk Kristóf Ágnes főosztályvezetőtől megtudta, a hivatal csak szakhatósági véleményt készített, amit továbbított a közigazgatási hivatalnak, amely arra mindmáig nem reagált. Vagyis a (részleges) bontási engedély még nem jogerős. Hozzátette még: a szakvéleményt az eredeti tervekre kérték, amely az épület teljes bontását irányozza elő.
Wertán Zsolt Zoltán kereszténydemokrata testületi tag úgy véli, fel kellett volna bontani az előszerződést, amely alapján a kerületre nézve hátrányos végleges megállapodást kötötték meg a szocialisták, hiszen a 2003-ban aláírt szerződés alapján ma ugyanúgy 264 millió forintot kapna a kerület az értékes telekért. Ezt Verók István azzal indokolta, hogy a beruházó elmaradt haszna miatt egyezett bele az önkormányzat a változatlan vételárba. – Ha a KÖH nem vétózza meg a tervet, örökre elfelejthetjük az épületet – fejezte ki aggodalmát Molnár Péter, az Óvás Egyesület szóvivője. Hozzátette: a törvény és a nyilvánosság erejének elégségesnek kell lennie a szimbolikussá vált épület megmentésére, ellenkező esetben az ügy üzenete az: „ebben az országban bármit meg lehet tenni”.
A Király utcai projekttel kapcsolatban a BRFK is nyomoz, mivel Gyenge Zsolt fideszes képviselő bűncselekmény gyanúját vélelmezve ismeretlen tettesek ellen feljelentést tett. Amint azt Gyenge elmondta, 2003-ban a pályázatok elbírálására létrehozott többpárti munkacsoport más céggel javasolt szerződést kötni, mégis a Constractic lett a befutó. A BRFK sajtóosztályán megtudtuk: jelenleg az információgyűjtés szakaszában tart a nyomozás, és bekérték az önkormányzattól az összes szerződést is. A nyomozás határidejét január 6-ig meghosszabbították.
Vöriénél nagyobb szíve még senkinek sem volt
