Újra veszélyben a Király utca 40.

A terézvárosi önkormányzat a közigazgatási hivatal bontási engedélye nélkül kötött szerződést egy beruházóval, amely lebontaná a Király utca 40. alatti, klasszicista stílusú épületet, és csak a főfalat hagyná meg. A ház a civil szervezeteknek köszönhetően menekült meg a bontástól, amelyek úgy vélik, ha a bontás megvalósul, annak üzenete nem más, mint hogy ebben az országban bármit meg lehet tenni.

Velkei Tamás
2007. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A télen a világörökség részét képező Andrássy út közelében fekvő Király utca 40. szám alatti, Hild József irodája által tervezett épület csak az utolsó pillanatban közbelépő civil szervezeteknek köszönhetően menekült meg a buldózerek rombolásától. A nagy visszhangot kiváltó eset kapcsán kiderült: Terézváros szocialista vezetése kötött szerződést a Constractic Kft.-vel (ma Király 40. Kft.), hogy az épület helyén a cég lakóházat építésen. A régóta tartó huzavona most, úgy tűnik, újabb visszás állomáshoz érkezett, mivel a kerület szocialista vezetése aláírta az eredeti beruházóval a projekt folytatását.
– A Király utcai szerződésből az önkormányzat nem tud kihátrálni, mert előszerződés köti a tendergyőztes vállalkozóhoz – nyilatkozta lapunknak Verók István, Terézváros szocialista polgármestere. Ha ugyanis a testület felbontaná a kontraktust, többmilliárdos kártérítést kellene fizetni a beruházónak, amibe „belehalna”. A terveknek megfelelően a Vasvári Pál utca 6. és a Király utca 40. szám alatti egybefüggő telken egy többemeletes lakóházat húznának fel, amelyből az önkormányzat 1000 négyzetmétert kapna, ahol idősek otthonát alakítana ki. – A Király utcai ház homlokzata megmarad, ahogy a civilek szerették volna, a romos épület megtartásához viszont már a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) sem ragaszkodik – mondta a polgármester. Teljesen másképp tudja viszont a KÖH. Amint azt lapunk Kristóf Ágnes főosztályvezetőtől megtudta, a hivatal csak szakhatósági véleményt készített, amit továbbított a közigazgatási hivatalnak, amely arra mindmáig nem reagált. Vagyis a (részleges) bontási engedély még nem jogerős. Hozzátette még: a szakvéleményt az eredeti tervekre kérték, amely az épület teljes bontását irányozza elő.
Wertán Zsolt Zoltán kereszténydemokrata testületi tag úgy véli, fel kellett volna bontani az előszerződést, amely alapján a kerületre nézve hátrányos végleges megállapodást kötötték meg a szocialisták, hiszen a 2003-ban aláírt szerződés alapján ma ugyanúgy 264 millió forintot kapna a kerület az értékes telekért. Ezt Verók István azzal indokolta, hogy a beruházó elmaradt haszna miatt egyezett bele az önkormányzat a változatlan vételárba. – Ha a KÖH nem vétózza meg a tervet, örökre elfelejthetjük az épületet – fejezte ki aggodalmát Molnár Péter, az Óvás Egyesület szóvivője. Hozzátette: a törvény és a nyilvánosság erejének elégségesnek kell lennie a szimbolikussá vált épület megmentésére, ellenkező esetben az ügy üzenete az: „ebben az országban bármit meg lehet tenni”.
A Király utcai projekttel kapcsolatban a BRFK is nyomoz, mivel Gyenge Zsolt fideszes képviselő bűncselekmény gyanúját vélelmezve ismeretlen tettesek ellen feljelentést tett. Amint azt Gyenge elmondta, 2003-ban a pályázatok elbírálására létrehozott többpárti munkacsoport más céggel javasolt szerződést kötni, mégis a Constractic lett a befutó. A BRFK sajtóosztályán megtudtuk: jelenleg az információgyűjtés szakaszában tart a nyomozás, és bekérték az önkormányzattól az összes szerződést is. A nyomozás határidejét január 6-ig meghosszabbították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.