Verespataki fényképek brüsszeli kiállítása

V. Fehér József
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hornok Ernőt, a Tiszántúlon élő újságírót megérintette Verespatak ügye. A maga eszközeivel igyekszik mindent megtenni, hogy Európa és a világ addig értesüljön a készülő természetpusztításról, amíg tehetünk ellene valamit.
– December 17-től Brüsszelben, az Európai Parlament aulájában fotókiállításom anyagát felhasználva mutatják be Verespatak készülő tragédiáját – mondta el a Békés megyei újságíró, aki az utóbbi években az erdélyi, partiumi tájak szenvedélyes vándora lett. – Remélem, még megfordítható a negatív folyamat.
A közelmúltban Kanadában is láthatták az érdeklődők a Verespatakot bemutató fotókiállítást. Ontario több városába Hornok Ernő vitte el a magyarországi településeken is bemutatott vándorkiállítás angol nyelvű változatát. Az újságírónak nemrégiben Verespatakról szóló fotóalbuma jelent meg. A könyv képei mellett Kocsis Tibor operatőr és Szász András fotóiból állt össze a kiállítás anyaga.
A világjáró körút első állomása a torontói magyar kulturális központ volt. Ottawában a magyar ház adott otthont a tárlatnak, Cambridge-ben pedig a Kossuth-házban szerveztek bemutatót. November végén az Amerikai Egyesült Államokban a clevelandi magyar kongresszus küldöttei és vendégei láthatták a fényképeket. – A téma aktualitását a tengerentúlon az adta, hogy az erdélyi Szigethegységben a kétezer éves település letúrásával éppen egy kanadai–román cég akarja az ott található mintegy 330 tonna aranyat és 1600 tonnányi ezüstöt kinyerni a bányászott kőzetből a mérgező cián segítségével – magyarázza Hornok Ernő. – A környezetvédelemre oly sokat adó Kanadában már ötven éve tilos a cián használata a bányászatban, s most a világ másik felén, Erdély közepén, a Kárpát-medence vízgyűjtő területén dolgozna ciánnal egy kanadai vállalat. Ha a tervek megvalósulnak, a Tisza vizét 2000 januárjában megmérgező nagybányai aranybánya cianidos ülepítőjénél negyvenszer nagyobbat alakítanak ki a letúrt Verespatak melletti völgyben. Európa legnagyobb külszíni bányáját létrehozva, a lakosságot kitelepítve évszázados épületeket, templomokat, temetőket tüntetnének el. Megsemmisítenék az ókori bányajáratokban feltáratlanul rejlő római kori régészeti emlékeket, amelyek pótolhatatlan kulturális értékeket jelentenek, s nagy turisztikai vonzerejük is lehetne
A Kanadai Magyarság és a Magyar Jelen című lapok, valamint a torontói magyar nyelvű rádió már hírt adott arról, mit terveznek honfitársaik az új Eldorádónak vélt erdélyi vidéken. Most a brüsszeli képviselőkön a sor, hogy meghallják az utolsó jajkiáltást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.