Zsellérek, szabók, katonák

Rosonczy Ildikó
2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét katonából álló kivégzőosztag a címlapon. Egy-egy elítéltre hárman céloznak. A lövések egyszerre dördülnek, három áldozat holtan bukik el, a negyedik fél térden marad. Tudjuk, 1849. október 6-án az aradi vár sáncárkában Schweidel József, Dessewffy Arisztid honvéd tábornokok és Lázár Vilmos honvéd ezredes esetében a lövések előírásszerűen találtak, Kiss Ernő honvéd altábornagyot azonban csak vállán érte a golyó. A hibát helyrehozandó vele közvetlen közelről leadott fejlövés végzett. Az aznapra rendelt kivégzések végrehajtása körül egyéb gondok is akadtak. Az aradi oszlopszerű bitófákat a vizenyős talajban mélyre kellett ásni, hiányzott kellő magasságuk, így a magas termetű tábornokokkal a hóhérnak nem volt könnyű dolga. Pesten pedig hiába tették meg az előkészületeket az első felelős magyar kormány elnökének kora reggeli felakasztására. Azt maga a halálraítélt akadályozta meg: felvágta nyaki ütőereit, így csak este tudták: agyonlőni. E napnak van még egy mártírja: az ugyancsak agyonlövetett Fekete Imre kóspallagi parasztember, gerillatizedes.
A szabadságharc fogságba esett legfelső katonai vezetői és a miniszterelnök kivégzésének tényleges dátuma a magyar történelmi tudatban annak a könyörtelen és nyers politikai indíttatású megtorlásnak a szimbóluma is, amelynek összesen több mint száznegyven mártírja volt. Róluk, a kevésbé ismertekről alig tud valamit a közvélemény. Régi adósságot törlesztett az utókor a Vértanúk könyvével, amelyben neves történészek hibás adatokat javítva, legendákkal leszámolva, esetenként alapkutatások eredményeire építve valamennyiük nevét és életrajzát közlik, kiegészítve annak a mintegy húsz embernek a biográfiájával, akiket az 1853–54-es összeesküvések résztvevőiként végeztek ki. A negyedfélszáz oldalas reprezentatív, szép tipográfiájú albumot Hermann Róbert szerkesztette, ő írta a megtorlás elveiről és gyakorlatáról szóló összefoglaló fejezeteket, ő mutatja be a megtorlás kulcsfiguráját, Haynaut, s az életrajzoknak csaknem a fele is az ő tollából származik. (A kötet további szerzői Demeter Zsófia, Dér Dezső, Fleisz János, Fónagy Zoltán, Hajagos József, Kedves Gyula, Kovács István, Pelyach István, Pete László, Urbán Aladár és Zakar Péter.)
A magyar társadalom közös teljesítménye volt a forradalom és a szabadságharc, így a megtorlás is minden társadalmi réteget sújtott. A kötet végén található öszszefoglaló táblázatból kiderül, az első halálos ítélet végrehajtása 1848. november 4-én történt, a legfiatalabb kivégzett egy 18 éves földműves volt, a legidősebbek, egy zsellér és egy szűcsmester pedig 68 esztendősek. A táblázatban találunk arisztokratát, földbirtokost és napszámost, katolikus papot, református és evangélikus lelkészt, izraelita mészárost, tanítót, újságírót, csizmadiát, cserzővargát, ott vannak a magyar közigazgatás felső vezetői és hivatalnokai, a honvédsereg tábornokai és tisztjei, s azok a Nádor-huszárok is, akik megkísérelték, hogy hazaszöknek, de elfogták és megtizedelték őket. A listán szerepel egy olasz származású mérnök, aki megpróbálta a Ceccopieri-ezred olasz katonáit a magyarok oldalára állítani, de egy Pesten élő lengyel szabó is, aki tanúk szerint részegen Kossuthot éltette, és szidta a fiatal uralkodót. Mire kijózanodott, már halálra is ítélték.
Igyekeztek jogi érveléssel operálni a bosszúhadjárat kitervelői és végrehajtói, csak „elkövetett” tetteket büntettek. Egyetlen kivétel Batthyány Lajos pere volt, amely a megelőlegezett bűnösséggel és az előre tervezett ítélettel a huszadik századi koncepciós perek előképének látszik. S bár a megtorlást a nemzeti emlékezet elsősorban Haynau nevéhez köti, ő csak az uralkodói akaratot hajtotta végre. „Kezét – mert ő ölt, maga a király – egy nép arcába törölte bele” – a költő, Illyés Gyula szavait a történeti kutatás alátámasztja. Ferenc József 1867-ben ugyan kiegyezett a nemzettel, de soha sem érzékeltette, hogy megbánta volna a kivégzéseket.
Mint Hermann Róbert fogalmaz, 1848–49 mártírjai „tetteikkel egy olyan polgári alkotmányos modell megszületését és megőrzését szolgálták, amely nem illett bele a Habsburg Birodalom vezetőinek abszolutisztikus elképzeléseibe. A tudatosság – nem a vértanúság, hanem a vértanúsághoz vezető harc vállalásában – az az elem, amely megkülönbözteti ezeket az embereket a huszadik század sok százezernyi áldozatának többségétől.”
(Vértanúk könyve. A magyar forradalom és szabadságharc mártírjai, 1848–1854. Szerkesztette: Hermann Róbert. Rubicon-Ház Bt., Budapest, 2007. Ára: 5850 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.