Pécs adósságállománya – negyvenmilliárdos költségvetési főösszeg mellett – az év végére elérte a tizenkilencmilliárd forintot, amelyhez hamarosan az Európai Befektetési Bank milliárdos hitele is társul majd, amelyet az Európa Kulturális Fővárosa program önerejére, illetve a projekthez kapcsolódó fejlesztésekre vennének fel. Idén folytatódhatnak a 2007-ben a szakma ellenállását is kiváltó oktatási átszervezések, hiszen a városházán már készülnek a tervek a középiskolai rendszer átalakításáról. A szociális ágazatban is megszorítások lesznek januártól, a bentlakásos idősotthonokban létszámstopot jelentettek be.
Megszorítások Baranyában
A Baranya megyei önkormányzat 2008. évi költségvetési koncepciójából kiderül, három év alatt a központi források mintegy nyolcszázmillió forinttal csökkentek, ezen belül a normatív hozzájárulás és a személyi jövedelemadóból származó bevételek hatszázhúszmillió forinttal maradtak el az előző évhez képest. Az idén várható központi megszorítások tovább sújtják majd az önkormányzatot. A kalkulációk szerint a megye a múlt évihez képest majdnem kétmilliárd forinttal nagyobb hiánnyal számolhat: a kiadások ugyanis 2,4 milliárd forinttal haladnák meg a bevételeket, amit csak megszorítással lehet ellensúlyozni.
Kötvénykibocsátás több ízben
Borsod megye főjegyzője, Kovács János arról számolt be lapunknak, hogy a kormány döntése értelmében az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok támogatásából nem részesülnek a megyék, így a működőképesség fenntartása érdekében kötvénykibocsátásra kényszerül Borsod közgyűlése. Ötmilliárd forintnyi értékkel kezdenek, ám újabb hárommilliárdos kibocsátásra számítanak, mert Kovács János szerint csak ily módon képesek fenntartani a pénzügyi egyensúlyt. A fideszes többségű megyei önkormányzat egyébként 3,7 milliárdos hiánnyal vette át a szocialistáktól tavalyelőtt a hivatalt.
Nincsenek veszélyben
az intézmények
Miskolc önkormányzata szintén nem vehet igénybe forráshiányos támogatást, így – Veres László városházi szóvivő szavai szerint – mintegy másfél milliárd forint a működési hiány. A szóvivő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a borsodi megyeszékhely által fenntartott közel száz intézmény működőképességét nem fenyegeti veszély. Az önkormányzati vagyonkezelő Miskolc Holding Zrt. elnök-igazgatója, Halmai Gyula kijelentette: kötvénykibocsátást nem tervez a város, korábban ugyanis már megtették, de nem működésre, hanem fejlesztésre vettek fel 22,5 millió svájci frankot.
Fejlesztések hitelből
Tizenkétmilliárd forintos fejlesztést tervez Kaposvár az elkövetkező három évben, amelyhez egy ötmilliárd forintos kötvénykibocsátásra és biztosítékként egy kilencmilliárd forintos hitelkeretre szerződött az önkormányzat. Szita Károly polgármester lapunknak elmondta: kormánytámogatás nélkül is megkezdődik az önkormányzati bérlakás-építési program, és 2008-ban már legkevesebb húsz lakást adnak át a legrászorultabb családoknak. Folytatódik a belváros rekonstrukciója, a nagy lakótelepeken az EU-szabvány szerinti játszótérépítés.
hétszázmilliós lefaragás
Kétmilliárd forintos kötvénykibocsátással már tavaly segített magán a Somogy megyei önkormányzat, ám ez is kevés ahhoz, hogy megvalósíthassa 2008-as terveit. Egyebek közt a Kaposi Mór Oktatókórház 17,5 milliárd forintos fejlesztését, amelyhez 10 százalékos önerő szükségeltetik. Gelencsér Attila megyei elnök szerint újabb, akár hatmilliárd forintos kötvénykibocsátásra is szükség lenne, ám ezt a december elején tartott közgyűlésen az MSZP és a Somogyért Egyesület együttesen elvetette. – Tavalyelőtt 731 millió forinttal kevesebb támogatást kapott a központi büdzséből a megyei önkormányzat, 2007-re 1,2 milliárdos csökkenéssel kellett számolnunk – mondta lapunknak a közgyűlés fideszes elnöke. Sárdi Árpád szocialista alelnök pedig azért tartja indokoltnak az újabb kötvénykibocsátást, hogy a kistelepülések támogatására létrehozhassanak egy háromszázmillió forintos alapot.
önerő a falvaknak
Csongrád megye önkormányzatának az idén tovább növekszik a hiánya, a 2007-es 1,1 milliárd forintról 1,8 milliárd forintra – mondta lapunk kérdésére Csőke Attila, a megyei közgyűlés pénzügyi bizottságának elnöke. A politikus közölte: az állami normatívák nagyjából szinten maradnak, azonban az energiaárak várható növekedése miatt a működési költségeket nem tudják tovább csökkenteni. – Emellett központilag írták elő például a szociális intézményekben a térítési díjak emelését, ám ezt a megye nem kívánja a gondozottakra hárítani, mert nem tudnák kifizetni – mutatott rá a bizottsági elnök. Közölte azt is: az uniós pályázatokhoz szükséges önerőt kötvénykibocsátással teremtik elő. Ebből a forrásból kívánják fenntartani azokat az alapokat is, amelyekre a megye kistelepülései pályázhatnak az uniós forrásokhoz szükséges önerő biztosításához.
Csökkenő költségvetés
Hódmezővásárhelyen 18-19 milliárd forintos büdzsét terveznek idénre, szemben a tavalyi 21 milliárd forintossal. Ezt Kovács Pál, városstratégiai főtanácsadó mondta el lapunknak, aki szerint a város körülbelül tíz százalékkal kevesebb normatív támogatást kap az államtól a tavalyinál. A vásárhelyi szakemberek számításai szerint egyébként a normatív támogatások öszszege 2005 óta mintegy 20 százalékkal csökkent. A kieső összegeket várhatóan a nem kötelező feladatok (például a helyi sport és a kultúra támogatása) visszafogásával próbálják pótolni.
Sok száz milliós hiány
A 2008. évi költségvetési koncepciót első olvasatban a novemberi közgyűlésen tárgyalta meg a Békés megyei önkormányzat képviselő-testülete. – Az előterjesztésben foglaltak azt mutatták, hogy a számításba vehető források és a szükséges kiadások egybevetése alapján igen jelentős, 700 millió forintos a forráshiány nagyságrendje – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Domokos László közgyűlési elnök.
Központi nyomás alatt
Békéscsabán már elfogadták a 2008-as költségvetés koncepcióját. Magát a költségvetést még nem, mert a megyeszékhely képviselői arra várnak, hogy az ország büdzséjének főbb számaihoz igazíthassák a magukét. Az abszolút többségben lévő Fidesz-frakció tagjai úgy vélik, hogy a kormányzat továbbra is nyomást gyakorol a helyi önkormányzatok gazdálkodására, pénzügyi helyzetének alakulására, ezért a költségvetés kiadási oldalát takarékosan kell megállapítani. – Legfőbb jelszavunk a biztonság, erőnkön felül nem vállalunk kötelezően ellátandó feladatokat – közölte Vantara Gyula polgármester, kiemelve: a vagyonfelélés megállt, s hitelt csak fejlesztésre vesznek fel.
Szergej Lavrov: A Kreml acélidegzetű diplomatája
