Szergej Lavrov: A Kreml acélidegzetű diplomatája

Az Oroszországi Föderáció külügyminisztere a leghosszabb ideje hivatalban lévő diplomata, aki 2004 óta tölti be ezt a posztot. Lavrov neve ma egyet jelent Oroszország következetes, sarkos, diplomáciailag kifinomult külpolitikájával.

2025. 07. 07. 7:14
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Fotó: CHARLES SHOLL Forrás: BRAZIL PHOTO PRESS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lavrov, aki immár több mint két évtizede meghatározó szereplője a világ diplomáciájának, higgadt, kimért stílusával vált nem csupán Moszkva, de a nemzetközi diplomácia egyik legkarakteresebb alakjává. A londoni Chatham House egyik szakértője kifinomult tárgyalóként jellemezte.

Lavrov 2004 óta tölti be a külügyminiszteri posztot Fotó: AFP
Lavrov 2004 óta tölti be a külügyminiszteri posztot. Fotó: AFP

Szergej Viktorovics Lavrov 1950. március 21-én született Moszkvában, orosz–örmény családba. Édesapja örmény származású volt, anyja orosz gyökerekkel rendelkezett. Családnevük eredetileg Kalantarov volt, de a család a szovjet időkben felvette a Lavrov nevet, amely egyszerűbb volt az orosz adminisztráció számára. A család már korán felismerte Lavrov intellektuális érdeklődését és tehetségét, amelyet a szovjet oktatási rendszerben ki is tudott bontakoztatni. Gyermekkorát Moszkvában töltötte, ahol középiskolai tanulmányait kitűnő eredményekkel végezte. Nős, egy lánya van. Szabadidejében sakkozik és néha focizik. A moszkvai Szpartak szurkolója.

Tanulmányok

Huszonkét évesen felvételt nyert a Moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Intézetébe, az orosz diplomáciai elitképzőbe. Beszél angolul, franciául, szingalézül és dhivehiül, a Maldív-szigetek hivatalos nyelvén. 

Tanulmányai során az angol nyelvet, a politikatudományt, a nemzetközi jogot és a világgazdaság alapjait sajátította el kiemelten, miközben az intézményben komoly figyelmet fordítottak a hallgatók retorikai és tárgyalástechnikai képzésére is.
Lavrov itt találkozott először a hidegháborús viszonyok valódi hátterével, és megtanulta, hogyan kell egy többpólusú világban, ideológiai feszültségekkel terhelt környezetben is tárgyalni és képviselni a nemzeti érdekeket. Már ekkor kitűnt szorgalmával, gyors helyzetfelismerésével és azzal a képességével, hogy egyszerre több összefüggést is át tud látni egy-egy diplomáciai kérdésben. 


A karrier kezdete 

Diplomájának megszerzése után Lavrov a Szovjetunió külügyminisztériumában kezdte meg munkáját. Először Srí Lankán teljesített szolgálatot, ahol hindi nyelvismeretét is kamatoztathatta. 
1981-ben az ENSZ szovjet állandó képviseletéhez került New Yorkba, ahol először tanácsosi, majd később nagykövethelyettesi rangban dolgozott. Ebben az időszakban került közelebb a világ diplomáciai központjához, testközelből tapasztalva meg a hidegháborús erőviszonyok és a nemzetközi jog éles vitáit. Részt vett a dél-afrikai apartheidellenes tárgyalásokban, a közel-keleti konfliktusok ENSZ-egyeztetéseiben, valamint a szovjet érdekképviselet erősítésében a fejlődő országok felé. Pályafutása során hétszer volt az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnöke.

Russian Ambassador to the United Nations, Sergei Lavrov(L) and his Council Evgueni Menkes(R) talk to the press 30 August at the United Nations after the UN Security Council met in closed session to discuss NATO airstrikes against Bosnian Serbs. Russian President Boris Yeltsin condemned what he called NATO's cruel attack against Bosnian Serbs.  AFP PHOTO (Photo by JON LEVY / AFP)
Szergej Lavrov, Oroszország ENSZ-nagykövete 1995-ben. Fotó: AFP


Lavrov, a külügyminiszter

A 75 éves Lavrov a Szovjetunió szétesése óta a leghosszabb ideje hivatalban lévő külügyminiszter, aki 2004 óta tölti be ezt a posztot. 

lavrov
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a szöuli külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón 2004. július 3-án. Fotó: AFP

Kinevezése egy új korszakot jelentett az orosz külpolitikában, ahol Moszkva egyre határozottabban kezdte képviselni érdekeit a világpolitikában, különösen a NATO-bővítéssel és az Egyesült Államok akkori külpolitikájával szemben. A stabilitás és a kiszámíthatóság szimbóluma lett az orosz diplomáciában, aki folyamatosan jelen volt a nagyhatalmi tárgyalásokon, az iráni nukleáris megállapodások, az észak-koreai válság, a szíriai háború és a georgiai konfliktus során egyaránt.

Lavrov külügyminisztersége alatt Oroszország a multipoláris világrend építését tűzte ki célul. 

A NATO keleti bővítésére válaszul Moszkva szorosabb kapcsolatokat kezdett kiépíteni Kínával és Indiával, támogatva a BRICS-országok együttműködését. Fontos szerepe volt ezekben a tárgyalásokban, miközben fenntartotta a kapcsolatot Európa vezető országaival, többek között Németországgal és Franciaországgal.
A 2008-as georgiai háború diplomáciai kezelésében Lavrov kulcsfontosságú szerepet töltött be. Moszkva narratíváját a területi integritás és az orosz állampolgárok védelmének retorikájára építette, miközben igyekezett meggyőzni a nemzetközi közösséget arról, hogy a beavatkozás szükségszerű volt.

Hillary Clinton és Condoleeza Rice hivatali ideje alatt nyerte el a „Nyet miniszter” nevet, amikor az amerikai és orosz fél között több ponton is nézetkülönbség volt.  

Szergej Lavrovról sokan úgy tartják, hogy szenvedélye a diplomácia, miközben humora is legendás. John Kerry volt amerikai külügyminiszter és Lavrov a jégkorong iránti közös szeretetük révén kötöttek barátságot. Amikor Lavrovnak és Kerrynek végre sikerült lezárniuk a szíriai helyzetről folytatott 13 órás maratoni tárgyalásokat, pizzával és vodkával ünnepelték a sikert, és pizzát és vodkát hoztak az újságíróknak is. 

A pizza az amerikaiaktól van, a vodka tőlünk

– mondta Lavrov.  


Lavrov és az ukrajnai háború 

A 2014-es ukrajnai válság jelentős feladatok elé állította Lavrovot és csapatát. A Nyugat szankciókkal reagált, Oroszország pedig új partnerek felé nyitott. 

Az ukrajnai háború 2022-es eszkalációját követően Lavrov diplomáciai tevékenysége felgyorsult. 

Számos látogatást tett Kínában, Indiában, Afrikában és a Közel-Keleten, igyekezve enyhíteni a nemzetközi nyomást és új gazdasági, politikai kapcsolatokat kiépíteni az Oroszország elleni szankciók ellensúlyozására.
Szergej Lavrov híres arról, hogy a legfeszültebb helyzetekben is megőrzi hidegvérét. Retorikájában gyakran él humorral és ironikus megjegyzésekkel, miközben világossá teszi, hogy Oroszország érdekei nem képezhetik alku tárgyát. 

Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.