Tovább romlott a hazai vállalkozások fizetőképessége – mutatják a követeléskezelő cégek tavalyi évre vonatkozó adatai. A kifizetetlen számlák miatt a gazdaságban keletkezett veszteség meghaladja a bruttó hazai össztermék két és fél százalékát. A kimutatások szerint a hazai cégek között fennálló körbetartozás mértéke tavaly kismértékben ugyan, de tovább nőtt, s a tartozási láncban az állami cégek késedelmes fizetései is jelentős szerepet játszottak.
A Creditreform legfrissebb adatai szerint tavaly összesen 15 630 vállalkozás került végelszámolás, illetve felszámolás alá. Ez 4,5 százalékkal magasabb a 2006. évi szintnél. Mint Deli Zsolt, a Creditreform értékesítési igazgatója lapunknak tegnap elmondta: tavaly folytatódott a fizetőképesség több éve megindult romlása, és a jelenlegi gazdasági folyamatok arra utalnak, hogy ebben az évben sem várható érdemi javulás. A magyar kis- és közepes vállalkozások a túlélésre játszanak – fogalmazott Deli, aki szerint a cégek a felszámolás megindítása helyett inkább türelmesen várják, hogy partnerük jelentős késéssel kiegyenlítse számláját. Erre utal a szakember szerint az is, hogy a kibocsátott számlák általános fizetési határideje folyamatosan nő.
Hasonló képet mutatnak a Coface követeléskezelő 2007-es adatai, amelyek szerint a magyar gazdaság jól láthatóan három részre szakadt. Az állami cégek tavaly csaknem 20 százalékos visszaesést könyvelhettek el a megszorítások miatt, s nem volt sokkal jobb a hazai vállalkozások helyzete sem, amelyek átlagosan 15 százalékos mínusszal zárták a múlt esztendőt. A Coface szerint a tavalyi év nyertesei a Magyarországon működő multinacionális cégek voltak, amelyek 10-12 százalékos bővülésről számolhattak be. A nemzetközi nagyvállalatoknak akkora a túlsúlyuk, hogy egyedül ennek a szektornak a növekedése mentette meg a recessziótól a gazdaságot – fogalmazott tegnap lapunknak Mikael C. Szabó, a Coface Hungary Kft. ügyvezetője, aki arra számít, hogy a hazai kis- és közepes vállalkozások ellen az idén jóval több behajtási eljárás indul majd, mint tavaly. Mint mondta, csak tegnap öt adós cég ellen indítottak el felszámolási eljárást, jóllehet eddig a napi „csúcs” három eljárás volt. Szabó hangsúlyozta: a végelszámolások döntő többségét a fizetési problémák miatt kell elkezdeni, s ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a végelszámolások 90 százaléka fordul át az eljárás során felszámolásba. A fizetési morál romlását mutatja, hogy a Coface adatai szerint tavaly egy átlagos, hazai kibocsátású számlát már több mint három hónapra fizettek ki, ami negatív rekordnak számít a 27 tagú Európai Unióban.
Az Euler Hermes Magyar Követeléskezelő Kft. kimutatása szerint a felszámolások elrendelése után a hitelezők csak követelésük nem egészen egy százalékához tudnak hozzájutni, ami roppant alacsony megtérülési arányt jelent. A legkevesebb veszteséggel a bankok jutnak hozzá pénzükhöz, hiszen általában többszörös biztosítékkal rendelkeznek.
Nem talált legyőzőre a magyar önvezető kisautó ezen a rangos versenyen
