Ahogy vártuk, és ahogy csak álmodtuk

S P O R T K R Ó N I K A Ha a decemberi történéseket nézzük, a sportban erősen vegyes benyomásokkal zárjuk az esztendőt. Női kézilabda-válogatottunk nyilvánvalóan nem a nyolcadik helyért utazott a franciaországi világbajnokságra, úszóink ellenben – a parádézó Cseh Lászlóval az élen – kilenc érmet, közte négy aranyat itthon tartottak a debreceni rövid pályás Eb-n, s így jóval a várakozás felett szerepeltek. A 2007-es év világversenyeire kétrészes összeállításban, sportági lebontásban tekintünk vissza.

Munkatársunktól
2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Asztalitenisz. Sokat mondó, hogy az Év sportolója szavazáson a csapatok között női válogatottunk (Tóth Krisztina, Póta Georgina, Lovas Petra, Li Bin) futott be a második helyre. A magyar együttes hét év elteltével ismét elfoglalta Európa trónját, a belgrádi Eb-n nagy menetelés után szerezte meg az aranyérmet. Ráadásul a Tóth, Póta kettős ezüstérmes lett, s Tóth az orosz Szmirnovval, Póta pedig Pázsy Ferenccel vegyes párosban a dobogó harmadik fokára állhatott. A zágrábi vb-n az ázsiaiak, s legfőképp a valamennyi arany- és ezüstérmet begyűjtött kínaiak ellen Európának nem volt ellenszere, de a Tóth, Póta kettős itt is állta a sarat, a legjobb nyolcig jutott.
Atlétika. Az oszakai vb-n a kalapácsvető Pars Krisztián és a diszkoszvető Máté Gábor két ötödik helyével nyolc pontot szereztünk, ami a nemzetek pontversenyében csak a 41. helyhez volt elegendő. Pars a vb után a stuttgarti Világdöntőn második lett.
Birkózás. A Bakuban rendezett vb-ről érem nélkül, de mégse megszégyenülten érkezett haza válogatottunk, mert a helyezettek között zárt Lőrincz Tamás (kötöttfogás, 66 kg), Bácsi Péter (kf., 74), Fodor Zoltán (kf., 84), Deák Bárdos Mihály (kf., 120) és Hatos Gábor (szabadfogás, 74) megszerezte az olimpiai kvótát. A szófiai Eb-n egy ezüst (Sastin Marianna, 59 kg) és négy bronz (Ritter Árpád – szf., 84 kg; Wöller Gergő – szf., 60 kg; Kiss Balázs – kf., 96 kg; Barka Emese – 51 kg) volt a mérlegünk.
Cselgáncs. Az esztendő egyik sikertörténetét kétségkívül a dzsúdósok írták. A 100 kg-ban Hadfi Dániel még áprilisban aranyérmet nyert a belgrádi Eb-n, majd szeptemberben harmadik lett a Rio de Janeiró-i vb-n. Ugyanitt bronzérmet szerzett Ungvári Miklós (66), Baczkó Bernadett (57) és Mészáros Anett (70) is, s mivel a vb-n az 1–5. helyezettek automatikusan olimpiai kvótához jutottak, négy versenyzőnk már biztos lesz a pekingi tatamin is. A 20 éves Mészáros Anett egyúttal Rióban sporttörténelmet írt: ő lett a sportág első magyar női vb-érmese. Ehhez az elsőséghez a paksi dzsúdósnak azért szerencse is kellett; a lebonyolításból adódóan egy nappal előzte meg Baczkót.
Triatlon. Csomor Erika a hosszú távú duatlon vb-n megvédte címét, a rövid távú Eb-n harmadik lett, s hogy idei éremkollekcióját teljessé tegye, a hosszú távú triatlon-vb-n másodikként zárt. Eredménysora az Év sportolója választáson a harmadik helyhez juttatta.
Evezés. A két évvel ezelőtti világbajnok Varga Tamás, Hirling Zsolt könnyűsúlyú kétpárevezős egység a müncheni olimpiai kvalifikációs vb-n csak hetedik lett, azonban az olimpiai kvótát így is megszerezte. S Vargáék a szeptemberi, poznani Európa-bajnokságon jelezték, hogy Pekingben számolni kell velük, az Eb-t ugyanis megnyerték.
Fogathajtás. Nem olimpiai sportág, de már csak a hagyományok miatt is rajta tartjuk a szemünket, és hajtóink az idén is kitettek magukért. A lengyelországi Warkában rendezett kettesfogat-hajtó vb-n Lázár Vilmos arany-, Hódi Károly bronz-, míg a Nyúl Zoltánnal kiegészülő csapatunk ezüstérmes lett.
Jégkorong. Válogatottunk az áprilisi, ljubljanai divízió I-es vb-n második lett, csak a hazai, szlovén együttes előzte meg. Ez minden idők legjobb magyar eredményének beállítása azóta, hogy bevezették a sportágban a csoportrendszert.
Kajak-kenu. Ahogy azt már megszokhattuk, versenyzőink ismét szakajtónyi érmet lapátoltak össze a világversenyeken: a duisburgi vb-ről tizennyolc, a pontevedrai Eb-ről húsz medált hoztak haza. A kenus Vajda Attila 1000 méteren a vb-t és az Eb-t is megnyerte, és bosszankodhat, hogy az Év sportolója választáson mégsem került be az első háromba… A vb-n még Kovács Katalin (K1 500) és a Kozmann György, Kolonics György (C2 500) duó tudott győzni olimpiai számban. Kovács idei mérlege két-két arany- és ezüstérem a vb-n, valamint négy ezüst az Eb-n; az Év sportolója választáson pedig második hely. S számára a parton is eseménydúsan telt az év. Olimpiai bajnok társa, Janics Natasa távozása Fábiánné Rozsnyói Katalin csoportjából nagy vihart kavart, s egyszersmind felbomlasztotta évek óta verhetetlen párosukat. Nagy kérdés, hogy mit hoz a 2008-as év, mert a duó még újra összeállhat, erre megvan a lehetőség és a szándék is, de a vb-2. és Eb-1. Paksy Tímea, Benedek Dalma egység is megcélozta a pekingi olimpiát. A Paksy, Kovács, Fazekas, Benedek összetételű négyes 500-on ezüst-, férfi kajakban a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kettős 500 és 1000 méteren is bronzérmes lett a vb-n.
Karate. Kick-boxban a belgrádi vb-n Debreczeni Dezső (light-contact, 57 kg) sportágtörténelmi csúcsként hetedszer lett világbajnok. Szövetes Veronika személyében pedig a kyokushin karate első magyar világbajnokát avatták Tokióban.
Kerékpár. Bodrogi László a stuttgarti országúti vb-n egyéni időfutamban a második helyen végzett, és ezzel minden idők legjobb magyar eredményét érte el. A Franciaországban élő versenyző a teljesítményével olimpiai kvótát szerzett.
Kézilabda. Női válogatottunk a franciaországi világbajnokságon csalódást keltően csak a nyolcadik helyen végzett, utolsó meccsén még Angolától is kikapott… Férfiválogatottunk a németországi vb-n kilencedik lett.
Motorsport. A 2007-es évben egyértelműen a gyorsasági vb 125 kcm-es kategóriában megkoronázott Talmácsi Gábor volt a legismertebb magyar sportoló, aki a motorsport első magyar világbajnoka lett. A Bancaja Aspar csapatát erősítő Talmácsi három futamot megnyert (a Spanyol, a Német és a Malajziai Nagydíjat), hatszor állt a dobogó második, egyszer a harmadik fokán, 282 pontot gyűjtött, és öttel előzte meg legnagyobb riválisát, egyben csapattársát, a spanyol Hector Faubelt. S itthon ő lett az Év sportolója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.