Mint tegnap kiderült, a dokumentum egy olyan tanfolyam segédanyaga, amellyel a külföldön szolgáló kanadai diplomatákat a téma figyelemmel követésére próbálják felkészíteni, és a külügyminiszteri tárca tévedésből adta ki az Amnesty International emberi jogi szervezet kanadai fiókszervezetének. Kanada az Egyesült Államok és Izrael szoros szövetségese, így az irat minden bizonnyal megütközést kelt a két országban. Maxime Bernier kanadai külügyminiszter szóvivője útján máris megpróbált elhatárolódni az ominózus listától. „A tanfolyam kézikönyve nem politikai dokumentum, és nem tükrözi a kormány nézeteit vagy politikáját” – közölte.
Az iratban szereplő listán az Egyesült Államokon és Izraelen kívül megtalálható többek között Kína, Irán és Afganisztán is. A dokumentum az amerikai vallatási módszereket, úgymint a meztelenre vetkőztetést, az elkülönítést, az alvásmegvonást és a foglyok szemének bekötését kínzásnak minősíti. A külügyminisztériumi segédanyag a Guantánamói-öbölben lévő amerikai fogolytáborra is utalást tesz, ahol kanadai állampolgárságú férfit is fogva tartanak.
A dokumentumot egyébként annak a bírósági pernek a részében adták át az Amnestynek, amelyet a szervezet indított a kanadai kormány ellen az Afganisztánban raboskodó foglyokkal szembeni helytelen bánásmód miatt. Ottawát sok bírálat érte, amiért kanadai katonák több esetben az afgán biztonsági erőknek adták át foglyaikat, akik állítólag megkínozták őket. Egy ottawai kormányzati vizsgálat kimutatta, a kanadai diplomaták nem kaptak megfelelő kiképzést, s nem tudják mindig megállapítani, hogy a foglyokat megkínozták-e.
Másodpercekkel a dudaszó után is látványos gólt szerzett a magyar válogatott
