itthon
Orbán Viktor: Mi egy békepárt vagyunk!

Ma sem vágják a kamatot. Kamatdöntő ülést tart ma a jegybank monetáris tanácsa, az elemzők változatlan, 7,5 százalékos alapkamatra számítanak. A tanács legutóbbi, decemberi kamatdöntő ülésén ugyancsak 7,5 százalékon hagyta az alapkamatot, a testület egy tagja szavazott a 25 bázispontos csökkentés mellett. A Reuters által megkérdezett elemzők a napokban egységesen úgy foglaltak állást, hogy a jegybank nem változtat a kamaton. A jegybank óvatosságának okaként olyan tényezőket jelöltek meg elemzők, mint a szárnyaló árak és a béremelkedések miatt fennálló inflációs kockázatok, illetve a nemzetközi piacokon tapasztalható bizonytalanság, amely kedvezőtlen hatással lehet a forint árfolyamára, illetve a magyar állampapírokra és részvényekre. Az elemzők idén májusra várják az első kamatcsökkentést, s a kialakult konszenzus szerint 2008-ban összesen legfeljebb egy százalékponttal eshet a kamat, 6,5 százalékra. A jelenlegi 7,5 százalékos alapkamat tavaly szeptember 25. óta van érvényben, előtte 7,75 százalékon állt a kamatláb. (MTI)
Szerdán teszi közzé legfrissebb értékelését a magyar konvergenciaprogram teljesítéséről az Európai Bizottság. Hazánk a brit és a svéd konvergenciaprogrammal, valamint a német, a luxemburgi, a finn és a holland stabilizációs programmal együtt kerül terítékre, egyedüliként az új uniós tagállamok közül. A mostani jelentés a szokásos éves kontrollt jelenti, az eddigi konvergenciaprogramok erősen hiányos teljesítése miatt azonban hazánkat továbbra is szorosabb gyeplőre fogja Brüsszel, amely – a többi tagállammal szemben – a magyar folyamatokat félévente veszi górcső alá. Hazánk változatlanul az egyetlen ország a 27 tagú Európai Unióban, amelyik az államháztartási hiányra, az államadósságra, az inflációra és a kamatokra vonatkozó euróbevezetési követelmények közül egyet sem teljesít.
Elemzők szerint Brüsszel várhatóan most nem fogalmaz meg éles kritikát hazánkkal szemben, miután az államháztartás hiánya a tavaly decemberi konvergenciaprogramban megjelölt mértéknél alacsonyabb lehet. Az egyszeri kiadási tételek – így például a Gripen-beszerzések és a MÁV feltőkésítése – kiesése miatt az erre az évre előírt 4 százalékos GDP-arányos deficit is teljesíthetőnek tűnik, a 2009-es célokat azonban számos gazdaságkutató már erősen kétségesnek tartja. Ennek oka, hogy a hiányt eddig nem elsősorban a kiadások lefaragásával, hanem az adók megemelésének segítségével sikerült csökkenteni, ez pedig nem utal tartós javulásra. A legkérdésesebbnek azonban nem a hiányra, hanem változatlanul az államadósságra vonatkozó kritérium teljesítése mutatkozik, a 60 százalékos plafonértéket jelentős mértékben meghaladó adósságunk ugyanis az idén még tovább nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.